Штольня

Што́льня ( від нім. Stollen — опора) — горизонтальна (рідше — похила) гірнича виробка, яка має безпосередній вихід на земну поверхню.

Штольня

Цю підземну споруду використовують для видобутку корисних копалин, витримки і зберігання вин, як бомбосховища чи спеціальні сховища, дренажні споруди тощо.

Видобуток корисних копалин із застосуванням штолень відомий з давнини. В Україні давні штольні виявлено на Закарпатті (Мужіївський рудник) та на Донбасі (поблизу с. Широке Донецького району Донецької області).

Згадка про штольню є у книзі Г. Агриколи «Про гірничу справу» (лат. «De Re Metallica»; 1556).

Штольні використовували для водовідведення, провітрювання, транспортування корисних копалин.

Розрізняють штольні вентиляційні, експлуатаційні, розвідувальні, водовідливні та ін. Вони часто з’єднують рівні підземних споруд. В експлуатаційних штольнях зазвичай розташовують засоби переміщення (підйому і спуску) — сходи, ліфти, монорейки, а також комунікації. Форму й величину поперечного перерізу штольні, тип кріплення вибирають залежно від гірничо-геологічних умов. У гірництві штольні використовують так само, як шахтні стовбури: розкриття родовища або покладу корисної копалини, обслуговування підземних гірничих робіт. Через штольні видають на поверхню корисні копалини, породу, матеріали, обладнання, людей і здійснюють провітрювання. Їх використовують як головні розкривні виробки при розробці родовищ у районах із гористим рельєфом.

Цитата


«Старий звичай дозволяє проводити штольні в будь-якому напрямку і будь-якої довжини. Крім того, сьогодні тому, хто перший заклав штольню, за його клопотанням надають не тільки штольневе право, але також і відвід головної копальні (головний відвід), а іноді й найближчий до копальні простий відвід. Колись власник штольні мав право на такий простір, який пролітала стріла, випущена з лука. Йому дозволялося навіть пасти на всьому цьому просторі худобу. Старовинний звичай допускав також у разі, якщо шахти ряду ділянок рудної жили не розроблялися через велику кількість вод, відвід бергмейстером на користь того, хто візьметься за проведення штольні, так званого великого поля..., яке складалося з 7 подвійних ленів (тобто 7 верів), мало 98 лахтерів у довжину і 7 лахтерів у ширину, що у добутку становить 686 ( вадратних ) лахтерів».

 (Агрикола Г. Про гірничу справу XII книг: (книги I–VI) / Пер. з лат., наук. ред. В. Білецький, Г. Гайко. Донецьк : Східний видавничий дім, 2014. 227 с.)


Література

  1. Agricolae G. De Re Metallica libri XII. Basileae : Froben, 1556. 590 p.
  2. Bischoff W., Bramann H., Dürrer F. et al Das kleine Bergbaulexikon. 7 aufl. Essen : Verlag Glückauf ; Bochum : Westfälische Berggewerkschaftskasse, 1988. 404 p.
  3. Основи технології гірничих робіт / За. ред. К. Ф. Сапицького. Київ : ІСДО, 1993. 196 с.
  4. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  5. Гайко Г., Білецький В., Мікось Т. та ін. Гірництво й підземні споруди в Україні та Польщі. Донецьк : УКЦентр ; Донецьке відділення НТШ ; Редакція гірничої енциклопедії, 2009. 296 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Штольня // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Штольня (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
21.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶