Арругії

Залишки давніх римських арругій Лас-Медулас (аерофотозйомка): резервуари-накопичувачі на гірському плато та системи утворених ровів від руху водних потоків і уламкового матеріалу
Сліди руйнування й розмиву золотовмісних гірських масивів на арругіях Лас-Медулас
Схема-реконструкція «римського способу» розробки (за К. Домергуе): 1 – водні канали (акведуки); 2 – штучні резервуари над рудним масивом; 3 – кар’єр, утворений гідравлічним розмивом; 4 – штольні, проведені в борти кар’єру; 5 – вертикальні стовбури; 6 – збійки, що поєднують стовбури та штольні; 7 – породний цілик, оконтурений гірничими виробками

Арругії — масштабні гірничі підприємства давніх римлян і комплексна гірнича технологія, що поєднувала риси гідравлічної, підземної та відкритої розробки поліметалічних родовищ на гірських схилах (так званий римський спосіб розробки).

Історична довідка

Після поразки Карфагена в Другій Пунічній війні (218–201 до н.е.) Римська імперія повністю оволоділа Іспанією та багатими поліметалічними рудниками Піренейського півострова. Традиційна підземна розробка родовищ золота Іберійського піритного поясу гальмувалася значними притоками води в гірничі виробки та низькою продуктивністю праці задіяних рабів. Тому в гористій північно-західній частині Піренейського півострова інженери Стародавнього Риму застосували нову технологію руйнування гірських порід за допомогою водних потоків. Найбільші арругії знаходились поблизу с. Лас-Медулас (авт. спільнота Кастилія-і-Леон, Іспанія), де виявлено систему з восьми каналів (акведуків), що подавали воду до штучних резервуарів, розташованих над зоною гірничих робіт. Сумарна протяжність збудованих каналів і гідротехнічних тунелів — понад 590 км. Більш пізні сліди римських арругій виявлені також у руднику Огофау біля м. Пампсейнт у Південному Велсі (Велика Британія) та в гірських масивах Боснії.

Технологія

До місць, що лежали вище рівня розробки родовищ, підводили канали (акведуки), вода яких наповнювала розташовані на узвишші резервуари й стрімко скидалася з висоти на гірський масив, утворюючи розмиви. У боках утвореного яру (кар'єру) вели розробку системою стовбурів і штолень, довжина яких становила десятки метрів (в окремих випадках 200–300 м). Штольні розміщували на відстані 10–15 м одна від одної, утворюючи фронт розробки шириною близько 150 м. Виробки збивали між собою сполучними ходами, залишаючи при цьому цілики мінімально можливих розмірів.

Наступним етапом проводили обвалення виробок і руйнування гірського масиву, для чого підрубували у виробках опірні стояки, а водні потоки з резервуарів спрямовували в шахтні стовбури, що призводило до розмивання ціликів і осідання породного масиву. На породний обвал із розташованих на вершині гори резервуарів знову скидали водний потік, який розмивав і захоплював із собою уламки порід. Збираючи уламкові продукти у спеціально створених ровах, за допомогою подрібнення та технології промивання в лотках відділяли крупинки золота від пустої породи.

Значення

За оцінкою дослідника римських рудників проф. А. Беллідо (Іспанія), об'єми зруйнованих порід сягали на північному заході Іспанії близько 500 млн. м3 і забезпечили видобуток понад 1,5 тис. т золота. Масштабність гірничих робіт на римських арругіях підтверджує слушність ідеї В. Вернадського про діяльність людства як нової геологічної сили, яка набуває актуальності вже з часів античності.

1997 арругії Лас-Медулас увійшли до переліку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Цитата

Пліній Старший, який особисто спостерігав римський спосіб розробки в Іспанії, пише: «Після закінчення робіт (спорудження стволів, штолень і збійок — авт.) опори склепінь підрубують, починаючи з внутрішніх. Гора зачинає осідати, і тільки сторож на її вершині помічає це. Він криком і знаками викликає робітників і в той же час сам тікає з гори. Гора валиться з таким тріском, який людині важко й уявити. Переможці серед неймовірного шуму й вітру дивляться на руїну природи. Але золота ще немає! Бо коли копали виробки, то ще не знали, чи знайдуть його... Після цього приходить нова праця, пов’язана з іще більшими витратами. Для промивання руїн підводять ріки з гірських вершин, іноді з відстані сотні миль. І тут тисяча робіт! Скат повинен бути дуже крутим, щоб вода скоріше падала, аніж текла, тому вона проводиться по найбільш високих місцях, а полонини й інші перешкоди долаються трубами, що тримаються на опорах. В інших місцях прорубують непрохідні скелі. Ті, хто їх прорубує, висять на канатах і здалеку виглядають навіть не тваринами а птахами. Висячи, вони вимірюють схил і проводять лінії, що вказують напрямок. Там, де звичайна людина не знаходить місця, щоб поставити ногу, вони проводять ріки. Мулиста вода невигідна для промивання золота; мул цей називають уріум. Щоб уникнути уріуму, водопровідні канали прокладають по скелям і каменям. На початку скату, з краю гори, викопують резервуари шириною у 200 ступнів і глибиною у 10; вони мають п’ять шлюзів розміром у 3 ступні. Коли резервуари заповнюють, заслони вибиваються, і струмені води летять з такою силою, що руйнують величезні кам’яні брили… Те, що відбувається в руднику, перевершує працю титанів».

 Джерело: Плиний Кай Секунд. Естественная история ископаемых тел, переложенная на Российский язык в азбучном порядке и c примечаниями дополненная трудами В. Севергина. – Санкт-Петербург: Императорская академия наук, 1819, 364 с.


Література

  1. Гайко Г.І., Білецький В.С. Історія гірництва. Київ-Алчевськ: Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", видавництво "ЛАДО" ДонДТУ, 2013. 542 с.
  2. Гайко Г.И. Как утолить «жажду золота» знали горные инженеры Древнего Рима // Техника-молодежи, 2013. №7. С. 26–31.
  3. Matias R. Ingenieria Minera Romana. Las Medulas. Universidad de Leon, Leon, 2006.
  4. Hodge A.T. Roman Aqueducts & Water Supply, 2nd ed. London: Duckworth, 2001.
  5. Burnham, BC and H, Dolaucothi-Pumsaint: Survey and Excavation at a Roman Gold-mining complex (1987-1999), Oxbow Books, 2004.

Автор ВУЕ

Г. І. Гайко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гайко Г. І. Арругії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Арругії (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶