Аїзові (Aizoaceae)

Аїзові "Живий камінь" (лат. Lithops lesliei)

Аї́зові, аїзоонові (Aizoaceae) — родина рослин порядку гвоздикоцвітих.

Таксономічна структура

За різними даними, налічує від 135 до 146 родів і від 1900 до 2271 видів.

Географічне поширення

Більшість видів (96 %) аїзових є ендемічними для посушливих або напівпосушливих районів Південної Африки; батьківщиною інших видів є Австралія, острови центральної частини Тихого океану, Нова Зеландія, Чилі, Перу, США, Мексика. Кілька видів аїзових, наприклад, їстівні рослини карпобротус їстівний (Carpobrotus edulis) та мезембріантемум кришталевий (Mesembryanthemum crystallinum) стали адвентивними видами в Каліфорнії, Австралії, Середземномор’ї.

Характеристика

Багаторічні, рідше одно- і дворічні трави, чагарники або напівчагарники, листкові або стеблові сукуленти. Листки або дуже соковиті, або плоскі та відносно тонкі. Для аїзових характерні властиві всім сукулентам пристосування до зменшення випаровування вологи й захисту від надмірного сонячного випромінювання: наявність на листках опушення або воскового нальоту, виділення липкого соку й кристалів кальцій оксалату, наявність безхлорофільних водозапасальних клітин або блискучих міхурців, які добре відбивають сонячне проміння, та ін. Потовщені корені також запасають вологу. Квітки правильні, яскраво забарвлені, з блискучими пелюстками, поодинокі або зібрані в невеликі суцвіття. Зовні нагадують кошики айстрових. Плід — коробочка складної будови, має спеціальний гігроскопічний механізм, який забезпечує її закривання з настанням посухи і відкривання й розкидання насіння за перших крапель дощу.

До аїзових належать рослини, які ще називають «живе каміння». Це, наприклад, рослини роду Лі́топс (Lithops), невеличка (до 5 см заввишки) надземна частина яких представлена переважно двома зрощеними товстими листками плямистого зеленого, коричневого, сірого забарвлення, розділеними щілиною, з якої з’являються нові листки або квітконіс, що несе велику дуже гарну білу, жовту або помаранчеву квітку, яка тримається на рослині 5–10 днів.

Практичне значення

З огляду на те, що рослини накопичують у своїх тканинах так багато води, що майже не горять, деяких представників аїзових використовують одночасно як декоративні рослини і як захист від розповсюдження лісових пожеж, висаджуючи їх навколо прибудинкових ділянок. Багато видів аїзових вирощують як кімнатні, оранжерейні або садові. В Україні аїзові поширені в кімнатній культурі та використовуються в садівництві, наприклад, представники роду Мезембріантемум (Mesembryanthemum) та Доротеантус (Dorotheanthus).

Література

  1. Жизнь растений: В 6 т. Москва : Просвещение, 1974.
  2. Bittrich V. H., Hartmann E. K. The Aizoaceae — a new approach // Botanical Journal of the Linnean Society. 1988. Vol. 97 (3). P. 239–254.
  3. Широбокова Д. Н., Нікітіна В. В. та ін. Кактуси та інші сукулентні рослини. Київ : Українські пропілеї, 2003. 108 с.

Автор ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶