Аралієві (Araliaceae)

Женьшень справжній (Panax gіnseng)
Щитолисник звичайний (Hydrocotyle vulgaris)

Ара́лієві (Araliaceae) — родина квіткових рослин класу дводольних підкласу розид порядку селероцвітих, що раніше входила до складу порядку аралієцвітих.

Таксономія і характеристика

Включає 47 родів та 1350 видів рослин, серед яких женьшень звичайний, елеутерокок колючий, плющ звичайний та ін. Найкраще представлені в тропіках і субтропіках, де зосереджені найбільші за кількістю видів роди: Schefflera, Polyscias, Dendropanax, Oreopanax, Osmoxylon (за винятком видів роду Aralia). Менш чисельні, але не менш відомі, поширені в помірному поясі й субтропіках північної півкулі (наприклад, Panax, Hedera, Brassaiopsis, Macropanax, Gamblea та Oplopanax). Аралієві — переважно чагарники або невеликі дерева, деревні ліани, епіфіти, зрідка — трав’яні багаторічники. Листки різні: від простих цілісних до перисто- або, найчастіше, пальчасто-розсічених. Листкорозміщення почергове, супротивне, спіральне. Квітки дрібні, п’ятичленні, з непомітною чашечкою, численними тичинками та нектарниками, актиноморфні, переважно двостатеві, зібрані в суцвіття: зонтик, китицю, головку, волоть, колос. Комахозапильні. Плід — ягода, кістянка, зрідка сухий.

Поширення та екологія

У природі аралієві розповсюджені від арктичних регіонів Північної Америки до антарктичних Південної Америки, островах басейну Тихого океану, на континентах (Євразія, Австралія, Африка) віддають перевагу тропікам, субтропікам та помірній зоні, проте відомі також і на далекосхідному острові Сахалін. У флорі України відомо 3 види аралієвих: плющ кримський, плющ звичайний, що зростають у тінистих листяних лісах Криму, Карпат, на Полісся й Лісостепу та щитолисник звичайний (Hydrocotyle vulgaris), занесений до Червоної книги України, який зростає в басейні р. Західний Буг (Кам’янсько-Бузький та Сокальський р-ни Львівської області), на Західному Поліссі на торфовищах, заболочених луках, у вільшняках.

Значення

Аралієві широко використовують як декоративні рослини закритого ґрунту і для декоративного озеленення відкритого ґрунту в помірних широтах. Як лікарські рослини їх застосовують для виготовлення лікарських засобів.

Література

  1. Жизнь растений : в 6 т. Москва : Просвещение, 1980. Т. 5. Ч. 1. 430 с.
  2. Plunkett G., Wen J., Lowry P. Infrafamilial Classification and Characters in Araliaceae: Insights from the Phylogenetic Analysis of Nuclear (ITS) and Plastid (trnL-trnF) Sequence Data // Plant Systematics and Evolution. 2004. № 245 (1). P. 1–39.
  3. Angiosperm Phylogeny Group. An Update of the Angiosperm Phylogeny Groupclassification for the Orders and Families of Flowering Plants: APG III // Botanical Journal of the Linnean Society. 2009. № 2. Р. 105–121.
  4. Flowering Plants / Ed. by J. Kadereit, V. Bittrich. Cham : Springer, 2018. 570 p.


Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аралієві (Araliaceae) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аралієві (Araliaceae) (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶