Ацидофільні напої

Ацидофі́льні напо́ї (від лат. acidus — кислий та грец. ϕιλέω — любити) — кисломолочні продукти, вироблені з пастеризованого (див. Пастеризація) молока сквашуванням спеціальними заквасками, складником яких є ацидофільна паличка (Lactobacillus acidophilus).

Ацидофільну паличку ідентифіковано 1903 у Росії.

Класифікація

Залежно від складу закваски ацидофільні напої поділяють на такі види:

  • молоко ацидофільне — кисломолочний продукт, який виробляють сквашуванням пастеризованого молока чистими культурами ацидофільної палички;
  • молоко ацидофільно-дріжджове — кисломолочний продукт, отриманий сквашуванням пастеризованого молока чистими культурами ацидофільної палички і дріжджами;
  • ацидофілін — кисломолочний продукт, виговлений сквашуванням пастеризованого молока чистими культурами ацидофільної палички й інших видів Lactococcus sp. та закваскою, виготовленою на кефірних (див. Кефір) грибах.

Характеристика

Ацидофільна паличка вирізняється високою антагоністичною активністю до широкого спектра мікроорганізмів, зокрема стафілококів, здатна продукувати біологічно активні речовини і пригнічувати процеси гниття в кишківнику людини.

Ацидофільні напої виробляють з масовою часткою жиру від 0 % до 6 % із таких видів сировини: молока коров’ячого незбираного або знежиреного, вершків, маслянки, а також заквасок, заквашувальних препаратів, бактеріальних концентратів або бактеріальних препаратів прямого внесення на чистих культурах ацидофільної палички; за потреби уводять дріжджі, молочнокислі стрептококи, кефірну закваску.

Ацидофільні напої виготовляють сквашуванням пастеризованої нормалізованої молочної суміші за температурних режимів, зумовлених складом заквасок (30–35 ºС — для ацидофіліну, 30–32 ºС — для ацидофільно-дріжджового молока, 38–42 ºС — для ацидофільного молока), резервуарним або термостатним способами з подальшим охолодженням та фасуванням.

Мають однорідну, в’язку, тягучу консистенцію, з непорушеним згустком (за термостатного способу виробництва) або порушеним згустком (за резервуарного способу). Смак і запах чистий, кисломолочний, без сторонніх присмаків та ароматів; для ацидофіліну та ацидофільно-дріжджового молока — ледь гострий з незначним дріжджовим запахом.

Титрована кислотність ацидофільних напоїв — від 75 ºТ до 130 ºТ, активна — від 4,7 до 3,9 одиниць водневого показника рН. Кількість життєздатних молочнокислих бактерій в ацидофільному напої масою 1 г має становити не менше 107.

Властивості

Масова частка білка в ацидофільних напоях — не менше 2,7 %; їхня калорійність, залежно від умісту жиру, становить 26–80 ккал/100 г.

Строки придатності до споживання ацидофільних напоїв:

  • не більше 7 діб — для молока ацидофільного;
  • не більше 5 діб — для молока ацидофільно-дріжджового та ацидофіліну.

Джерела

ДСТУ 4540:2006 Напої ацидофільні. Технічні умови. Київ : Держспоживстандарт України, 2007. 15 с.

Література

  1. Поліщук Г. Є., Грек О. В., Скорченко Т. А. та ін. Технологія молочних продуктів. Київ : Національний університет харчових технологій, 2013. 502 с.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Поліщук Г. Є. Ацидофільні напої // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ацидофільні напої (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶