Атональність

Атона́льність (від а…— заперечний префікс, і тональність) — тип звукової організації в музиці, що ґрунтується на цілковитій рівноправності тонів, відсутності стійкого ладового центру.

Найпоширеніший різновид атональності — несерійна додекафонія. Виникла в західноєвропейській музиці на початку 20 століття на ґрунті музичного експресіонізму у творах А. Шенберга, А. Берга (1885–1935; Австрія), А. Веберна тощо.

В українській музиці атональність використовують з 1920-х. Першими до неї звернулися Б. Лятошинський, М. Вериківський, М. Колесса.
У 1930–1950 в радянській музиці атональність ототожнювали з течіями так званого буржуазного мистецтва (експресіонізмом, конструктивізмом тощо), тому її використання у композиторській творчості всіляко засуджували.

З 1960-х атональність поряд з іншими засобами музичної виразності набула великого поширення в українській кантатно-ораторіальній, симфонічній, камерній музиці, а також у музично-сценічних жанрах. Органічно поєднана з інтонаційною тканиною музичного фольклору, атональність є складовою частиною музичної мови М. Скорика, Є. Станковича, В. Губаренка, І. Карабиця, О. Киви, Ю. Іщенка, В. Сильвестрова та ін.

Література

  1. Друскин М. Пути развития современной зарубежной музыки // Вопросы современной музыки. Ленинград : Музгиз, 1963. С. 174–178.
  2. Шнеерсон Г. М. О музыке живой и мертвой. Москва : Музыка, 1964. 435 с.
  3. Холопов Ю. Н. «Атональность» — новая тональность // Гармония. Практический курс : в 2 ч. Москва : Композитор, 2003. Ч. 2. С. 512–524.
  4. Kamien R. Music: An Appreciation. New York : McGraw-Hill Education, 2017. 496 p.

Автор ВУЕ

І. Б. Пясковський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Пясковський І. Б. Атональність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атональність (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶