Ассошіейтед Прес

Ассошіейтед Прес. Емблема

Ассошіе́йтед Прес, АП (англ. Associated Press, AP) — інформаційне агентство; одне з найбільших у США зокрема та світі загалом. Головним завданням є поширення точної, неупередженої новинної інформації у вигляді тексту, аудіо, відео, інфографіки й фото.

Ассошіейтед Прес (АП) Associated Press (AP)

Тип інформаційне агентство
Рік створення 1846
Штаб-квартира Нью-Йорк
Співпрацює з Українське незалежне інформаційне агентство новин
Відзнаки Пулітцерівська премія
Розташування Нью-Йорк, Сполучені Штати Америки
Веб-сайт http://ap.org/

Історична довідка

Засновано 22.05.1846 у м. Нью-Йорку (США) задля організації швидкої передачі новин про Американо-мексиканську війну 1846–1848 шляхом об’єднання ресурсів п’ятьох газет: «Джорнел оф коммерс» («The Journal of Commerce»), «Нью-Йорк Сан» («The New York Sun»), «Нью Йорк Гералд» («New York Herald»), «Монінг Кур’єр енд Нью Йорк Інквайє» («The Morning Courier and New York Enquirer»), «Нью-Йорк Івнінг Експрес» («The New York Evening Express»). З 1849 до них приєдналася газета «Нью Йорк Трибюн» («The New-York Tribune»), 1951 — «Нью-Йорк Таймс» («The New York Times»). Ініціатором співпраці став видавець газети «Нью-Йорк Сан» М. Є. Біч (1800–1868).

Першим президентом агентства було призначено редактора «Джорнел оф коммерс» Д. Гейла (1791–1849). Спочатку сторони об’єднання були зацікавлені здебільшого в розділенні фінансових витрат на збір і передачу інформації. Утім, коли новини стали товаром, який мав попит в інших газетярів, Ассошіейтед Прес почало становлення як банк новин. 1900 відбулася остаточна реорганізація і з фінансового добровільного об’єднання Ассошіейтед Прес перетворилося на повноцінну юридичну особу (кооператив), яка щороку розширювала свої територіальні та технічні межі.

У першій половині 20 ст. агентство мало представництва у Великій Британії, Франції, Німеччині, Південній Америці, а також на Близькому Сході. Воно орієнтувалося не лише на розширення впливу, а й на покращення якості надання послуг.

1935 почала повноцінно працювати перша у світі служба швидкої передачі новинних фото через орендовані приватні телефонні лінії на території США, що дало перевагу над іншими засобами масової інформації.

З 1940-х Ассошіейтед Прес активно співпрацювало з багатьма радіостанціями, 1974 утворило власну радіомережу, 1994 — міжнародну службу збору й розповсюдження відеоновин. Тепер для швидкого збору й передавання даних працівники використовують Інтернет і штучний інтелект.

Характеристика

Станом на 2019 Ассошіейтед Прес об’єднує роботу понад 3 тис. працівників, а також 248 представництв у 99 країнах світу.

Агентство випускає близько 2 тис. новин, 3 тис. фото та 200 відео щодня, чим підтримує свої позиції у «Великій трійці», до якої також входять інформаційні агентства Рейтер і Франс Прес.

Головні напрями діяльності:

  • збирання й передача новинної інформації через власні медійні інструменти;
  • архівування та зберігання важливих даних минулого й сьогодення;
  • стандартизація журналістської діяльності;
  • технічне вдосконалення роботи.

Ассошіейтед Прес подає найголовніші загальносвітові та національні новини, Для висвітлення важливої галузевої інформації активно співпрацює з нішевими інформаційними агентствами, купує в них потрібні дані. Для генерування новин використовують також штучний інтелект.

2003 створено корпоративний архів та його підрозділ «Ей-Пі Експло» («AP Explore»). В архіві зібрано новини минулого, внутрішню документацію агентства, особові справи працівників, їхні спогади про події та інше.

З розширенням штату та впливу виникла потреба в регламентації діяльності журналістів. З 1900 здійснюється випуск брошур з інструкціями для співробітників.

Ассошіейтед Прес і Україна

Агентство активно співпрацює з Українським незалежним інформаційним агентством новин (УНІАН).

Визнання

На 2020 журналісти Ассошіейтед Прес здобули 54 Пулітцерівські премії, зокрема 32 за фотографію.

Додатково

1953 вийшло перше видання «Книги стилю Ассошіейтед Прес» («Associated Press StyleBook»), яке систематично доповнюється та перевидається протягом останніх 60 років і вважається взірцевим у галузі. Видання 2020 включає рекомендації щодо написання й редагування текстів різних жанрів, ведення фото- і відеозйомки. Воно містить також поради з пунктуації, граматики та орфоепії. Окрім цього, висвітлено підходи до написання статей на контроверсійні теми.

Ассошіейтед Прес від заснування застосовувало інновації. Наприклад, агентство одним із перших почало використовувати прогресивні для початку 20 ст. телетайпи з метою прискорення передавання інформації між редакціями. Для цього орендували телеграфні й телефонні лінії, згодом опанували радіо й телебачення. Ассошіейтед Прес продовжує цю тенденцію та пропонує журналістам і власникам ЗМІ нові технічні засоби для планування й організації діяльності — Ей-Пі Плейбук (AP Playbook) й Електронна система виробництва новин Ассошіейтед Прес (AP Electronic News Production System). Застосунки полегшують розподілення обов’язків і передачу даних у межах однієї редакції.

Література

  1. Boyd-Barret O. The International News Agencies. London : Constable, 1980. 284 p.
  2. Mediatization and Sociolinguistic Change / Ed. by J. K. Androutsopoulos. Berlin; Boston : De Gruyter, 2014. 564 p.
  3. Гарматій О. Діяльність провідних інформаційних агентств на телевізійних ринках як складова глобальних інформаційно-комунікаційних процесів // Теле- та радіожурналістика. 2016. Вип. 15. С. 3–8.
  4. Дацків І. Б., Гринчишин А. А. Інформаційно-аналітична діяльність світових інформаційних агентств // Світове господарство і міжнародні економічні відносини. 2016. Вип. 4 (04). С. 25–29.
  5. Perlman M. AP Stylebooks Through the Ages // Columbia Journalism Review. 2018. URL: https://www.cjr.org/language_corner/ap-stylebooks-history.php
  6. AP by the numbers // Associated Press. 2019. URL: https://www.ap.org/about/annual-report/2019/ap-by-the-numbers
  7. New AP Stylebook includes 100 technology terms, digital security chapter // Associated Press. 2020. URL: https://www.ap.org/press-releases/2020/new-ap-stylebook-includes-100-technology-terms-digital-security-chapter

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Ассошіейтед Прес // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ассошіейтед Прес (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶