Бабезія (Babesіa)

Бабе́зія (Babesia) — рід патогенних найпростіших типу апікомплексні, що викликають бабезіоз хребетних тварин і людини.

Історична довідка

Уперше бактерії виявив і описав у 1888 мікробіолог В. Бабіш (1854–1926; Румунія), як збудників піроплазмозу — інфекційного захворювання великої рогатої худоби. 1893 в США бактеріологи Т. Сміт (1859–1934) та Ф. Кілборн (1859–1934; обидва США) виявили цього ж збудника під час встановлення причини виникнення техаської гарячки великої рогатої худоби. Дослідники з’ясували, що переносниками збудників є кліщі, а рід паразитичних найпростіших назвали на честь В. Бабеша.

Таксономія і характеристика

Рід бабезія належить до родини бабезієвих (Babesiidae), ряду піроплазміди й уключає понад 100 видів. До роду належать внутрішньоклітинні паразити еритроцитів крові великої рогатої худоби (корів, овець), інших хребетних тварин (коней, свиней, собак) і людини. Розміри і форма цих найпростіших різноманітні. За формою здебільшого круглі, овальні, на стадії трофозоїта — кільцеподібні або грушоподібні. У еритроциті людини розміри бабезії досягають від 1 до 5 мкм завдовжки. Частина циклу розвитку бабезій відбувається в організмі переносника на всіх стадіях його власного розвитку, зокрема личинки, німфи, імаго. Так, за трансоваріального (через яйця до наступного покоління кліщів) проходження циклу в наступному поколінні організм кліща повністю уражений бабезіями. Нестатеве розмноження бабезій (простий поділ з утворенням 2–4 нових особин на стадії мерозоїта) в організмі кліща відбувається як позаклітинно (в кишківнику), так і внутрішньоклітинно — в еритроцитах. В еритроцити хазяїна потрапляє на стадії спорозоїта. На стадії трофозоїта розриває клітину еритроцита. Руйнація еритроцитів спричинює сильну анемію в зараженого. Проміжний хазяїн бабезій — полівка звичайна, інші дрібні гризуни, які здебільшого нечутливі до збудника і самі не хворіють. Джерелом зараження є хворі тварини та проміжні хазяї.

Поширення та екологія

Види бабезії заражають худобу, диких і домашніх хребетних тварин, а іноді і людей по всьому світу. Часто переносниками бабезій є іксодові кліщі роду Ixodes, зокрема собачий кліщ (Ixodes ricinus), який також переносить збудників інших небезпечних захворювань (бореліоз системний кліщовий, кліщовий енцефаліт).

Значення

Викликають хворобу бабезіоз. Babesia bovis, Babesia divergens, Babesia odocoilei, Babesia microti — найпоширеніші з тих, які викликають захворювання в людей.

Література

  1. Галат В. Ф., Березовський А. В., Сорока Н. М. та ін. Глобальна паразитологія. Київ : ДІА, 2014. 568 с.
  2. Azagi T., Jaarsma R., Docters van Leeuwen A. et al. Circulation of Babesia Species and Their Exposure to Humans through Ixodes Ricinus // Pathogens. 2021. № 10 (4). P. 386–406.
  3. Onyiche T., Răileanu C., Fischer S. et al. Global Distribution of Babesia Species in Questing Ticks: A Systematic Review and Meta-Analysis Based on Published Literature // Pathogens. 2021. № 10 (2). P. 230–257.

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабезія (Babesіa) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бабезія (Babesіa) (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.08.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶