Архебіонти

Архебіо́нти (від грец. ἀρχή — початок, походження і біонт) — перші організми, що виникли з протобіонтів у процесі еволюції.

Характеристика

Від протобіонтів відрізняються здатністю до асиміляції первинних органічних сполук. Архебіонти є загальними предковими формами організмів, які населяють сучасну Землю. Утворилися від 3,8 до 3,6 млн років тому. Ймовірно, мали основні компоненти клітини: двошарову плазматичну мембрану, цитоплазму, генетичний апарат. У архебіонтів відбувався обмін речовин, існували системи відтворення й реалізації спадкової інформації (реплікації нуклеїнових кислот і біосинтезу білків), джерелом енергії слугував гліколіз, універсальним переносником енергії — АТФ (див. Кислота аденозинтрифосфорна).

Особливості еволюції

Еволюція архебіонтів відбувалася за двома типами живлення: гетеротрофним і автотрофним. Безпосередніми нащадками архебіонтів є прокаріоти, що виникли в інтервалі від 3,5 до 3,0 млрд років тому: першими з’явилися первинні гетеротрофні організми, які живилися органічною речовиною «первинного бульйону» та були анаеробами через відсутність в атмосфері кисню. У цих організмів сформувалися системи ферментів окиснення органічних речовин. Це сприяло збільшенню обсягу генетичної інформації, виникненню білків-гістонів, що уможливило формування справжніх хромосом, відбулася компартменталізація клітини. На наступних етапах еволюції виникли хемоавтотрофні (див. Хемотрофи) прокаріоти, потім, близько 2,5 млрд років тому, — фотоавтотрофні (див. Фототрофи) ціанобактерії, життєдіяльність яких забезпечила накопичення органічної речовини за рахунок енергії Сонця та кисню. Це зумовило збільшення біомаси й появу вторинних гетеротрофів, які живилися вже не первинним бульйоном, а іншими прокаріотами та продуктами їхнього розкладання. Наявність кисню в атмосфері зумовила вимирання більшості анаеробних груп прокаріотів.

Література

  1. Словарь ботанических терминов / Под ред. И. Дудки. Киев : Наукова Думка, 1984. 308 с.
  2. Никитин М. Происхождение жизни. От туманности до клетки. Москва : Альпина Паблишер, 2018. 544 с.
  3. Freeman Sc., Quillin K., Allison L. et al. Biological Science. 7th ed. Hoboken : Pearson Education, 2019. 1408 p.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Архебіонти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архебіонти (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶