Артаксеркс I

Артаксеркс І, барельєф археологічного комплексу Накш-і-Рустам в Ірані

Артаксе́ркс І, Артаксеркс Довгорукий (грец. Ἀρταξέρξης Μακρόχειρ, давньоперс. Artaxšaçā («той, хто володіє праведним царством») (бл. 495 до н.е., місце невідоме – 424 до н.е., м. Сузи, тепер м. Шуш, Іран), цар Персії з династії Ахеменідів у 465–424 до н.е.

Артаксеркс I

(Artaxšaçā)

Народження бл. 495 до н.е.«бл» не може бути присвоєно заявленому типу числа типу зі значенням 0.495.
Місце народження Невідомо
Смерть 424 до н.е.
Місце смерті м. Сузи, тепер м. Шуш, Іран
Місце діяльності Іран
Напрями діяльності політика

Прийшов до влади після вбивства його батька Ксеркса і брата Дарія. Після вбивства змовників було викрито і страчено. 464 до н.е. придушив заколот, організований його братом, сатрапом Бактрії Гістаспом. У 460 до н.е. розпочалося повстання в Єгипті, очолене лівійцем Інаром. Повстанці захопили дельту р. Нілу, проте столиця Єгипту м. Мемфіс та Верхній Єгипет залишилися під владою персів. На допомогу бунтівникам прибув флот афінян, які після втрати колоній у Північному Причорномор’ї (див. Античні держави Північного Причорномор’я) сподівалися здобути єгипетський ринок зерна та пшениці.

У битві біля м. Папреміса перська армія зазнала поразки. Було вбито сатрапа Єгипту — дядька Артаксеркса на ім’я Ахемен (Хахаманіш). Афінський флот рушив на м. Мемфіс, однак там його розбив перський флот під командуванням сатрапа Сирії на ім’я Мегабіз. Новим сатрапом Єгипту став Аршама з роду Ахеменідів.

Інар разом зі своїми спільниками, що залишилися в живих, а також із залишками грецьких військ здалися в полон. Пізніше Інара стратили. Мегабіз у 450 до н.е. вчинив заколот проти Артаксеркса І. Заколот було придушено, але Артаксеркс пробачив Мегабіза.

Близько 449 до н.е. грецька ескадра з 200 кораблів Делоського союзу під командуванням Кімона вирушила на війну з персами з метою захопити о. Кіпр. Грецький флот завдав поразки перському флоту біля м. Саламіна, проте цей успіх не дав грекам упевненості в подальших перемогах.

Того ж року м. Афіни відрядили свого посла Каллія до м. Суз (однієї зі столиць Ахеменідської держави) укласти з персами мирний договір. Згідно з ним о. Кіпр вважався частиною Ахеменідської держави, греки відмовлялися від претензій на нього, а перси мали відвести свої війська від західного узбережжя Малої Азії за ріку Галіс. Грецькі міста на заході Малої Азії залишалися підданими перських царів.

Артаксеркс І помер у 424 до н.е. Похований у печерній гробниці Накше-Рустам («рельєф (міфічного героя) Рустама»), у якій висічено однойменний рельєф.

Література

  1. Grantovski E., Dandamaev M. et al. Tarikh-e Iran az zaman-e bastan ta emruz. Tehran, 1359 [1980];
  2. Razi A. Tarikh-e Kamel-e Iran. Tehran, 1375 [1996];
  3. Диодор Сицилийский. Историческая библиотека. Книги VIII-X. СПб, 2012.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Храновський В. А. Артаксеркс I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Артаксеркс I (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶