Африканська хартія прав людини і народів 1981

Африка́нська ха́ртія прав люди́ни і наро́дів 1981, Банжульська хартія — регіональний міжнародно-правовий акт, що став основою африканської системи захисту прав людини й народів.

Історична довідка

Хартія прийнята 27.06.1981 Асамблеєю глав держав і урядів Організації Африканської Єдності (ОАЄ; тепер Африканський Союз) у м. Банжулі (Гамбія); набула чинності 21.10.1986. Станом на 2020 хартію ратифікували 54 держави; більшість із них автоматично інкорпорували її у свої правові системи, надавши їй статус частини внутрішнього права.

Характеристика

Перший для Африки документ міжнародного права, де сформульовано перелік прав народів, встановлено механізм їхнього здійснення.

Держави-учасниці наголосили на значенні історичних традицій і цінностей африканської цивілізації як найважливішого чинника її розвитку. Водночас члени ОАЄ підтверджвали свою прихильність до принципів прав і свобод людини і народів, що містяться в деклараціях, конвенціях та інших документах, прийнятих ОАЄ, Рухом неприєднання та ООН.

Подано широкий перелік громадянських, політичних, соціальних, культурних прав і свобод людини, прав народів (ст. 1–26), а також обов’язків людини (ст. 27–29). Закріплено, зокрема, такі права людини:

  • рівність перед законом і рівний захист законом;
  • право на життя, повагу і гідність, що забезпечується забороною всіх форм експлуатації та гноблення людини, особливо рабства, работоргівлі, тортур, жорстокого, нелюдяного або такого, що принижує людську гідність, поводження і покарання;
  • свобода і особиста недоторканність, включаючи свободу від свавільного арешту і затримання;
  • право на презумпцію невинності;
  • свобода совісті, вибору професії і вільне виконання релігійних обрядів;
  • право на отримання інформації, висловлення та поширення своїх думок;
  • свобода асоціації та мирних зібрань за умови дотримання закону;
  • свобода пересування, зокрема право залишати країну і повертатися до неї, а також на політичний притулок;
  • право вільно брати участь в управлінні своєю країною та рівного доступу до державної служби та державної власності;
  • право на працю, здоров’я, освіту і культуру.

Проголошуваось, що родина, як природний осередок і основа суспільства, охороняється державою (ст. 18).

Здійснено спробу систематизувати права народів із урахуванням специфіки розвитку африканських країн:

  • право на рівність (всі народи користуються рівною повагою, мають рівні права й ніщо не може виправдати панування одного народу над іншими) (ст. 19);
  • право на існування, незаперечне й невід’ємне право на самовизначення (п. 1 ст. 20);
  • право колоніальних і пригноблених народів на звільнення від панування будь-якими засобами, визнаними міжнародним співтовариством (п. 2 ст. 20);
  • право на допомогу від учасників хартії у визвольній боротьбі проти іноземного панування (п. 3 ст. 20);
  • право вільно розпоряджатися своїми національними і природними ресурсами (п. 1 ст. 21);
  • право знедолених народів у разі їх пограбування повернути своє надбання або отримати компенсацію (п. 2 ст. 21);
  • право вільно розпоряджатися національним багатством і природними ресурсами, не завдаючи шкоди розвитку міжнародного економічного співробітництва (п. 3 ст. 21);
  • право на власний економічний, соціальний і культурний розвиток з повагою до свободи і самобутності й рівноправним доступом до загальної спадщини людства (п. 1 ст. 22);
  • право на національну безпеку і мир, що ґрунтується на принципах солідарності та дружніх відносин (п. 1 ст. 23);
  • право на задовільний рівень довкілля (ст. 24).

Для забезпечення цих прав учасниці Хартії зобов’язувались зміцнювати африканську єдність і солідарність, а також ліквідувати всі форми іноземної економічної експлуатації, особливо ті, що практикуються міжнародними монополіями, з тим, аби використовувати свої природні ресурси на благо своїх народів (п. 4–5 ст. 21).

З метою зміцнення миру, солідарності та дружніх відносин держа зобов’язані гарантувати, щоб особи, які користуються правом притулку, не займалися підривною діяльністю, а території держав-учасниць не використовувалися як бази для підривної або терористичної діяльності (п. 2 ст. 23).

Африканська хартія прав людини і народів 1981 встановлювала також обов’язки індивідів з урахуванням специфіки африканських суспільств. Кожна людина зобов’язана:

  • виконувати свої обов’язки перед своєю родиною і суспільством, державою, іншими законно визнаними об’єднаннями і міжнародним співтовариством (п. 1 ст. 27);
  • користуватися наданими їй правами і свободами, враховуючи права інших, суспільну безпеку, мораль та загальні інтереси (п. 2 ст. 27);
  • ставитися до своїх співгромадян з повагою, без дискримінації й підтримувати стосунки, спрямовані на розвиток, захист і зміцнення взаємної поваги і терпимості (ст. 28);
  • підтримувати гармонійний розвиток сім’ї, сприяти її зміцненню, поважати своїх батьків, матеріально підтримувати їх у скрутні часи (п. 1 ст. 29);
  • служити своїй нації (п. 2 ст. 29);
  • не підривати безпеку своєї держави (п. 3 ст. 29);
  • зберігати і зміцнювати соціальну і національну солідарність (п. 4 ст. 29);
  • зберігати і зміцнювати національну незалежність і територіальну цілісність своєї країни, сприяти забезпеченню її оборони (п. 5 ст. 29);
  • працювати з повною віддачею, сплачувати податки, передбачені законом (п. 6 ст. 29);
  • зберігати і зміцнювати африканські культурні цінності у своїх стосунках з іншими членами суспільства в дусі терпимості, діалогу і в цілому сприяти зміцненню моральних засад суспільства (п. 7 ст. 29);
  • максимально, постійно і на всіх рівнях сприяти досягненню і зміцненню африканської єдності (п. 8 ст. 29).

У ч. 2 подано інформацію щодо створення та організації Африканської комісії з прав людини і народів (утворена 1987), яка захищає ці права, здійснює контроль за дотриманням і тлумаченням хартії.

1998 учасниці ОАЄ з огляду на те, що досягнення цілей Африканської хартії прав людини і народів 1981 вимагає створення спеціального суду, з тим щоб посилити функції Комісії, прийняли Протокол про створення Африканського суду прав людини і народів. Обрання 1-го складу Африканського суду відбулося 21.01.2006, а церемонія складання присяги — 02.07.2006.

У липні 2008 прийнято протокол об’єднання Африканського суду з прав людини й народів та Суду Африканського Союзу. Єдиний суд накреслювали як «основний судовий орган Африканського Союзу» з юрисдикцією зі спорів, що стосується застосування Установчого акта Африканського Союзу та ін. Їх злиття сприятиме результативності довготривалого процесу захисту прав людини в Африці.

Додатково

Відповідно до Статуту ОАЄ, Хартія визнає, що «свобода, рівність, справедливість і гідність є суттєвими цілями для досягнення законних прагнень африканських народів», підтверджує обіцянку «викорінити всі форми колоніалізму в Африці, координувати й посилювати співпрацю і зосереджувати зусилля на досягненні кращого життя…».

У преамбулі підкреслюється необхідність усвідомлення державами їх «обов’язку домагатися загальної свободи Африки, народи якої ще борються за свою гідність і справжню незалежність, ліквідацію колоніалізму, неоколоніалізму, апартеїду, сіонізму, агресивних іноземних військових баз і всіх форм дискримінації, особливо на основі расової, етнічної належності, кольору шкіри, статі, мови, релігії або політичних переконань».

Джерело

  • Murray R. The African Charter on Human and People’s Rights: A Commentary. Oxford : Oxford University Press, 2019. 896 p.

Література

  1. Sieghart P. The International Law of Human Rights. Oxford : Oxford University Press, 1984. 600 p.
  2. Международная и внутригосударственная защита прав человека / Под ред. Р. М. Валеева, Р. Г. Вагизова. Казань : Казанский государственный университет, 2007. 674 с.
  3. Мицик В. В. Права людини у міжнародному праві. Міжнародно-правові механізми захисту. Київ : Феникс, 2010. 722 с.
  4. Ouguergouz F. African Chаrter on Humаn and Peoples’ Rights 1981 // Max Planck Encyclopedias of International Law. 2010. URL: https://opil.ouplaw.com/view/10.1093/law:epil/9780199231690/law-9780199231690-e741
  5. Абашидзе А., Солнцев А., Диалло С., и др. Африканская система защиты прав человека // Региональные системы защиты прав человека. Москва : Российский университет дружбы народов, 2012. 395 с.
  6. Роговик О. Д. Історія розвитку африканської системи захисту прав людини в 1979–2002 // Право і суспільство. 2015. № 3. Ч. 3. С. 44–50.

Автор ВУЕ

В. Н. Денисов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Денисов В. Н. Африканська хартія прав людини і народів 1981 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Африканська хартія прав людини і народів 1981 (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶