Анчоус європейський

Анчоус європейський

Анчо́ус європе́йський, хамса́ (лат. Engraulis encrasicolus) — вид родини анчоусових (Engraulidae) ряду оселедцеподібних (Clupeiformes).

Ареал охоплює східну Атлантику від Норвегії до Південної Африки. Живе також у Середземному та Чорному морях. Трапляється в Індійському океані біля узбережжя Сомалі. Влітку мігрує в Північне, Балтійське та Азовське моря.

Риба невеликих розмірів, зазвичай 12–15 см у довжину. Тіло видовжене, округле в поперечному розрізі. Рот дуже великий, нижній. Луска тонка, легко спадає, очі великі, на нижній щелепі невеликі зуби, кіль та бічна лінія відсутні. Спина забарвлена у яскраво-зелений, синьо-зелений, майже чорний колір або світліша, сірувата. Боки сріблясто-білі. Зграйна морська океанодромна пелагічна риба. Щорічно здійснює міграції від місць зимівлі до місць нересту і нагулу. Влітку переміщається на північ, піднімаючись у верхні шари води; взимку — на південь, опускаючись до глибини 400 м.

У територіальних водах України виокремлюють дві форми анчоуса європейського: чорноморську та дрібнішу — азовську, що заходить улітку до Азовського моря через Керченську протоку. Зимує в ямах біля берегів Криму і в східній частині Чорного моря на глибині 40–70 м.

Тривалість життя 3–4 роки.

Ікра пелагічна (плавуча). Плодючість становить 20–25 тис ікринок. Ікру анчоус відкладає порціями від квітня до початку жовтня. Живиться переважно дрібними планктонними ракоподібними.

Анчоус європейський відіграє значну роль в екосистемі моря, адже є основним кормом для пеламід, оселедців, судаків, білуг, дельфінів; ним також живляться морські птахи (мартини та буревісники). Анчоус невибагливий до рівня солоності й стійкий до коливань температури, тому має дуже широкий діапазон толерантності, заходячи навіть в опріснені лимани та естуарії.

Анчоус європейський є важливим промисловим видом риб у світі та в Україні. Чисельність виду протягом останніх десятиліть невпинно знижується.

Література

  1. Мовчан Ю. Риби України. Київ : Золоті ворота, 2011. 444 с.
  2. Handbook on Fish Age Determination: A Mediterranean Experience (Studies and Reviews). Rome : Food & Agriculture Organization, 2019. 190 p.
  3. FishBase. URL: http://www.fishbase.se%7C

Автор ВУЕ

О. А. Циба


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Циба О. А. Анчоус європейський // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анчоус європейський (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶