Ашшурбанапала бібліотека

Ашшурбанапáла бібліотéка — колекція стародавніх творів у вигляді глиняних клинописних таблиць (близько 30 тисяч), створена за наказом ассирійського царя Ашшурбанапала.

Історична довідка

У часи правління Ашшурбанапала в м. Ніневії, столиці Ассирійського царства, зібрано першу систематизовану бібліотеку на Близькому Сході. Колекцію формували 25 років. За наказом правителя писарі розшукували та переписували глиняні книги, які зберігали в храмових бібліотеках Вавилону. Водночас бібліотека відігравала функцію державного архіву.

Бібліотеку відкрито у результаті археологічних розкопок на території колишнього царського палацу в м. Ніневії, що проводили 1849–1854 під керівництвом археолога-аматора О. Г. Лейярда (1817–1894; Франція — Велика Британія). Виявлено близько 30 тисяч табличок різної форми і фрагментів. Для кращого зберігання їх обпалили й висушили на сонці. На кожній таблиці внизу була назва книги та номер «аркуша». Заголовком книги були слова на початку першої таблички.

Фонди

Найбільша з бібліотек Стародавнього Світу, що дійшла до наших часів.

У бібліотеці були зосереджені десятки тисяч стародавніх історичних, медичних, релігійних, математичних, географічних, астрономічних та магічних праць. Серед них — договори між країнами, торговельні угоди, закони, звіти, донесення, списки підвладних Ассирії народів і розміри сплачуваних ними податків, давні заклинання, глиняні «листи», епос, молитви, канонічні та неканонічні варіанти текстів. До головної групи текстів входять передбачення, що ґрунтуються на тлумаченні подій, незвичайній поведінці людей, тварин, рослин, а також на спостереженнях за рухом Сонця, Місяця, планет і зірок.

У бібліотеці зберігалися також словники у вигляді лексичних списків, необхідних для навчання писарів, довідкові таблиці з математики, переліки шумерських та аккадських слів, таблиці-штампи для відтворення окремих сторінок та їх копіювання.

Серед найвідоміших творів — міф про створення світу, шумерський епос про Гільгамеша, поеми про Ерре, Етану та Анзу, «Ніппурський бідняк». Усі книги систематизовані відповідно до галузей знань.

Колекція глиняних таблиць зберігається у Британському музеї.

Література

  1. Luckenbill D. D. Ancient Records of Assyria and Babylonia : in 2 vol. Chicago : University of Chicago Press, 1927. Vol. 2. 504 p.
  2. Grayson A. K. The Chronology of the Reign of Ashurbanipal // Zeitschrift für Assyriologie. 1980. № 70 (2). P. 227–245.
  3. Гуляев В. И. Шумер. Вавилон. Ассирия: 5000 лет истории. Москва : Новый акрополь, 2005. 440 с.
  4. Історія європейської цивілізації. Близький Схід / За ред. У. Еко; пер. з іт. Харків : Фоліо, 2016. 1309 с.

Автор ВУЕ

М. В. Мандрик-Мельничук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мандрик-Мельничук М. В. Ашшурбанапала бібліотека // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ашшурбанапала бібліотека (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
27.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶