Ахалтекінська порода коней

Ахалтекінська порода коней, поштова марка Туркменістану

Ахалтекі́нська поро́да ко́ней — порода верхових коней.

Історична довідка

Вважають найдавнішою за походженням. Виведена в сухому жаркому кліматі Туркменістану близько 5 тисяч років тому. Походить від прадавніх туркменського і лівійського коней, поширених у країнах Південно-Східної Азії та Аравійського півострова. Порода сформувалася в Ахал-Текінській оазі, де мешкало плем’я теке, що розводило коней. Завдяки високим акліматизаційним (див. Акліматизація) і верховим якостям, витривалості й нарядному екстер’єру цю породу використовували у виведенні багатьох верхових порід світу, зокрема арабської породи коней, чистокровної верхової, донської, російської верхової тощо.

Характеристика

Особливості будови

Ахалтекінська порода коней вирізняється тендітною конституцією та оригінальною будовою тіла: маленька суха голова, іноді клиноподібна, з розвиненою потилицею і великими виразними очима; пряма, часто випукла спереду шия, висока, гостра холка, довгий плаский корпус, вузькі груди, довга спина, круп з помірним нахилом, високо поставлений хвіст. Ноги тонкі, сухі, з довгими сухими п’ястками, довгими крутими путами, невеликими міцними копитами. Шкіра тонка, покривне волосся коротке, шовковисте. Оброслість гриви і хвоста незначна. Масть сіра, руда, гніда, ворона, булана, солова, ізабелова з характерними золотавими або сріблястими відтінками волосся. Коні характеризуються легкими і плавними рухами зі значним захопленням простору на всіх алюрах, також витривалістю і жвавістю, енергійним темпераментом, відданістю хазяїну. Висота в холці в середньому становить 155–160 см, обхват грудей — 175–190 см, обхват п’ястка — 18–20 см.

Значення

Ахалтекінську породу коней вважають національним надбанням Туркменістану і представниками найціннішого генофонду світу.

В Україні скакуни ахалтекінської породи досить рідкісні, їх використовують у шоу, кінному спорті та як тварин хобі-класу.

Додатково

Тварин здавна випробовували у перегонах на короткі (спринтерські) дистанції. 1935 відбувся історичний кінний перехід Ашгабад (тепер Ашгабат) — Москва, де представники ахалтекінської породи виявили надзвичайну витривалість у дальніх переходах. Відтоді їх випробовують у дистанційних пробігах і перегонах на довгих (стаєрських) дистанціях, також залучають до кінних шоу.

Література

  1. Дорофеев В., Дорофеева Н. Ахалтекинцы в спорте // Коневодство и конный спорт. 1982. № 6. С. 11–12.
  2. Климук А., Парфёнов В. Вопросы селекции и испытаний ахалтекинских лошадей // Коневодство и конный спорт. 1982. № 6. С. 8–9.
  3. Гопка Б., Хоменко М. Н., Павленко П. П. Конярство. Київ : Вища освіта, 2004. 319 с.
  4. Мирось В., Головко В., Ткачева И. Коневодство. Харьков : [б. и.], 2007. 185 с.
  5. Курская В. История лошади в истории человечества. Москва : Ломоносовъ, 2016. 272 с.

Автор ВУЕ

І. В. Ткачова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ткачова І. В. Ахалтекінська порода коней // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ахалтекінська порода коней (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
26.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶