Аргінін

Аргінін. Структурна формула

Аргіні́н ( грец. άργινόεις — сліпуче-білий), Арг, Arg — аліфатична основна α-амінокислота, оптично активна, існує в вигляді L- та D-енантіомерів.

Характеристика

L-Аргінін, що є одною з 20 незамінних α-амінокислот (кодуються генетичним кодом в мРНК), входить до складу пептидів та білків. Найбільш високий вміст аргініну в основних білках — гістонах та протамінах (до 85%).

Фізичні властивості

Брутто-формула: C6H14N4O2. Назва за номенклатурою IUPAC: (S)-2-аміно-5-(диамінометиліліденоаміно)пентанова кислота (δ-гуанідін-α-аміновалеріанова кислота). Молекулярна маса: 174.2. Біла кристалічна речовина, t°пл. = 244 0С, t°кип. = 368 0С, добре розчинна в воді (14.87 г/100 мЛ), малорозчинна в спиртах, нерозчинна в етері. [α]D20 = від +25,5° до +28,5° (8 % розчин у кислоті хлористоводневій). Запаху та смаку не має. Аргінін є найосновнішою α-амінокислотою завдяки наявному в її складі гуанідіновому угрупуванню в δ-положенні (рКа= 12.488).

Шляхи отримання

Аргінін був вперше виділений із проростків люпину 1886, хімічну будову встановлено у 1897 шляхом лужного гідролізу до орнітину та сечовини. У 1910 структура аргініну була підтверджена шляхом його синтезу із бензилорнітину. У 1924 було відкрито, що аргінін є головною амінокислотою в основних білках сперми риб. А в 1930 показано, що аргінін належить до замінних амінокислот, тобто може синтезуватись в організмі ссавців. У 1932 відкрито цикл сечовини, у якому аргінін є проміжним метаболітом, що поклало початок детальному вивченню метаболізму цієї амінокислоти.

Хімічні властивості

Аргінін має у складі два основних центра: аміногрупу в α-положенні та гуанідінову групу в δ-положенні. Як α-амінокислота містить аміно- та карбоксильну групи біля одного атома Карбону. Цей атом є хіральним (оптично-активним), в залежності від просторового розташування замісників біля нього розрізняють L (-) (ліву) та D (+) (праву) форми. До складу природних сполук входить L(-) форма. Гуанідінова група завдяки резонансній делокалізації заряду при протонуванні є сильноосновною, існує в вигляді протонованої катіонній формі при рН<10 та здатна утворювати численні водневі зв’язки. Позитивний заряд гуанідінової групи рівномірно розділений між трьома атомами Нітрогену та атомом Карбону. У слабколужних та нейтральних розчинах аргінін існує у вигляді цвіттер-йона. Логарифмічна константа дисоціації карбоксильної групи аргініну pK1 = 2,17; константа дисоціації α-аміногрупи pK2 = 9,04, а гуанідинового угрупування pKR (R група) = 12,48. Аргінін є найосновнішою із 20 стандартних амінокислот, ізоелектрична точка для нього становить pI = 10,76. Індекс гідропатичності аргініну становить -4,5 кДж/моль, він найбільш гідрофільний із 20 стандартних амінокислот. У розчині або у складі білків аргінін можна якісно та кількісно визначити завдяки реакції Сакагучі (взаємодія гіпохлориту натрію і 2-нафтолу з гуанідином у лужному середовищі з утворенням сполук червоного забарвлення). Висока основність аргініну, а значить, відповідно, здатність до утворення численних йонних зв’язків з фосфатними групами ДНК, обумовлює утворення нуклеопротеїдів — комплексів гістон-ДНК хроматину та протамін-ДНК гетерохроматину сперматозоїдів.

Значення та використання

Біосинтез аргініну в організмі відбувається з цитруліну під дією аргінінсукцинатсінтази та аргінінсукцинатліази. Є одним з ключових метаболітів процесів азотистого обміну (орнітиновий цикл ссавців і риб). Важливий компонент інших метаболічних шляхів клітини (синтез Нітроген (ІІ) оксиду, поліамінів, проліну, глутамату, креатинфосфату та агмантину). В організмі деградується до сечовини. Для людини аргінін є напівнезамінною амінокислотою (замінна амінокислота для дорослих здорових людей та інших ссавців, незамінна для їхніх малят та хижаків). Основними джерелами аргініну в організмі людини є їжа, обмін білків та ендогенний синтез (5–15 % загальної кількості аргініну в крові). Синтезу аргініну в організмі відбувається за участю тонкого кишківника та нирок. Аргінін є в багатьох продуктах харчування як тваринного, так і рослинного походження. Вміст аргініну відносно високий у морепродуктах, соці кавуна, горіхах, насінні, водоростях, м’ясі, у соєвому та концентраті рисового білку, але низький у молоці більшості ссавців (включно із людиною, коровами і свиньми). Значна частка (близько 40 %) від загальної кількості цієї амінокислоти, що потрапляє в організм дорослої людини із їжею розщеплюється у тонкому кишківнику і не потрапляє в кров. Аргінін є важливим компонентом гепатопротекторів та імуномодуляторів, кардіопрепаратів, сприяє усуненню ацидозу, астенії. Стимулює процеси росту в дітей. Проявляє гіпотензивні властивості. Аргініну аспартат має загальнотонізуючу дію. Застосовується як компонент харчових та біологічно активних добавок (медичне та спортивне харчування).

Література

  1. Ластухін О. Ю. Хімія природних органічних сполук. Львів : Національний університет «Львівська політехніка» ; Інтелект-Захід, 2005. 560 с.
  2. Voet D., Voet J. Biochemistry. 4th ed. Hoboken : Wiley, 2011. 1520 p.
  3. Nelson D. L., Cox M. M. Lehninger Principles of Biochemistry. 7th ed. New York : W. H. Freeman, 2017. 3270 p.


Автор ВУЕ

Я. О. Простота


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Простота Я. О. Аргінін // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аргінін (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶