Атмосферостійкість

Атмосферостійкість. Баня церкви з покриттям з нітриду титану
Везерометр — прилад для визначення атмосферостійкості.

Атмосферості́йкість — здатність матеріалів тривалий час протистояти негативним впливам кліматичних та інших чинників довкілля без суттєвої зміни зовнішнього вигляду та експлуатаційних характеристик.

Чинники впливу

До негативних факторів належать: сонячна радіація, опади, температурні перепади, високі або низькі температури, наявність в атмосфері кисню, озону, вологи, оксидів сірки та азоту, мікроорганізмів тощо. Негативно на матеріали діє і ерозійний знос (див. Ерозія) — пошкодження поверхні твердими частинками, які переносяться вітром.

Атмосферостійкість окремих матеріалів

До атмосферостійких матеріалів належать: гуми на основі кремнійорганічних і етилен-пропіленових каучуків, бутилкаучук, поліметакрилат, жорсткий полівінілхлорид і поліетилен низького тиску, ацетати целюлози, деякі затверділі реактопласти, наприклад, фенолформальдегід і епоксидні смоли тощо.

Дуже чутлива до атмосферних впливів деревинні матеріали, через що винятково важливий правильний вибір лакофарбових матеріалів для дерев’яних виробів.

Способи визначення

Рівень атмосферостійкості визначають у штучних та/або природних умовах.

У першому випадку застосовують «апарати штучної погоди» — везерометри. Основний елемент таких пристроїв — ксенонова лампа, яка випромінює світловий потік, найбільш наближений за спектральним складом до сонячного випромінювання. Температура в камері приладу може змінюватися в межах від 30 до 70 ºС. У везерометрі пофарбовані пластинки випробовуваного матеріалу піддаються поперемінному впливу тепла та холоду, вологи та сухого повітря, ультрафіолетових променів. Такі дії дозволяють передбачити реакцію матеріалів у реальних умовах експлуатації.

При цьому значно скорочується період випробувань порівняно зі звичайним експонуванням зразків на відкритому повітрі.

Література

  1. Кривенко П. В., Пушкарьова К. К., Барановський В. Б. та ін. Будівельне матеріалознавство. Київ : Експрес-Поліграф, 2010. 704 с.
  2. Підгорна Л. П., Черкащина Г. М., Лебедєв В. В. Теорія та методи дослідження і випробування пластмас, клеїв і герметиків. Харків : Харківський політехнічний інститут, 2012. 268 с.
  3. Галико А. В., Кузик О. В., Кропівний В. М. та ін. Матеріалознавство. Кіровоград : Лисенко В. Ф., 2015. 168 с.
  4. Пушкарьова К. К. Матеріалознавство для архітекторів та дизайнерів. Київ : Ліра-К, 2017. 423 с.
  5. Бик М. В., Букет О. І., Васильєв Г. С. Методи захисту обладнання від корозії та захист на стадії проектування. Київ : Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, 2018. 318 с.

Автор ВУЕ

Г. А. Рудницька


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Рудницька Г. А. Атмосферостійкість // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атмосферостійкість (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶