Аторней

Ато́рней (англ. attorney — повірений, адвокат, представник) — офіційна особа, яка, перебуваючи на державній службі, представляє (або захищає) юридичні інтереси згідно зі своїми функціональними обов’язками.

Така категорія юридичних працівників передбачена в англосаксонській системі права (Велика Британія, Канада, США та ін.); не знає аналогів в інших правових системах. Найвищою в цій системі є посада генерального аторнея, яка у США та Канаді об’єднана з посадою міністра юстиції.

Хоча генеральний аторней — член уряду, що перебуває при владі, його обов’язком є цілковито об’єктивне і всебічне обстоювання громадських і державних інтересів. Під час ухвалення урядом рішень він повинен дбати про їхню відповідність чинному законодавству та праву, бути головним радником уряду у сфері законодавчих ініціатив. Головний обов’язок генерального аторнея полягає в забезпеченні виконання закону за будь-яких обставин; він повинен діяти незалежно від зовнішнього тиску, хто б його не чинив.

Функції генерального аторнея та прокурора не ототожнюють: функції останнього може виконувати як власне аторней (член уряду), так і звичайний адвокат, якого найняла служба обвинувачення. Прокурор в англосаксонській системі права більш процесуальна фігура, ніж аторней.

Аторней не є й адвокатом, як баристер (особа, яка захищає обвинуваченого у кримінальному процесі за професійним, а не посадовим обов’язком, або представляє інтереси приватної особи в цивільному судочинстві).

Література

  1. Collier B., Lindsay Sh. Powers of Attorney in Australia and New Zealand. Sydney : Federation Press, 1992. 464 p.
  2. Nolette P. Federalism on Trial: State Attorneys General and National Policymaking in Contemporary America. Lawrence : University Press of Kansas, 2015. 286 p.
  3. Плахіна І. В. Особливості органів прокуратури в зарубіжних країнах // Часопис Академії адвокатури України. 2015. Т. 7. № 4 (25). С. 37–43.
  4. Мілевський О. П., Варушечкіна В. В., Фрідман Д. А. Погляд на правовий статус прокурора у кримінальному судочинстві в зарубіжних країнах // Міжнародний юридичний вісник: актуальні проблеми сучасності (теорія та практика). 2017. Вип. 4–5 (8–9). С. 185–190.

Автор ВУЕ

В. І. Шишкін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шишкін В. І. Аторней // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аторней (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.11.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶