Аркуш титульний книжкового видання

А́ркуш ти́тульний книжко́вого вида́ння — початкові сторінки книжкового видання, на яких розташована частина його вихідних відомостей (автор чи укладач, назва, місце, видавець, рік випуску, жанр, макет анотованої каталожної картки тощо).

Аркуш титульний є певним «входом» у книжку, ідентифікує її за основними характеристиками, надає виданню статусу одиниці друку, предмета ринкових відносин.

Термінологію, класифікацію, структуру аркуша титульного унормовано в ДСТУ 8344:2015 «Видання. Основні елементи. Терміни та визначення понять».

Історична довідка

Титульний аркуш з’являється в інкунабульний період книгодрукування (друга половина 15 ст.). Його роль відігравав колофон — текст на останньому аркуші, що повідомляв назву твору, місце і час виходу видання у світ, імена друкарів. Уперше колофон розміщено у Майнцькому Псалтирі (1457) Йоганна Фуста і Петера Шеффера. На початку 16 ст. титульні аркуші поширилися в німецьких книгах.

Перша друкована Біблія церковнослов’янською мовою (видана 1517 в Празі Франциском Скориною) мала титул, укладений у ксилографічну рамку.

Від середини 16 ст. для тиснення титульних аркушів дорогих видань застосовували мідну гравюру.

Класифікація

Класифікація сучасних титульних аркушів здійснюється залежно від кількості, змістового й художньо-графічного оформлення сторінок, що входять до них.

ДСТУ 8344:2015 включає до титульного аркуша титульну сторінку та зворот. Титульні аркуші в стандарті класифіковано, з огляду на кількість аркушів, на яких виконано верстку (на одному чи на двох):

  • одинарний титульний аркуш — титульний аркуш, що складається з титульної сторінки та звороту титульного аркуша;
  • подвійний титульний аркуш — титульний аркуш, що складається з чотирьох сторінок, на яких роздільно розміщують певні вихідні відомості (різновиди подвійного — розворотний і розгорнутий).

Дослідники І. Бєльчиков, С. Добкін, Ю. Майсурадзе, А. Мільчін, Е. Огар, Дж. Пікок, М. Тимошик та ін. класифікують титульні аркуші з огляду на відмінності власне титульних сторінок (титулів). Згідно з цим підходом, титули такі:

  • односторінковий — розташований на одній сторінці видання;
  • двосторінковий — розташований на початкових суміжних сторінках видання (різновиди двосторінкового — подвійний і розгорнутий).

При цьому дослідники у загальну структуру початкових сторінок книжкового видання також включають авантитул (у виданнях із подвійним або розгорнутим титулом) і зворот титулу.

Структура

Аркуш титульний — це початкові дві або більше сторінок книжки (залежно від концепції оформлення).

Згідно з ДСТУ 8344:2015, одинарний аркуш титульний складається з таких сторінок:

1) титульна сторінка — лицьова сторінка титульного аркуша видання, на якій розміщують основні вихідні відомості: надзаголовкові дані, відомості про автора та назву, підзаголовкові дані, вихідні дані;

2) зворот титульного аркуша — зворотний бік титульного аркуша, на якому розміщують елементи вихідних відомостей видання: класифікаційні індекси УДК, ББК та авторський знак, макет анотованої каталожної картки, анотацію або реферат, знак охорони авторського права, ISBN тощо.

У ДСТУ 8344:2015 визначено два варіанти структури подвійного титульного аркуша (застосовуються у подарункових, репринтних, факсимільних, перекладних виданнях, багатотомниках, виданнях, що входять до серії):

1) авантитул, контртитул, титульна сторінка, зворот титульного аркуша;

2) авантитул, розгорнутий титульний аркуш, зворот титульного аркуша.

Згідно з ДСТУ 8344:2015,

  • авантитул (фортитул) — перша сторінка подвійного титульного аркуша, що має декоративно-композиційне значення, на якій може бути подано частину вихідних відомостей видання (назву серії, надзаголовкові дані, посвяту, епіграф, видавничий девіз, видавничу марку);
  • контртитул — друга сторінка подвійного титульного аркуша, на якій розміщують вихідні відомості щодо багатотомного чи серійного видання загалом або відтворюють мовою оригіналу титульну сторінку перекладного видання, що друкують уперше;
  • замість контртитулу може бути заверстаним фронтиспис — сторінка зі зображенням (фотографія, портрет автора, малюнок героя твору тощо), яка утворює розворот із титульним аркушем. Тож фронтиспис не є складником титульного аркуша.
  • У науковій літературі також йдеться про концептуальні дизайнерські відмінності варіантів двосторінкових титулів:

1) подвійний титул ― двосторінковий титул, що складається з контртитулу та односторінкового титулу;

2) розгорнутий титул ― двосторінковий титул, всі елементи якого утворюють єдину цілісну композицію, що переходить із лівої сторінки на праву.

Змістові особливості

Аркуш титульний є носієм розпізнавального апарату видання. На ньому у межах титульної сторінки та звороту титульного аркуша розміщують основну інформацію про нього, що необхідно для бібліографування.

На титульній сторінці:

  • надзаголовкові дані (найменування організації, від імені чи за участю якої випускають видання, відомості про серію та ін.);
  • відомості про автора(-ів);
  • назву видання;
  • підзаголовкові дані (читацька адреса, жанр, укладач, художник, науковий редактор та ін.);
  • вихідні дані (місто, видавець, рік);

На звороті титулу:

Якщо видання є репринтним або факсимільним, перекладним, виходить у серії, належить до багатотомника тощо, то відповідну інформацію поміщають у межах основного титулу та контртитулу.

Значення

Аркуш титульний — важливий складник архітектоніки книжкового видання. Він виконує такі завдання:

  • інформує читача про найважливіші характеристики книжки: автор, назва твору, жанр, читацька адреса, лаконічний виклад змісту тощо;
  • маркує книжку в масиві видавничої продукції, є джерелом бібліографічного опису видання, введення його в бази даних, літописи друку;
  • ідентифікує видання як товарну одиницю, предмет авторського права.

Цитата

Титульний аркуш — початковий аркуш видання, на якому розміщують вихідні відомості та який складається з титульної сторінки та звороту титульного аркуша.

 (ДСТУ 8344: 2015 Видання. Основні елементи. Терміни та визначення понять. Київ : Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості, 2017. С. 15).


Джерела

ДСТУ 8344:2015. Інформація та документація. Видання. Основні елементи. Терміни та визначення понять. Київ : Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості, 2017. 39 с.

Література

  1. Тимошик М. С. Книга для автора, редактора, видавця. Київ : Наша культура і наука, 2006. 560 с.
  2. Крайнікова Т. С. Титульний аркуш книжкового видання: термінологічні і класифікаційні розбіжності в розрізі стандартизації // Наукові записки Інституту журналістики. 2009. Т. 36. С. 22–25.
  3. Железняк О. Художнє оформлення почаївських кириличних видань XVIII ст. // Наукові праці Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. 2011. Вип. 31. С. 239–248.

Автор ВУЕ

Т. С. Крайнікова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Крайнікова Т. С. Аркуш титульний книжкового видання // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аркуш титульний книжкового видання (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶