(Перенаправлено з Армерія покутська)

Армерія (Armeria)

Армерія. Армерія приморська (Armeria maritima)
Армерія. Армерія приморська.jpg

Арме́рія (Armeria) — рід рослин родини кермекових порядку гвоздикоцвітих.

Таксономія і характеристика

Рід досить складний у таксономічному відношенні, за різними даними налічує від 50 до 100 і більше видів та міжвидових гібридів. Багаторічні вічнозелені або напіввічнозелені трав’яні рослини, гемікриптофіти. Мають стрижневу кореневу систему. Листки численні, сидячі, зібрані в прикореневі розетки. Листкові пластинки — від вузьколінійних до ланцетно-лінійних (залежно від виду) із цілісним краєм, зрідка розсіяно дрібновійчасто опушеним. Квітконосні стебла численні, опушені, прямостоячі, завершуються поодинокими складними головчастими суцвіттями. Зовні суцвіття вкрите обгорткою з 5–6 плівчастих буро-зелених, темно-буро-зелених або червонувато-темно-бурих приквітків. Квітки дрібні, сидячі, двостатеві. Чашечка п’ятилопатева чи п’ятироздільна, трубчаста чи лійкоподібна з трав’яною нижньою трубчастою частиною і плівчастим напівпрозорим складчастим відгином, залишається при плодах. Віночок вільнопелюстковий чи зрослопелюстковий у основі. Пелюсток 5, видовжено-обернено-яйцеподібні, тупі, до основи звужені з нігтиком. Тичинок 5, супротивні пелюсткам і прикріплені до їхньої основи. Маточка з 5 короткими стовпчиками і ниткоподібними приймочками. Плід — сухий однонасінний горішок. Квітують із середини травня по вересень, пік квітування припадає на початок літа.

Географічне поширення

Ареали переважної більшості таксонів розташовані в Північній півкулі, в гірських районах з помірним кліматом у Євразії та Північній Америці. На південь поодинокі види поширюються гірськими масивами Анд, трапляються у північній частині Африки. У флорі України відомо два види: армерія видовжена (Armeria maritima subsp. elongata) та армерія покутська (Armeria pocutica). Остання занесена до Червоної книги України з природоохоронним статусом виду «зниклий».

Значення

Близько 30 видів роду використовують у декоративному садівництві. Найбільш поширена з них армерія приморська (Armeria maritima), рослини якої залучені до селекційної роботи, зокрема створено низку сортів: Vindictive — з червоними квітами; Rubrifolia — із листками з бордовим відтінком; Nifty Thrifty — з біло облямованими листками.

Література

  1. Штейнберг Е. И. Род 1140. Армерия — Armeria Willd // Флора СССР : в 30 т. Москва ; Ленинград : Академия наук СССР, 1952. Т. 18. С. 408–411.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н. и др. Определитель высших растений Украины. Киев : Наукова думка, 1987. 548 с.
  3. Червона книга України. Рослинний світ / За ред. Я. П. Дідуха. Київ : Глобалконсалтинг, 2009. 900 с.
  4. Комарницкий Н. А., Кудряшов Л. В., Уранов А. А. Ботаника: систематика растений. Москва : Книга по требованию, 2013. 610 с.
  5. A-Z Encyclopedia of Garden Plants. London : Dorling Kindersley, 2016. 1120 p.

Автор ВУЕ

О. П. Перебойчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Перебойчук О. П. Армерія (Armeria) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Армерія (Armeria) (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.03.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶