Араваноподібні

Араваноподібні. Аравана світла (Osteoglossum bicirrhosum)

Араваноподі́бні (Osteoglossiformes) — ряд примітивних променеперих риб, до якого входять винятково прісноводні види.

Таксономія і характеристика

Викопні рештки перших араваноподібних (див. Викопні організми) знайдено у відкладах віком 145–140 млн років, які належать до пізнього юрського періоду — раннього крейдового періоду. У складі ряду араваноподібних 3 підряди, 5 родин, без урахування викопних таксонів, 245 сучасних видів, більшість з яких — хижаки або всеїдні. Відмінності араваноподібних — наявність специфічних кісткових виростів у вигляді зубів на язиці та незвичне розташування кишківника: ліворуч від глотки й шлунку, тоді як в інших риб — завжди праворуч.

Нотоптерові (Notopteridae) — родина араваноподібних, відомі як «азійські ножиці», або «лебідки». Ареал таксона охоплює терени від Африки до Південно-Східної Азії; містить багато видів, важливих для аквакультури та акваріумної промисловості.

Мормірові (Mormyridae) — родина араваноподібних, види якої поширені у р. Ніл і водоймах тропічної Африки. Вирізняються тим, що використовують для орієнтування в просторі власне електричне поле, генероване м’язами. Багато видів цієї родини популярні серед акваріумістів і мають промислове значення: гнатонем Петерса (Gnathonemus petersii), відомий під назвою «риба-слон».

Араванові (Osteoglossidae) — родина, до складу якої входять дуже популярні акваріумні види, які можна побачити в зоопарках (наприклад, аравана світла (Osteoglossum bicirrhosum) і справжня викопна риба архаїчної будови — арапаїма гігантська (Arapaima gigas), що є однією з найбільших прісноводних риб світу з довжиною тіла 2–3 м. На відміну від інших араваноподібних, види родини араванових мають великий плавальний міхур (зі стінками пористої структури, пронизаними густою сіткою кровоносних судин), який виконує функцію засвоєння кисню з атмосферного повітря.

Ще один представник, здатний дихати атмосферним повітрям за допомогою плавального міхура, поширена акваріумна риба пантодон, більш відома як риба-метелик (Pantodon buchholzi) з родини метеликових (Pantodontidae). Її великі й широкі грудні плавці у стані спокою нагадують крила метелика.

Географічне поширення

Представники араваноподібних поширені у Південно-Східній Азії, Африці, Південній Америці, на оcтровах Малайського архіпелагу, Новій Гвінеї та Північній Австралії.

Література

  1. Нельсон Д. С. Рыбы мировой фауны / Пер. с англ. 4-е изд. Москва : Либроком, 2009. 880 с.
  2. Newell R. C. Adaptation to Environment: Essays on the Physiology of Marine Animals. Kent : Elsevier Science, 2014. P. 454–455.
  3. Шевченко П. Г., Пилипенко Ю. В. Основи систематики рибоподібних і риб. Херсон : Олді-плюс ; Київ : Ліра-К, 2015. 230 с.
  4. Nelson J. S., Grande T. C., Wilson M. V. H. Fishes of the World. Hoboken : John Wiley & Sons, 2016. 752 p.

Автор ВУЕ

Д. С. Луценко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луценко Д. С. Араваноподібні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Араваноподібні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶