Архіви України

Архіви України. Центральний державний історичний архів України, м. Львів.
Фото О. Пилипенка
Архіви України. Будинок державних архівних установ у м. Києві

Архі́ви Украї́ни — установи в Україні, що зберігають документальні матеріали.

Історична довідка

Перші архіви на території сучасної України виникли у період формування держави на Русі, формувалися у польсько-литовську добу (Литовська метрика, Коронна метрика).

Як організоване структурне ціле архівна система виникла в 16 ст., коли були започатковані архіви при земських, гродських і підкоморних судах та магістратах.

У 17 ст. архіви як спеціальні форми організації зберігання документів на Правобережній Україні існували при військових і адміністративно-судових установах, на Лівобережжі — при гетьманських і російських урядових структурах, зокрема генеральній військовій канцелярії, генеральному військовому суді, сотенних, полкових судах.

Наприкінці 18 ст., після впровадження нового адміністративно-територіального поділу, архіви передані намісницьким правлінням, а після їх ліквідації — губернським та повітовим установам.

У середині 19 ст. у Російській імперії, зокрема на території України, створені губернські вчені архівні комісії, які своєю діяльністю щодо збирання й упорядкування архівних документів заклали початок історичним архівам, зокрема Київському центральному архіву давніх актів при Київському університеті (1852) та Харківському історичному архіву (1880).

У західних регіонах України продовжували існувати крайові та гродські архіви гродських і земських актів, передусім Крайовий архів гродських і земських актів у м. Львові (після злиття з колишнім архівом Галицького намісництва — земський архів у Львові) та земський архів давніх актових книг Львівського магістрату, Крайовий архів Буковини та ін.

Сучасна організація архівної системи України бере початок від утворення восени 1917 у складі Генерального секретарства освітніх справ бібліотечно-архівного відділу — прообразу органа управління архівною справою. Від 1919 вона розвивалася централізовано під керівництвом Головного архівного управління Народного комісаріату освіти УСРР, створеного на базі Архівно-бібліотечної секції Всеукраїнського комітету пам’яток мистецтвава та старовини.

У різні роки державний орган управління архівною справою підпорядковувався: Всеукраїнському центральному виконавчому комітету рад (1923–1938); НКВС (МВС) (1938–1960); Раді Міністрів УРСР (1960–1991); Кабінету Міністрів України (1991–1999).

Сучасна організація архівної системи

У грудні 1999 Головне архівне управління перетворено у Державний комітет архівів України. З грудня 2010 — Державна архівна служба України.

1920–1925 створені центральні архіви: у м. Харкові — Центральний архів революції, Центральний історичний архів, Центральний архів праці; у м. Києві — Центральний історичний архів і Центральний архів давніх актів.

У 1925–1932 внаслідок низки адміністративно-територіальних реформ створені обласні історичні архіви, а в містах і районах — міські та районні. У 1939–1940 архіви західноукраїнських земель, приєднаних до УРСР, влилися до державної архівної системи.

Під час війни документи архівних установ були евакуйовані до східних регіонів країни. У повоєнний час формування архівної мережі відбувалося за функціональною ознакою відповідно до адміністративно-територіального поділу. Компартія України мала свою мережу архівних установ — партійний архів Інституту історії партії при ЦК КПУ та архіви обласних комітетів партії. Відповідно до постанови президії Верховної Ради України від 27.08.1991, 11 млн справ архівного фонду КПУ передано у відання Головного архівного управління при Раді Міністрів України.

Сучасну структурну мережу державних архівів України складають:

  • 12 центральних державних архівних установ,
  • 8 спеціальних установ страхового фонду документації,
  • 2 науково-дослідні інститути,
  • 24 державні архіви областей,
  • державний архів міста Києва,
  • 13 галузевих державних архівів,
  • 466 архівних відділів райдержадміністрацій,
  • 138 архівних відділів міських рад,
  • 1715 трудових архівів.

У них зосереджено понад 55 млн справ.

Станом на 2020 частина архівних установ України розташовується на тимчасово окупованій території АР Крим, Донецької і Луганської областей.

Низка архівних установ (підрозділів) з правом постійного зберігання документів перебуває у складі окремих міністерств і відомств. Серед них — галузеві державні архіви СБУ, Міністерства оборони, МВС, МЗС та ін. НАН України як самоврядна організація має власний архів. фонд. Його документи зосереджені в інститутах архівознавства і рукопису Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефаника, в архів. підрозділах інститутів: літератури, історії України, археології, мистецтвознавства, фольклористики та етнології. Багаті архівні фонди мають Харківська та Одеська державні наукові бібліотеки.

У грудні 1994 Верховна Рада України ухвалила перший вітчизняний закон «Про Національний архівний фонд і архівні установи», який регулює суспільні відносини в архівній галузі.

Державна архівна служба має друкований орган — науково-практичний журнал «Архіви України». Український НДІ архівної справи та документознавства випускає періодичне видання «Студії з архівної справи і документознавтва» та «Пам’ять століть». З березня 1991 діє професійне громадське об’єднання — Спілка архівістів України. У 1998 встановлене професійне свято — День працівників архівних установ, яке відзначається щорічно 24 грудня.

Галузева відзнака — премія ім. В. Веретенникова.

Державна архівна служба України з 1956 є членом Міжнародної ради архівів.

Джерело

Закон України «Про Національний архівний фонд і архівні установи» // Відомості Верховної Ради України. 1994. № 15. Ст. 86.

Література

  1. Державні архіви Української РСР. Короткий довідник. Київ, 1972.
  2. Мітюков О. Радянське архівне будівництво на Україні 1917–1973. Київ, 1975.
  3. Щедрина Д. Источники опыта борьбы и созидания. Киев, 1987.
  4. Государственные архивы Украинской ССР. Киев, 1988.
  5. Калакура Я. С., Боряк Г. В., Дубровіна Л. А. та ін. Архівознавство. Київ, 1998.
  6. Лозицький В. Історія міжнародного архівного співробітництва (1898–1998). Київ, 1999.
  7. Матяш І. Українська архівна періодика 1920–1930-х рр.: історія, бібліографія, бібліометрія. Київ, 1999.
  8. Нариси історії архівної справи в Україні / За заг. ред. І. Б. Матяш, К. І. Климова. Київ : УНДІАСД ; ВД «КМ Академія», 2002. 610 с.
  9. Хрестоматія з архівознавства / Упоряд. Г. В. Боряк. Київ, 2003.
  10. Чирук Є. Г. Журнал «Архіви України» (1947–2015) як джерело інформації про життя і діяльність Михайла Павлика // Молодий вчений. 2016. № 8.

Автор ВУЕ

Р. Я. Пиріг


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пиріг Р. Я. Архіви України // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архіви України (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶