(Перенаправлено з Астрономія аматорська)

Аматорська астрономія

Ама́торська астроно́мія — вид непрофесійної діяльності, який включає спостереження, зйомку та дослідження астрономічних об’єктів, процесів і явищ.

Історична довідка

Перші астрономічні товариства за участю аматорів виникли у 19 ст. (Французьке астрономічне товариство, засноване 1887 К. Н. Фламмаріоном). Історія аматорської астрономії в Україні налічує понад 110 років. На початку 20 ст. в м. Києві працював астрономічний гурток. 08.02.1901 київський астроном-аматор гімназист А. Борисяк відкрив Нову зорю в сузір’ї Персея. 1913 О.Орлов, директор Одеської астрономічної обсерваторії, створив при ній астрономічний гурток, серед членів якого були майбутні вчені Г. Гамов, В. Глушко, В. Цесевич та ін.

1901–1916 у м. Миколаєві виходив науково-популярний журнал «Астрономічний огляд» («Астрономическое обозрение»), діяв гурток аматорів астрономії. У 1920-х регулярні спостереження зоряного неба проводили астрономічний гурток у м. Херсоні, народна астрономічна обсерваторія в м. Полтаві та обсерваторія Миргородського гуртка аматорів.

У 1990-х ситуація з аматорською астрономією в Україні суттєво погіршилась. Перестала існувати державна підтримка на кшталт Всесоюзного астрономо-геодезичного товариства (ВАГТ), з переліку шкільних дисциплін на десятиліття вилучено курс астрономії. Попри це виникали об’єднання та клуби аматорів астрономії у великих містах України (зокрема Харківське товариство аматорів астрономії).

На 2019 в Україні діють Українське товариство аматорів астрономії (УТАА), міські астрономічні товариства й клуби аматорів астрономії, гуртки в школах і палацах дитячої та юнацької творчості. Проводяться олімпіади з астрономії (шкільні, міжнародні тощо).

Характеристика

Мета

За різними оцінками, у світі понад 50 тисяч астрономів-аматорів, які регулярно проводять астрономічні спостереження. Деякі з них використовують для цього високоточну апаратуру й досягли високої майстерності. Стосовно таких астрономів-аматорів вживають термін «громадські вчені».

Практично в кожному великому місті світу є спільноти аматорів астрономії. Основна мета функціонування таких об’єднань — обмін результатами спостережень з іншими аматорами, організація та проведення спільних спостережень, виготовлення й удосконалення астрономічного інструментарію, отримання особистого досвіду, вражень і знань.

Класифікація

Аматорську астрономію можна умовно поділити за чотирма напрямками діяльності.

  • спостережна (або візуальна) астрономія — спостереження астрономічних об’єктів неозброєним оком у бінокль, бінокуляр або телескоп; один із різновидів — «тротуарна астрономія» — астрономи-аматори виносять біноклі, бінокуляри й телескопи на вулиці міст і показують всім охочим Місяць, планети та інші об’єкти зоряного неба, добре видимі в умовах інтенсивного засвічення нічного неба штучними джерелами світла (світловий смог);
  • астрофотографія — отримання фотографічних зображень небесних тіл;
  • телескопобудування — виготовлення власноруч оптичних інструментів, механізмів та аксесуарів до них або удосконалення апаратури;
  • наукоємні дослідження та обчислення;
  • відкриття нових небесних тіл.

Найчастіше в рамках аматорської астрономії проводять дослідження змінних зір (пульсуючих, затемнюваних, еруптивних, катаклізмічних), комет, астероїдів, окультацій зір астероїдами, покриттів зір та планет Місяцем, спостереження за метеорними потоками, проявами сонячної активності, сонячними та місячними затемненнями тощо.

Проекти, в яких беруть участь аматори астрономії

Астрономи-аматори, в тому числі і з України, беруть участь у численних наукових проектах. Серед них проект «Сонячна та Геліосферична Обсерваторія», СОГО (англ. «Solar and Heliospheric Observatory», SOHO). Проект проводиться за участю астрономічного обладнання, встановленого на космічному апараті (КА) для спостереження за Сонцем. КА розроблений Національним управлінням з аеронавтики і дослідження космічного простору, НАСА (англ. National Aeronautics and Space Administration, NASA) та Європейським космічним агентством, ЄКА (European Space Agency, ESA) і був запущений 02.12.1995, розпочав роботу в травні 1996. Крім основного завдання — дослідження Сонця, КА відкрив та сфотографував велику кількість комет. Астрономами-аматорами була зібрана та оброблена інформація про фізичні характеристики цих комет.

За допомогою даних, отриманих під час роботи Космічного апарату для спостереження і зондування місячних кратерів (англ. Lunar Crater Observation and Sensing Satellite, LCROSS) — роботизованої міжпланетної станції НАСА, запущеної 18.06.2009, аматори астрономії проводять геодезичну та топографічну обробку знімків місячних кратерів та поверхні Місяця, спостереження за падінням на Місяць метеороїдів та уламків космічних апаратів.

Проект Zooniverse — приклад ще одного проекту аматорської астрономії. В рамках цього проекту аматори астрономії беруть участь в дослідженнях у галузі астрономії та кліматології. Частиною цього проекту є напрямок астрономічних досліджень під назвою «Галактичний зоопарк» (англ. Galaxy Zoo). GalaxyZoo своєю чергою складається з підпроектів «Галактичний зоопарк Хаббла» (англ. Galaxy Zoo Hubble), «Галактичний зоопарк: полювання за понадновими» (англ. Galaxy Zoo. The hunt for supernovae) та «Галактичний зоопарк: злиття» (англ. Galaxy Zoo. Understanding cosmic mergers). Проект об’єднує понад півмільйона учасників у всьому світі, в тому числі й в Україні. Реалізація проекту уможливлює аматорам астрономії досліджувати й класифікувати сотні тисяч знімків галактик, отриманих за допомогою космічного телескопа «Хаббл», знаходити понаднові зорі, досліджувати процеси, що супроводжують злиття галактик.

Науковий некомерційний проект добровільчих обчислень SETI @ home (англ. Search for Extra-Terrestrial Intelligence at Home ) — проект із пошуку позаземного розуму, створений 1999 дослідницьким центром SETI при Каліфорнійському університеті в Берклі. Астрономи-аматори проводять аналіз радіосигналів, отриманих радіотелескопами з метою виявлення сигналів від представників позаземного розуму.

Проект Cosmology @ Home добровільчих обчислень, побудований на платформі BOIN був організований в Іллінойському університеті (Урбана-Шампань, США) з метою порівняння теоретичних моделей Всесвіту з сучасними астрономічними і фізичними даними, пошуку моделі, які найкращим чином описують наш Всесвіт. Астрономи-аматори на своїх комп’ютерах моделюють різні сценарії «раннього» Всесвіту, максимально узгоджуючи отримані модельні параметри з результатами спостережень за флуктуаціями реліктового випромінювання.

У 2005 був презентований проект добровольчих обчислень Einstein@Home. Проект координується університетом Вісконсіна-Мілуокі (Мілуокі, США) та Інститутом гравітаційної фізики ім. Макса Планка (Ганновер, Німеччина) Метою проекту є перевірка гіпотези Ейнштейна про існування гравітаційних хвиль. Астрономи-аматори на своїх комп’ютерах моделюють різні сценарії випромінювання гравітаційних хвиль, що за передбаченнями Загальної теорії відносності повинні утворюватись при злитті нейтронних зір, чорних дір, білих карликів, в процесах понадшвидкого обертання неосесиметричних зір.

З метою створення високоточної тривимірної динамічної моделі зоряних потоків в нашій Галактиці 2007 запущено проект MilkyWay @ Home — проект добровільних розподілених обчислень. Брати участь у проекті може будь-яка людина, що володіє підключеним до Інтернету комп’ютером з установленою на ньому платформою BOINC. У рамках проекту реалізовується підпроект «N-body» (MilkyWay @ Home N-Body Simulation). Метою проекту є створення та аналіз різних сценаріїв процесу зіткнення карликових галактик з нашою галактикою — Чумацьким Шляхом.

Від 2006 діє проект Stardust@Home — громадянський науковий проект, який надає аматорам астрономії інформацію для пошуку зображень процесів зіткнень частинок космічного пилу.

Одне з найвідоміших та найчисленніших об’єднань аматорів астрономії — Американська асоціація спостерігачів змінних зір (англ. American Association of Variable Star Observers, AAVSO). Аматори астрономії — члени асоціації обробляють криві блиску змінних зір, отримані наземними та космічними телескопами, визначають їх характеристики, знаходять нові змінні зорі на фотографіях зоряних полів.

Всі зазначені вище проекти є прикладами астрономічного краудсорсингу — розподілених обчислень з використанням наданих добровільно обчислювальних ресурсів на базі грід-систем. Остання є формою розподілених обчислень, в якій «віртуальний суперкомп’ютер» представлений у вигляді з’єднаних за допомогою мережі кластерів гетерогенних комп’ютерів, що працюють разом для виконання понадвеликих за обсягом та обчислювальними ресурсами завдань.

Література

  1. Marsden B. G. Amateur Astronomers and the IAU Central Bureau for Astronomical Telegrams and Minor Planet Center // Stargazers: The Contribution of Amateurs to Astronomy. Berlin; Heidelberg : Springer, 1988. P. 64–76.
  2. Meadows A. J. Twentieth-Century Amateur Astronomy // Stargazers: The Contribution of Amateurs to Astronomy. Berlin; Heidelberg : Springer, 1988. P. 20–23.
  3. Sherrod C., Koed T. A Complete Manual of Amateur Astronomy: Tools and Techniques for Astronomical Observations. Mineola : Dover, 2003. 335 p.
  4. Сергеев А. П. Астрономия на любителя // Вокруг света. 2007. URL: http://www.vokrugsveta.ru/vs/article/3956/
  5. Wilkinson J. New Eyes on the Sun: A Guide to Satellite Images and Amateur Observation. Heidelberg : Springer, 2012. 250 p.
  6. Eagle D. From Casual Stargazer to Amateur Astronomer: How to Advance to the Next Level. New York : Springer, 2014. 276 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аматорська астрономія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аматорська астрономія (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
17.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶