Трубопровід

Трубопровід.jpg

Трубопро́від — комплекс споруд, призначений для транспортування газоподібних та рідких середовищ.

Історична довідка

У давнину трубопроводи переважно використовували для водопостачання як частину акведуків. У Давній Греції поруч із м. Афінами було побудовано водогін завдовжки 1,3 км за 2,5 тисяч років до н. е. Трубопроводи підводили воду, зокрема у м. Пергамі (у 283–133 до н. е. — столиця Пергамського царства, держави на півострові Мала Азія), Римській імперії. Деякі давньоримські акведуки збереглися — Пон-Дю-Гар (регіон Окситанія, Франція), Айфельський (федеральна земля Північний Рейн — Вестфалія, Німеччина). Акведуки будували також на інших континентах, у державах американських індіанців. Водопровідні труби часто виготовляли з дерева або бамбука. У Стародавньому Єгипті для водопостачання використовували гончарні, дерев’яні, мідні й свинцеві труби.

Характеристика

Складається зі щільно з’єднаних труб і насосних станцій, обладнаних арматурою, системами корозійного та електрохімічного захисту й контрольно-вимірювальною апаратурою, установок підготовки до транспортування та прийому продукту (початковий та кінцевий термінали). Трубопроводи газо-, нафто-, гідротранспортних систем (ГТС) застосовують для:

  • магістрального, технологічного, зворотного та допоміжного газо- / нафто- / водопостачання;
  • транспортування неоднорідних середовищ (гідросумішей);
  • подачі суміші від компресорних / насосних станцій до пункту розподілення (основні);
  • подачі транспортованого середовища до окремих споживачів або для складування (розподільчі).

Трубопроводи є основним елементом лінійної частини технологічних, промислових та магістральних ГТС, які можуть бути ланкою технологічного ланцюга гідромеханізованих підприємств (гірничо-збагачувальних комбінатів, вуглезбагачувальних фабрик, об’єктів гідротехнічного будівництва й теплоенергетики, паливно-енергетичних комплексів тощо), а також мати самостійне значення як частина єдиної транспортної мережі країни. Необхідними експлуатаційними вимогами до трубопроводів є міцність, герметичність та довговічність.

Основним елементом трубопроводів є труби, виготовлені з вуглецевих або легованих сталей, чавуну, пластичних мас, композиційних матеріалів, скла, залізобетону тощо; з’єднання труб можуть бути роз’ємними (фланцевими, різьбовими) або нероз’ємними (зварними, паяними).

Транспортовані продукти за ступенем агресивності поділяють на неагресивні, малоагресивні (швидкість корозії не перевищує 0,1 мм на рік), середньоагресивні (0,1–0,5 мм на рік) та високоагресивні (понад 0,5 мм на рік). Трубопроводи для агресивних середовищ споруджують із труб із підвищеною товщиною стінки або застосовують труби з високолегованих сталей, біметалеві, футеровані корозійностійкими матеріалами, пластмасові, склопластикові тощо.

Класифікація

Трубопроводи розрізняють:

  • за способом прокладання — наземні, підземні та комбіновані;
  • за способом з’єднання елементів — нерозбірні (зварені) та розбірні (на фланцевих, швидкорознімних та розтрубних з’єднаннях);
  • за функціональним призначенням — технологічні, промислові та магістральні;
  • за видом транспортованого матеріалу — газопроводи, нафтопроводи, вуглепроводи, трубопроводи для транспортування руд чорних та кольорових металів, ґрунтів, сировини для хімічної та будівельної промисловості, контейнерів тощо (трубопроводи, що переміщують продукти переробки корисних копалин, продукції різних виробництв та промислових відходів, іноді об’єднують у групу продуктопроводів: бензопровід, аміакопровід, концентратопровід, золопровід);
  • за тиском — вакуумні (нижче 0,1 МПа), низького (0,1–1,5 МПа), середнього (1,6–10 МПа) і високого (понад 10 МПа) тиску;
  • за способом укладання — підземні, наземні, надземні й підводні.

Залежно від умов експлуатації, режиму роботи ГТС, фізико-механічних властивостей твердого матеріалу та заходів захисту від гідроабразивного зношування у транспортних трубопроводах застосовують такі види труб:

  • гідравлічно гладкі — гарячекатані або зварні з поздовжнім швом, що експлуатують в умовах відсутності внутрішньої корозійної дії транспортного середовища або частого діяння атмосферного повітря внаслідок спорожнення;
  • шорсткі — гарячекатані або зварні з поздовжнім швом, що експлуатують в умовах можливого внутрішнього корозійного діяння транспортного середовища або періодичного діяння атмосферного повітря при спорожненнях;
  • із внутрішньою поверхнею, захищеною від гідроабразивного зношування армуванням базальтовими (див. Базальт) або іншими (кам’яне литво) вкладеннями.

Прокладання та експлуатація

Вибір прокладання трубопроводу здійснюють на підставі техніко-економічних розрахунків з урахуванням рельєфу місцевості, особливостей геологічної будови та гідрогеологічних умов, клімату, штучних і природних перешкод, фізико-хімічних властивостей транспортованого матеріалу, зручності обслуговування.

Від впливу зовнішнього середовища трубопроводи захищають покриттями (лакофарбовими, бітумними, емалевими, поліетиленовими, на основі епоксидних смол); для перекачування гарячих та низькотемпературних середовищ трубопроводи обладнують тепловою ізоляцією. Підземні трубопроводи для зменшення ґрунтової корозії та впливу блукаючих струмів оснащують засобами електрохімічного захисту.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Світлий Ю. Г., Білецький В. С. Гідравлічний транспорт. Донецьк : Східний видавничий дім ; Донецьке відділення НТШ ; Редакція гірничої енциклопедії, 2009. 436 с.
  3. Rohrleitungen : in 2 bd. / Hrsg. von H.-B. Horlacher, U. Helbig. 2 aufl. Berlin; Heidelberg : Springer, 2016. Bd. 1. 559 p.
  4. Pipelines // Encyclopedia of the Nations. URL: https://www.nationsencyclopedia.com/WorldStats/CIA-World-Factbook-Pipelines.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Ю. Г. Світлий


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Світлий Ю. Г. Трубопровід // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Трубопровід (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶