Архітектура органічна

Органічна архітектура. Ф. Л. Райт. Будівля музею сучасного мистецтва С. Ґуґґенгайма в Нью-Йорку

Органі́чна архітекту́ра — напрям в архітектурі 20 ст., переважно у США і Західній Європі, пов'язаний з концепцією архітектурної форми, подібної до живого організму, що є органічним результатом взаємодії таких формотворчих чинників, як середовище, функція, матеріали й конструкції.

Ідеї органічної архітектури опрацьовував у США наприкінці 19 ст. архітектор Л. Саллівен, послідовником котрого був Ф. Л. Райт. Він теоретично розвинув ці ідеї і втілив їх у своїй архітектурній практиці 1910–1920-х ст. при проектуванні спершу вілл і особняків, т. з. будинків прерій, а згодом — у громадських будівлях 1950–1960-х, найвідомішою з яких є Будівля музею сучасного мистецтва С. Ґуґґенгайма в м. Нью-Йорку. У 1930–1970-х цей напрям розвивали А. Аалто у Фінляндії, Гуго Герінг (1882–1958) в Німеччині, Бруно Дзеві (1918–2000) в Італії та ін.

До основних принципів органічної архітектури належить визнання індивідуальності кожної споруди, відмова від урбаністичних індустріальних методів будівництва. Це зумовлено місцем будівництва, запитами замовника, особливостями функції, властивостями будівельних матеріалів і конструкцій. Наслідком була відповідність архітектурних форм природному ландшафтові та злиття з ним; створення в інтер’єрах єдиного (хоча й диференційованого) простору. Така архітектурна творчість ґрунтується на визнанні обумовленості архітектурної форми об’єктивними чинниками середовища, соціального замовлення та технічного інструментарію. Тут знайшла розвиток концепція, характерна для архітектури модерну — побудови архітектурної форми «ізсередини — назовні», від внутрішнього простору до зовнішніх параметрів та характеристик, з відмовою від симетрії та формальних композиційних схем.

Література

  1. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 196.
  2. Безродний П. Архітектурні терміни. Київ : Вища школа, 2008. С. 145.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Архітектура органічна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архітектура органічна (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶