Аргеландера метод

Аргела́ндера ме́тод  — прийом глазомірної оцінки видимого блиску змінних зір.

Історична довідка

1844 астроном Ф. В. Аргеландер (1799–1875; Литва — Німеччина) запропонував спосіб візуальної оцінки блиску змінних зір, який став одним із основних у практиці аматорських спостережень. Аргеландера метод цілком придатний і для оцінок блиску змінних зір за фотонегативами.

Практична реалізація методу

В основі запропонованого методу — поняття ступеня відносного блиску двох зір. Ступінь відносного блиску двох зір фактично є мінімальною відмінністю у блиску, яку може зареєструвати спостерігач. Усі інші відмінності у блиску двох зір в Аргеландера методі виражають в одиницях такої шкали.

У новачків один ступінь блиску відповідає (0,1–0,2)m, у досвідчених спостерігачів — сягає (0,05–0,07)m і навіть менше. Поняття ступеня є індивідуальним для кожного спостерігача і залежить від його досвіду, фізіологічних особливостей зору та психологічного стану на момент проведення спостережень.

Для практичної реалізації методу необхідно підібрати низку зір порівняння. Бажано, щоб зорі порівняння перебували на невеликих кутових відстанях від змінної зорі: глазомірні порівняння блиску мають точність, обернено пропорційну до кутової відстані від змінної зорі до зорі порівняння внаслідок ефектів зорової пам’яті. Спектральні (див. Спектральна класифікація зір) класи зір порівняння та змінної зорі мають бути хоча б суміжними на гарвардській шкалі спектральних класів. Остання вимога слідує з різною оцінкою блиску зір з однаковою поверхневою густиною потоку випромінювання, якщо максимум випромінювання припадає на різні ділянки спектрального діапазону.

Блиск змінної зорі в деякий момент часу v і оцінюється у відносних одиницях порівняно з блиском зорі порівняння а.

Якщо спостерігачеві з першого погляду змінна зоря і зоря порівняння здаються однакового блиску, а при уважнішому спостереженні перевага у блиску періодично переходить від однієї зорі до іншої, записуємо: v = а. За умови невеликого перевищення блиску змінної зорі відносно зорі порівняння нотація має вигляд: v1a. У протилежному випадку — alv.

У випадку більшої аніж оцінка v1a різниці відносного блиску зір залежно від величини різниці спостерігач занотовує: v2a, v3a, v4a; a2v, a3v, a4v.

З метою уникнення значних індивідуальних похибок не слід допускати різниці блиску між змінною зорею та зорею порівняння, що перевищують 4–5 ступенів. Якщо ж в деякий момент часу блиск змінної зорі набагато перевищує блиск зорі порівняння, вибираємо іншу зорю порівняння блиск якої близький до блиску змінної зорі.

Аргеландера метод рекомендують використовувати під час спостережень змінних зір малої амплітуди.

Недоліки та переваги методу

Аргеландера метод дає інформацію про форму кривої блиску змінної зорі, яку будують в отриманих ступенях блиску.

Перевагою Аргеландера методу у порівнянні з Пікерінга методом та Блажка-Нейланда методом є можливість проводити цінні наукові спостереження за змінними зорями навіть новачкам. Аргеландера метод дозволяє проводити спостереження змінних зір у ділянках неба віддалених від площини Чумацького Шляху при наявності всього однієї зорі порівняння.

Водночас Аргеландера метод має недоліки. При великих різницях блиску зорі порівняння та змінної зорі стрімко зростають похибки спостережень. У цьому випадку спостереження бажано проводити за допомогою методів, які використовують одночасно дві зорі для порівняння: Блажка — Нейланда метод та Пікерінга метод.

Література

  1. Untersuchungen über die Bahn des grossen Cometen vom Jahre 1811. Königsberg : Bornträger, 1822. 84 p.
  2. Колчинский И. Г., Корсунь А. А., Родригес М. Р. Аргеландер Фридрих Вильгельм Август // Астрономы. Биографический справочник. 2-е изд., доп. и перераб. Киев : Наукова думка, 1986. 512 с.
  3. Chapman D. M. F. Reflections: F. W. A. Argelander — Star Charts and Variable Stars // Journal of the Royal Astronomical Society of Canada. 1999. № 93. P. 17–18.
  4. The Biographical Encyclopedia of Astronomers. 2nd ed. New York : Springer, 2014. 2434 p.


Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аргеландера метод // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргеландера метод (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюдненно
Оприлюднено:
11.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶