Аполлона група

На рис. зеленим кольором показано ділянку, в якій розташовані орбіти астероїдів з Аполлона групи. Літерами Н, V, Е та М позначені відповідно Меркурій, Венера, Земля та Марс. Практично всі вони перетинають орбіту Землі. Більшість аполлонців розташовуються між орбітами Венери та Юпітера

Аполло́на гру́па, аполло́нці — найбільша кількість навколоземних астероїдів.

Назву утворено від першого відкритого її представника — астероїда (1862) Аполлон. Відомо понад 6 тисяч аполлонців (54 % від усіх навколоземних астероїдів).

Умови належності астероїда до Амура групи

Астероїди, чиї орбіти перетинають орбіту Землі із зовнішнього боку (їхня відстань від Сонця в перигелії менше афелійної відстані Землі: перигелійна відстань астероїдів Аполлона групи q < 1,017 a. о., але велика піввісь орбіти астероїдів Аполлона групи вже більша за земну (a > 1 a. о.). Хоч орбіти астероїдів Аполлона групи загалом знаходяться за межами земної орбіти, вони можуть перетинати її в області афелію Землі.

731 астероїду Аполлона групи присвоєно порядкові номери, шістдесят три з них мають власні імена. В астероїдів цієї групи малі розміри (у найбільшого — 8,48 км). Проте виявити їх уночі на тлі темного неба легше, ніж астероїди Атіри групи або Атона групи, що з’являються над горизонтом перед світанком або відразу після заходу Сонця.

Деякі з астероїдів Аполлона групи можуть наближатися до Землі так близько, що ризик (див. Астероїдно-кометна небезпека) можливого зіткнення із нашою планетою, за Туринською шкалою, оцінюють від 2 до 4.

Найнебезпечнішим астероїдом для Землі визнано астероїд (144898) 2004 VD17 (небезпека від нього оцінюють у 3 бали, за Туринською шкалою).

Додатково

1968 порівняно близько (на відстані 6 млн км) від Землі пролітав астероїд (1566) Ікар. За прогнозами астрономів, астероїд (99942) Апофіс 13.04.2029 пролетить на відстані менше 40 тисяч км від Землі (це майже в 10 разів менше за відстань від Землі до Місяця). Апофіс отримав оцінку небезпеки 2, яку підвищили до 4. Більш точний розрахунок параметрів орбіти Апофісу дозволив знизити оцінку небезпеки до одиниці, потім — до нуля. Астероїд (2007) VK184 має оцінку ризику 1.

04.03.2001 методом радіолокації сфотографували астероїд (29075) 1950 DA діаметром понад кілометр. Є значний ризик його зіткнення 2880 із Землею. Астероїд (367 943) Дуенде з Аполлона групи діаметром 30 м зареєстрували 2012. Опівночі з 15 на 16.02.2013 він пролетів на мінімальній відстані 27 743 км від Землі. Відносна швидкість руху двох тіл була доволі велика, тому гравітація з боку Землі не притягнула цей астероїд.

Література

  1. Шустов Б. М., Рыхлова Л. В. Астероидно-кометная опасность: вчера, сегодня, завтра. Москва : Физматлит, 2010. С. 51.
  2. Principles of Astronomy / Ed. by D. Franceschetti. Ipswich : Salem Press, 2016. 400 p.
  3. JPL Small-Body Database Search Engine // Solar System Dynamics. URL: https://ssd.jpl.nasa.gov/sbdb_query.cgi?obj_group=all;obj_kind=all;obj_numbered=all;ast_orbit_class=APO;OBJ_field=0;ORB_field=0;table_format=HTML;max_rows=200;format_option=comp;c_fields=BgBhBiBjBnBsChAcCq;.cgifields=format_option;.cgifields=ast_orbit_class;.cgifields=table_format;.cgifields=obj_kind;.cgifields=obj_group;.cgifields=obj_numbered;.cgifields=com_orbit_class&query=1&c_sort=BiA

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аполлона група // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аполлона група (дата звернення: 28.04.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶