Архієпископ

Іван Золотустий, архієпископ Константинопольський у 398–407
Любомир (Гузар), предстоятель УГКЦ у 2001–2011, Верховний архієпископ Львівський (з 2001), Києво-Галицький (з 2005)

Архієпи́скоп (від грец. aρχι — старший, головний і επισκοποζ — наглядач) — у християнському духовенстві — головний, старший, керівний єпископ, який має право нагляду за ін. єпископами; вищий духовний сан і титул.

Характеристика

Сан архієпископа сформувався ймовірно у 2–3 ст. н. е. в середовищі єпископату, не є окремим ієрархічним щаблем. Традиційно вважається, що всі єпископи рівні, але у загально християнському кодексі «Апостольські правила» (1–3 ст.) підкреслено провідну роль архієпископа.

В різні історичні періоди і в межах різних церковно-адміністративних одиниць (екзархатів, патріархатів, дієцезій, єпархій) статус архієпископа відрізнявся. Першим архієпископом став єпископ Александрійської православної церкви; з 4 ст. титул архієпископа закріплено за ієрархами, які очолювали помісні Церкви. Вживався щодо патріархів, від 7 ст. став титулом окремих митрополитів. Тривалий час співвідношення між рангами архієпископа і митрополита в церковній ієрархії було невизначеним.

У Вселенському православ’ї титул був закріплений за предстоятелями Православних автокефальних церков, які не мали сану патріарха. Архієпископами також титулували єпископів тих областей, які виходили з-під юрисдикції митрополита і переводились у підпорядкування патріарха (напр., єпископів Ефесу, Фессалонік, Кесарії та ін.). Титул архієпископа традиційно носять патріархи Константинопольської, Сербської, Румунської і Грузинської православних церков. Натомість сан архієпископа став особистою відзнакою певного архієрея, який не пов’язаний з повноваженнями звичайних єпископів.

У католицизмі від сер. 20 ст. архієпископ — це почесний сан, але титул Верховного архієпископа отримали очільники Греко-католицьких церков (за гідністю прирівнений до католікоса). Так, предстоятелі Української греко-католицької церкви (УГКЦ) від 1807 мали в титулатурі «архієпископ Львівський», з 1963 — «Верховний архієпископ Львівський», з 2005 — «Верховний архієпископ Києво-Галицький».

У протестантизмі цей титул закріплений за очільниками національних Церков (так, Архієпископ Кентерберійський є примасом Англіканської церкви Великобританії).

Додатково

  • У Київській митрополії вперше сан архієпископа отримав від Константинопольського патріархату новгородський єпископ Ніфонт, відомий тим, що очолив голосування проти митрополита-русича Климента Смолятича на Помісному соборі 12 ст.

Література

  1. Заозерский Н. А. О церковной власти: (Основоположения, характер и способы применения церковной власти в различных формах устройства церкви по учению православно-канонического права). Сергиев Посад : 2-я тип. А. И. Снегиревой, 1894. 458 с.
  2. Дионисий Ареопагит. О церковной иерархии. Послания / Пер. с греч. Г. М. Прохоров. Санкт-Петербург : Алетейя, 2001. 281 с.
  3. Лебедев А. П. Духовенство древней Вселенской церкви: от времен апостольских до Х века / Под науч. ред. М. А. Морозова. 3-е изд. испр. Санкт-Петербург : Издательство Олега Абышко, 2006. 448 с.
  4. Марусин М. Архіпастир скитальців архієпископ Іван Бучко. Львів : Опілля-Л, 2008. 360 c.
  5. Рожко В. Є. Архієпископ Варлаам Шишацький: шлях до автокефалії. Луцьк : Волинська обласна друкарня, 2014. 174 с.
  6. Тадей К. Секретар двох Пап. Розмова з архієпископом Мечиславом Мокшицьким / пер. з польськ. В. Якубовської. Львів : Видавництво Святого Павла, 2018. 251 с.

Автор ВУЕ

Є. А. Харьковщенко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Харьковщенко Є. А. Архієпископ // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Архієпископ (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.08.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶