Архівософія

Архівосо́фія — комплексна наука на стику архівознавства, методології та теорії наукознавства, філософії; субдисципліна архівознавства, зосереджена на вивченні архівів як найважливішого джерела самопізнання людини.

Завдання

Завдання архівософії:

  • дослідження співвідношення соціального і духовного в архівах;
  • вивчення архіву як історико-соціокультурного феномену, середовища людської діяльності в загальнопланетарному масштабі, сукупного архіву людини тощо.

Архіви тлумачаться в архівософії як феномени культури, єдиний відкритий архівно-інформаційний простір, що функціонує на загальнообов’язковій для всіх категорій і видів архівів правовій основі, забезпечуючи поінформованість суспільства і людини.

Поняття «Архівософія» обґрунтувала Т. І. Хорхордіна, покликаючись на такі властивості архівів, як «всесвітність» та «загальнолюдськість».

Архівософія перебуває на стадії формування.

Цитата

«Архіви слід вивести зі сфери політики й ідеології, зі сфери боротьби партійних, групових або навіть державних інтересів. Інакше вони ніколи не стануть надійним засобом радикального підвищення поінформованості суспільства і людини про них самих, найважливішим джерелом самопізнання людини взагалі. Перехід до такого розуміння ролі і місця можливий, на наш погляд, тільки при якісно новій концептуальній дефініції, тобто, за умови, що ми будемо бачити в них не сховище «мертвих» відходів діловодства, а сукупну інформаційну відкриту систему, що є по своїй суті історико-соціокультурним феноменом загальнолюдського масштабу»

 (Хорхордіна Т. І. Від архівознавства до архівософії? До постановки питання // Хрестоматія з архівознавства / Наук. ред. І. Б. Матяш; Упоряд.: Г. В. Боряк, І. Б. Матяш, Р. Я. Пиріг. Київ : Видавничий дім «КМ Академія», 2003. С. 61).


Література

  1. Хорходина Т. И. От архивоведения к архивософии: к постановке проблемы?// Труды Историко-архивного института. 1996. Т. 33. С. 177–192.
  2. Хорхордіна Т. І. Від архівознавства до архівософії? До постановки питання // Хрестоматія з архівознавства / Наук. ред. І. Б. Матяш; Упоряд.: Г. В. Боряк, І. Б. Матяш, Р. Я. Пиріг. Київ : Видавничий дім «КМ Академія», 2003. С. 59–64.
  3. Матяш І. Б. Архівософія // Українська архівна енциклопедія / Ред. кол.: І. Б. Матяш, І. Н. Войцехівська, Л. А. Дубровіна та ін. Київ : Горобець, 2008. С. 159.
  4. Матяш І. Б. Архівознавство: теоретичні засади. Київ : Видавництво Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 2018. 274 с.

Автор ВУЕ

І. Б. Матяш

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матяш І. Б. Архівософія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архівософія (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
02.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶