Атомохід

Атомохі́д — загальна назва суден з ядерною силовою енергетичною установкою (ЯСУ), що забезпечує хід судна.

Криголам «Ленін», СРСР
Атомохід «Джордж Буш», США

Історична довідка

Першим судном з ЯСУ був підводний човен «Наутілус» (побудовано 1954 у США); перше цивільне судно — криголам «Ленін» (створено 1959 у СРСР).

Класифікація

Розрізняють атомоходи цивільні (атомні криголами, транспортні судна) та військові (авіаносці, підводні човни, крейсери). Серед атомоходів переважають військові кораблі та підводні човни, поміж цивільних суден — криголами.

Структура

Корабельні ЯСУ, як і плавні атомні електростанції, поряд із реакторами містять парогенератори, парові турбіни, що приводять в дію електричні генератори, а також трубопроводи, насоси та інше допоміжне устаткування.

Характеристика

Головна перевага суден з ЯСУ, порівняно з кораблями на вуглеводневому (див. Вуглеводні) паливі, — великий інтервал між перезавантаженнями пального (до 30 років); однак вона не компенсує високі виробничі витрати й внесок у наземну мережу обслуговування, тому кількість цивільних атомоходів незначна.

Корабельні ядерні реактори відрізняються від наземних енергетичних реакторів потужністю (типовий військово-морський реактор виробляє не більше кількох сотень мегават), габаритними розмірами, більшою густиною енерговиділення, посиленим антивібраційним та антикорозійним захистом.

Безпеку персоналу атомохода забезпечує застосування біологічного захисту й системи контролю за режимом роботи ядерного реактора. 1960 відбулася Міжнародна конференція із захисту людського життя на морі, де розроблено рекомендації та прийнято конвенцію із забезпечення безпеки суден з ЯСУ. Останні поправки до цієї конвенції вступили в дію у липні 2004.

Застосування

РФ, США й Велика Британія застосовують у ЯСУ парові турбіни, Франція й Китай — турбоелектричний привід. Більшість ядерних підводних човнів мають один реактор, радянські (російські) — здебільшого два. ЯСУ американського авіаносця «Ентерпрайз» («англ. Enterprіse») мала 8 реакторів. У більшості військово-морських суден з ЯСУ використовують водо-водяні реактори. У СРСР на частині підводних човнів встановлено реактори з охолодженням рідким металом (натрієм).

До кінця холодної війни 1989 перебувало в експлуатації або на стадії будування понад 400 суден з ЯСУ; приблизно 250 із них до 2019 списано, зокрема й через програми скорочення озброєнь.

Література

  1. Базеев Е. Т., Билека Б. Д., Васильев Е. П. и др. Энергетика: история, настоящее и будущее : в 5 т. Киев : Знання України, 2010. Т. 4. 612 с.
  2. Половинко І. І. Атомна і ядерна фізика. Львів : Львівський національний університет ім. Івана Франка, 2010. 542 с.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Атомохід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атомохід (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶