Африканський Союз

Африканський Союз, прапор
Африканський Союз, емблема

Африка́нський Сою́з, АС (англ. African Union, AU; фр. Union africaine, UA; порт. União Africana, UA; ісп. Unión Africana, UA; суахілі суах. Umoja wa Afrika; араб. араб. الاتحاد الأفريقي‎) — регіональна міжурядова організація 53 африканських країн. До 2002 — Організація африканської єдності..

Історична довідка

Африканський союз створено у липні 2002 у м. Дурбані (ПАР) на основі Організації африканської єдності (ОАЄ). Рішення про створення Африканського союзу було прийнято на надзвичайній зустрічі на вищому рівні ОАЄ у вересні 1999 у м. Сирті (Лівія).

Глави держав континенту схвалили Установчий акт Африканського союзу на саміті ОАЄ в липні 2000 у м. Ломе (Того). На 37-й сесії Асамблеї ОАЄ в столиці Замбії, м. Лусаці (липень 2001) затверджено пакет документів, що визначають структуру і правову базу нової організації.

Секретаріат Африканського союзу і Комісія Африканського союзу розташовані в м. Аддис-Абебі (Ефіопія).

У лютому 2009 було прийнято рішення про перетворення Комісії Африканського союзу в Повноважний орган Африканського союзу.

Першим військовим втручанням Африканського союзу стало розміщення у травні 2003 миротворчого підрозділу з Південної Африки, Ефіопії та Мозамбіку в Бурунді для здійснення контролю за виконанням угод. Війська АС також були розміщені в Судані для підтримки миру під час конфлікту в Дарфурі, перш ніж місія була передана Організації Об'єднаних Націй (01.01.2008). Африканський союз також направив миротворчу місію в Сомалі; з ній брали участь миротворчі сили з Уганди та Бурунді.

На 2020 Африканський союз об’єднує 55 держав Африки (майже весь континент, за винятком деяких територій, що належать Іспанії, Франції, Португалії та Великій Британії).

Характеристика

Основна відмінність Африканського союзу від ОАЕ полягає в тому, що основним пріоритетом діяльності нової організації проголошується економічна інтеграція. ОАЄ як головне завдання розглядала політичну інтеграцію. Одним з основоположних принципів діяльності Африканського союзу проголошено повагу до державних кордонів держав — членів організації, які існували на момент отримання ними незалежності. В Установчому акті Африканського союзу акцентується увага на взаємозалежності держав-членів. Передбачається також право Африканського союзу на підставі рішення Асамблеї глав держав і урядів (прийнятому 2/3 голосів) на пряме (зокрема збройне) втручання у внутрішні справи держави-члена в разі виникнення на його території геноциду, військових злочинів і злочинів проти людства.


Африканський союз має як політичні, так і з адміністративні органи. Найвищим органом, який приймає рішення, є Асамблея Африканського Союзу, що складається з усіх глав держав або урядів держав — членів Африканського союзу. Африканський союз також має представницький орган — Панафриканський парламент, який складається з 265 членів, обраних національними законодавчими органами держав — членів Африканського союзу. Інші політичні інститути Африканського союзу включають в себе Виконавчу раду, яка готує рішення для Асамблеї та складається з міністрів закордонних справ; Комітет постійних представників (до нього входять посли країн Африканського союзу в Адіс-Абебі); та Раду з економічних, соціальних та культурних питань, консультативний орган громадянського суспільства.

Африканський союз прийняв низку важливих нових документів, що встановлюють норми на континентальному рівні. До них належить Конвенція про запобігання та боротьбу з корупцією в Африканському союзі (2003), Африканська хартія за демократію, вибори та управління (2007) та Декларація про демократію, політичне, економічне та корпоративне управління. 17.07.2016 у черговому саміті Африканського союзу був представлений єдиний паспорт Африканського союзу, який дозволить у майбутньому організувати безвізовий режим між усіма країнами — членами Африканського союзу.

Література

  1. Шреплер Х. А. Международные организации / Пер. с нем. Москва : Международные отношения, 1995. 320 с.
  2. Геополітика: енциклопедія / Ред. Є. М. Суліма. Київ : Знання України, 2013. 919 с.
  3. Touray O. A. The African Union: The First Ten Years. Lanham : Rowman & Littlefield, 2016. 260 p.
  4. Karbo T., Murithi T. The African Union: Autocracy, Diplomacy and Peacebuilding in Africa. London : I. B. Tauris, 2018. 368 p.

Автор ВУЕ

П. В. Бовсунівський

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бовсунівський П. В. Африканський Союз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Африканський Союз (дата звернення: 5.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶