Антинігілістичний роман

Окреме видання твору Ф. Достоєвського «Біси», 1973

Антинігілісти́чний рома́н (від анти… та нігілізм) — вид соціально-психологічного роману, спрямований проти поширення нігілістичних ідей.

Історична довідка

Антинігілістичний роман виник у 1860–1870-х як реакція заперечення демократичного та соціального руху в Росії. Появу антинігілістичного роману як жанру пов’язують із критичною реакцією на роман М. Чернишевського «Що робити? (З оповідань про нових людей)» («Что делать? (Из рассказов о новых людях)»; 1862−63). Першими антинігілістичними були романи «Збаламучене море» («Взбаламученное море»; 1863) О. Писемського, «Марево» («Марево»; 1864) В. Клюшнікова й «Нікуди» («Некуда»; 1864) М. Лєскова.

Ідеологічним центром антинігілістичних тенденцій в Росії, навколо яких гуртувалися автори антинігілістичних романів, були видання журналіста й редактора-видавця М. Каткова (1818–1887): газета «Московские ведомости» (1851−1856) та журнал «Русский вестник» (1856−1887).

У європейській літературі антинігілістичний роман не розвинувся. Проте світоглядними ідеями нігілістично-антинігілістичного змісту насичено значну кількість реалістичних творів 1860–1880-х. В українській літературі в цьому контексті показовою є творчість П. Мирного, І. Нечуя-Левицького, І. Франка та ін.

Характеристика

До середини 1980-х підхід до антинігілістичної прози мав ідеологічний характер і ґрунтувався на політичних стратегіях. Антинігілістичний роман було вписано в контекст так званої «реакційної» літератури, спрямованої на дискредитацію революційного руху. Звернення письменників до цього жанру інтерпретували як наслідок творчої кризи, перепону на шляху до «ідейно-художнього зростання», відхід від «прогресивного реалізму» тощо. Антинігілістичний роман — жанр синкретичний. Йому властиві:

  • всотування традицій полемічної літератури 16−17 ст. (памфлетність, іронія та сатира, неоднорідність пафосу — заперечення / утвердження);
  • нетрадиційне поєднання жанрових ознак історичного роману, який передбачає хронологічне дистанціювання від зображених подій, та політичного роману, домінантна риса якого — злободенність і звернення до сучасності;
  • поєднання елементів сатиричного, соціального, авантюрного (пригодницького), побутового, роману-виховання, психологічного, філософського романів тощо;
  • особливе використання публіцистичного стилю письма, за якого публіцистичний зміст то співіснує з художнім, то фрагментарно проникає в нього.

Антинігілістичному роману притаманні також категорична авторська оцінка подій, що відбуваються у творі, та перевага реалістичного зображення. Головні герої антинігілістичного роману — молодь, що протестує проти усталених естетичних ідеалів.

Система персонажів передбачає:

  • героя — носія авторських ідей чи героя, який виражає ідеологічну концепцію;
  • героя — жертву нігілістичних інтриг і власних помилкових уявлень;
  • опозиційне протиставлення «старих» і «нових» людей — нігілістів та антинігілістів як втілення конфлікту між діаметрально протилежними уявленнями про світ;
  • пародіювання окремих рис характеру чи загалом особистості героя, гротескне загострення негативних рис тощо.

Антинігілістичний роман сконцентрував у собі перехід від традиційної для 1840–1850-х любовної інтриги до романів соціально-політичної проблематики. Основну увагу приділено конфлікту суспільства та героя, зображенню боротьби персонажів за право на існування та розповсюдження власних ідей та поглядів. Автор моделює середовище суспільства завдяки памфлетності та ідеалізації, а головних героїв розшаровує за окремими соціальними групами із чітко визначеними і яскраво вираженими морально-етичними установками та психологічними характеристиками.

Серед найвідоміших творів:

  • «На ножах» («На ножах»; 1870) М. Лєскова;
  • «Обрив» («Обрыв»; 1869) І. Гончарова;
  • дилогія «Кривавий пуф» («Кровавый пуф»; книга 1 «Панургове стадо» («Панургово стадо»); 1869 та книга 2 «Дві сили» («Две силы»), 1874) В. Крестовського;
  • «Біси» («Бесы»; 1871−1872) Ф. Достоєвського;
  • «Злий дух» («Злой дух»; 1881) В. Авсєєнка;
  • «Безодня» («Бездна»; 1883−84) Б. Маркевича та ін.

Критичну оцінка антинігілістичному роману зосереджено у працях представників так званого «революційного табору»:

  • «Ввіз нечистот до Лондона» («Ввоз нечистот в Лондон»; 1863) О. Герцена;
  • «Перли і адаманти російської журналістики» («Перлы и адаманты русской журналистики»; 1864) В. Зайцева;
  • «Сердите безсилля» («Сердитое бессилие»; 1865) Д. Пісарєва (рецензія на повісті В. Авенаріуса);
  • «Вулична філософія» («Уличная философия»; 1869). М. Салтикова-Щедріна.

У сучасному літературознавстві акценти зміщено: антинігілістичний роман трактовано як такий, що відобразив болісний процес змін — суспільно-політичних, громадських, психологічних тощо — у пореформеній Росії 19 ст., втілив ставлення до революційної ідеології.

Література

  1. Сорокин Ю. С. Антинигилистический роман // История русского романа : в 2 т. Москва; Ленинград : Наука, 1964. Т. 2. С. 97−120.
  2. Батюто А. И. Антинигилистический роман 60–70-х годов // История русской литературы : в 4 т. Ленинград : Наука, 1982. Т. 3. С. 279−314.
  3. Гринченко Н. А. Проблема полижанровости в антинигилистических романах А. Ф. Писемского // Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія: Філологія. 2015. № 18. Т. 1. С. 16–18.
  4. Зубков К. Ю. «Антинигилистический роман» как полемический конструкт радикальной критики // Вестник Московского университета. Серия 9. Филология. 2015. № 4. С. 122−140.
  5. Ефимов А. С. Русский антинигилистический роман 1860–1870-х гг. и «готический сюжет» // Филологические науки. Вопросы теории и практики. 2019. № 11. С. 18–25.

Автор ВУЕ

О. М. Головій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Головій О. М. Антинігілістичний роман // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антинігілістичний роман (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶