Арабська порода коней

Арабська порода коней. Кобила сірої масті

Ара́бська поро́да ко́ней — група особин верхових коней.

Історична довідка

Виведення започатковано 4–6 ст. н. е. У сучасному вигляді сформувалася у 7 ст. н. е. в центральній частині Аравійського півострова — пустелі Недж. Походить від давніх африканських і азійських коней — туркменських, перських, турецьких, лівійських. Виведення арабської породи каталізували війни племен на великих територіях Середньої Азії та Персії Давньої (для ведення яких необхідні були коні). Під час хрестових походів, а також після завоювання Іспанії арабами й виникнення нових торговельних шляхів коні арабської породи з’явилися в Європі (11–12 ст.). Арабські коні задіяні у створенні чистокровних верхової, орловської рисистої, української та російської верхових, терської, ліпіцанської та інших порід коней.

Характеристика

Коні арабської породи мають переважно сіру, руду й гніду масть. Статура пропорційна, невеликі на зріст: 140–156 см, дуже ошатні. Вага до 450 кг. Довжина й висота корпусу однакові, тому коні дуже компактні. Голова невелика, із широким чолом, часто зі «щучим» профілем, великими очима, малими рухливими вухами. Шия довга, гарно вигнута, з рельєфними м’язами. Холка виразна, висока і довга, плече досить довге і косе, груди не дуже широкі, але глибокі та об’ємні, ребра вигнуті, черево об’ємне й округле. Спина міцна і пряма, поперек короткий та міцний, круп прямий і довгий, хвіст високо поставлений, тримається дугою, на скаку піднімається вгору. Кінцівки правильної постави, сухі, міцні, з чітко окресленими суглобами і сухожиллями, виразними рельєфними м’язами. Скаковий суглоб міцний, добре розвинений. Рухи плавні, досить швидкі.

Основні типи

Існує кілька типів коней арабської породи, які відрізняються між собою будовою тіла, ошатністю:

  • сиглаві характеризуються тендітною конституцією, тонким скелетом, невеликим зростом, ошатністю;
  • кохейлан — середнього зросту, міцної статури, менш ошатні, з короткою головою і шиєю;
  • хадбан — має проміжні ознаки двох інших типів;
  • проміжні форми цих типів.

У коней арабської породи міцне здоров’я, жвавий і врівноважений темперамент, надзвичайна витривалість. Добре акліматизуються, що зумовлює їхнє поширення по всьому світу.

Значення

Коні арабської породи беруть участь у перегонах на іподромах, у змаганнях з усіх видів кінного спорту, виступають у різноманітних шоу, а також користуються великою популярністю серед шанувальників коней хобі-класу. В Україні передовим господарством із розведення коней арабської породи був Ягільницький кінний завод (Тернопільська область).

Додатково

Любителів коней арабської породи з багатьох країн світу об’єднують Всесвітня організація арабського конярства і Міжнародна асоціація арабських скакових коней.

Література

  1. Балакшин О. Рабочие качества арабских лошадей // Коневодство и конный спорт. 1966. № 2. С. 14–16.
  2. Мирось В. В., Головко В. А., Ткачева И. В. Коневодство. Харьков : [б. и.], 2007. 185 с.
  3. Герасимов В. И., Слиньков В. Г., Пронь Е. В. и др. Мировой генофонд лошадей и его использование. Харьков : Эспада, 2011. 272 с.

Автор ВУЕ

І. В. Ткачова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ткачова І. В. Арабська порода коней // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арабська порода коней (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶