Бабаєв, Расім Ганіфа огли

Баба́єв, Расі́м Ганіфа́ огли́ (азерб. Babayev, Rasim Hənifə oğlu; 31.12.1927, м. Баку, тепер Азербайджан — 24.04.2007, там само) — художник, народний художник Азербайджанської РСР (з 1988).

Бабаєв, Расім Ганіфа огли

(Babayev, Rasim Hənifə oğlu)

Народження 31.12.1927
Місце народження Баку
Смерть 24.04.2007
Місце смерті Баку
Напрями діяльності образотворче мистецтво

Життєпис

Закінчив 1949 факультет живопису Азербайджанського державного художнього училища імені А. Азім-заде (м. Баку).

Навчався 1949–1955 за фахом «живопис» у Московському державному художньому інституті імені В. І. Сурикова (тепер Московський державний академічний художній інститут імені В. І. Сурикова при Російській академії мистецтв). Був звинувачений у «формалізмі», через невідповідність дипломної картини «Рибалки» вимогам соцреалізму отримав лише свідоцтво про навчання.

Член Спілки художників Азербайджану (з 1959).

У 1960–1980-ті входив до «Апшеронської школи» художників, рисами якої є яскравий колорит, прагнення гострих композиційних рішень, широка живописна техніка.

Бував у творчих поїздках за кордоном, мав персональні виставки, зокрема 1976 у м. Москві.

Творчість

Для творів Бабаєва характерні синтез реалізму та фантасмагорії, гротеск, езопова мова, незвичний філософсько-художній спосіб мислення. Темою творів є боротьба добра і зла, світла й темряви. На світогляд митця вплинув азербайджанський фольклор. У роботах відчутний вплив експресіонізму, творів Ж. Міро, П. Пікассо.

У ранній період творчості Бабаєв займався ліногравюрою («Верблюди», 1966) та літографією. Зображував пейзажі (переважно Азербайджану). Створював ліногравюри та картини на індустріальні теми («Чорне місто», 1958; «Заправка нафти», 1960; «Земля», 1961; «Небо», 1962), теми людини, життя, смерті, минулого, загальнолюдських цінностей. Протистояння землі та людської діяльності було в основі художнього образу.

З 1970-х зображував фантастичних антропоморфних істот («див», ангелів, монстрів, драконів), що відбивали різні духовні та психічні стани, внутрішній діалог митця. Створював композиції з використанням різних технік із застосуванням темпери, акрилу, олії, бітуму.

У 1970-і художник також створив картини, спрямовані проти насилля, фашизму, навіяні подіями на Близькому Сході, в Латинській Америці («Військовий психоз», «Агресія», «Пам’яті Пабло Неруди», 1975 тощо); у цих творах справжні історичні події відображалися за допомогою фантасмагоричних алегоричних образів. Наприклад, поет П. Неруда зображений як Пегас, оточений чудовиськами.

Філософський погляд на природу та життя втілено в алегоричних картинах «Спогад про весну», «Весна» (обидві — 1975). Художник зображував і сцени з повсякденного життя («З лазні», 1975) тощо.

Автор ілюстрацій до народних казок Азербайджану та літературних творів, зокрема, «Череп» Н. Хікмета, «Геній» Т. Драйзера, «Катастрофа» Р. Тагора (усі — 1958), книжок для дітей тощо.

Роботи Бабаєва експонувались у Великій Британії, Канаді, Німеччині, Туреччині, Фінляндії, Франції та інших країнах. У 2014 виставки відбулися у Мармуровому палаці Російського музею в м. Санкт-Петербурзі та в центрі «Ермітаж-Казань» у м. Казані (Татарстан, РФ).

Роботи зберігаються в Художньому фонді Азербайджану (м. Баку), Азербайджанському державному музеї імені Р. Мустафаєва (м. Баку), Третьяковській галереї, Державному музеї мистецтв народів Сходу (м. Москва, РФ), Російському музеї (м. Санкт-Петербург, РФ), Галері де Франс (м. Париж, Франція), Куммерському музеї (м. Джексонвілл, США), галереї Форсблом (м. Гельсінкі, Фінляндія) тощо.

Нагороди та визнання

Лауреат Державної премії Азербайджанської РСР (1991).

Додатково

Робота «У пам’ять про мого брата» (1974), приводом для якої була загибель брата художника в автокатастрофі, містить символічне зображення кам’яних брил, що є втіленням враження від трагічної події.

Література

  1. Hacıyev P. Ə. Rəssam, həyat, gözəllik. Bakı : Gənclik, 1974. 160 p.
  2. Əfəndiyev R., Kərimov K., Rzayev N. et al. Azərbaycan incəsənəti. Bakı : İşıq, 1992. 344 p.
  3. Сафарова А. Дерзкая живопись Расима Бабаева // Диалог искусств. 2011. № 2. С. 98–100.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабаєв, Расім Ганіфа огли // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бабаєв, Расім Ганіфа огли (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶