Арктичний антициклон

Аркти́чний антицикло́н — область підвищеного атмосферного тиску в арктичному поясі, яку встановлюють на багаторічних середніх картах розподілу тиску, що відображають деяке переважання антициклонів у цьому районі над циклонами.

Характеристика

До початку регулярних метеорологічних спостережень у полярних широтах вважали, що в Арктиці атмосферні процеси досить стабільні. Завдяки значному вихолоджуванню атмосферний тиск над полюсами в середній тропосфері знижений, що сприяє притоку до висотних полярних депресій повітря з помірних широт і спричиняє формування стаціонарних антициклонів біля підстильної поверхні. Існувала думка, що ці антициклони перебувають тут майже постійно або настільки переважають над циклонами, що на багаторічних середніх картах атмосферного тиску над полюсом має формуватися центр дії із суттєво високим тиском — Арктичний антициклон. З’ясовано, що в Арктиці переважання антициклонів над циклонами незначне, тому на багаторічних картах Арктичний антициклон вимальовується дуже слабко.

Хоча в районах Арктичного басейну загалом за рік переважає поле підвищеного тиску, суцільний антициклон не спостерігають навіть узимку. Завдяки теплій течії Гольфстрім, яка загострює температурні контрасти, інтенсивна циклонічна діяльність тут відбувається в усі пори року. Циклонічні утворення, які виникають на арктичних фронтах, можуть через Норвезьке море проходити в центральні райони Арктичного басейну й далі до полюса. Вони проникають і з нижчих широт, де формуються і розвиваються на полярних фронтах. Постійний антициклон протягом року зберігається лише над Гренландією, в інших районах і центрі Арктики влітку переважають циклонічні поля як результат прогрівання повітряних і водних мас. Загалом тут виокремлюють 3 райони виникнення антициклонів:

  • північ Канади, де за рік буває понад 150 днів з антициклонами;
  • острів Гренландія, де за рік понад 120 днів з антициклонами;
  • півострів Таймир, де за рік понад 130 днів з антициклонами.

Узимку там встановлюється малохмарна морозна погода з незначними швидкостями вітру. Улітку, завдяки формуванню приземних інверсій, часто спостерігають тумани і мряку («гнилі» антициклони). Узимку в Арктичному антициклоні розрізняють 2 центри — над арктичною Америкою і Гренландією; улітку 3 центри — над Гренландією, Баренцовим морем і на північ від Чукотського моря. Над самим полюсом тиск дещо знижений.

Значення

Арктичний антициклон є одним із центрів дії атмосфери в Північній півкулі, який впливає на режим циркуляції атмосфери. Улітку характерні холодні вітри в межах субарктичної області, узимку він разом із Сибірським антициклоном (див. Азійський антициклон) зумовлює зниження температури до мінімальних значень у Північній півкулі. Середня температура в січні становить –50 °С із зафіксованим зниженням до –70 °С.

Арктичний циклон і Україна

З регулярним вторгненням арктичного повітря пов’язаний початок зимового сезону в Україні. Найбільша кількість арктичних вторгнень характерна для північно-східних районів. Під впливом Арктичного антициклону взимку на території України встановлюється ясна суха морозна погода, найнижчі температури сягають –35 °C. В інші пори року температура знижується, можливі заморозки.

Література

  1. Кобрін В. М., Вамболь В. В., Клеєвська В. Л. та ін. Метеорологія і кліматологія. Харків : Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут», 2006. 82 с.
  2. Врублевська О. О., Катеруша Г. П., Гончарова Л. Д. Кліматологія. Одеса : Екологія, 2013. 344 с.
  3. Холопцев А. В., Кононова Н. К. Изменения ледовитости и вариации поля атмосферного давления в Арктике // ScienceRise. 2016. № 7/1 (24). С. 22–40.
  4. Lincoln A., Cooper J., Loovers P. Arctic: Culture and Climate. London : Thames and Hudson, 2020. 304 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арктичний антициклон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арктичний антициклон (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶