Баби кам'яні

Ба́би кам’яні́ — стародавні скульптурні зображення людини з каменю (висотою до 4 м), поширені у кочових народів Європи та Азії. Ставили на могилах (пов’язано з культом предків).

Історична довідка

Баби кам’яні відомі в степовій частині України від енеоліту (середина 4 тисячоліття до н. е. — середина 3 тисячоліття до н. е.) до середньовіччя (13 ст.). Енеолітичні баби кам’яні — примітивно оброблена кам’яна плита з виступом-головою чи без нього, інколи пофарбована червоною вохрою.

Статуї раннього та середнього етапів бронзового віку (30–17 ст. до н. е.) відомі переважно в підкурганному поховальному обряді племен ямної культури, кемі-обинської археологічної культури та катакомбної культури.

Морфологічні типи

Виділяють 5 морфологічних типів баб кам’яних цього періоду:

Трапляються баби кам’яні багато оздоблені складним геометричним орнаментом, зооморфними та антропоморфними сюжетами, виконаними в техніці гравіювання та видовбування.

Класифікація

Кіммерійські баби кам’яні

Кіммерійські (див. Кіммерійці) баби кам’яні — рельєфні та гравійовані неантропоморфні статуї (8 — перша половина 7 ст. до н. е.), що мають монументальні, поздовжньо-овальні форми.

Скіфські баби кам’яні

Скіфські (див. Скіфи) скульптури (7–5 ст. до н. е.) виготовлено з гранітних та вапнякових плит. Серед них виділяють дві стилістично неоднорідні групи — стели та ідоли, знайдені у поховальних пам’ятках і святилищах. Частину статуй виконано у схематичній манері. Решта — в досить реалістичних традиціях передає образ озброєної людини (ідол із с. Ольховчик, тепер у складі м. Шахтарськ Донецької області; Національний музей історії України). На скіфських бабах кам’яних пізнішого періоду відчутний вплив античного мистецтва.

Сарматські баби кам’яні

Сарматські (див. Сармати (Савромати)) баби кам’яні (3 ст. до н. е. — 4 ст. н. е.) нечисленні. Здебільшого це стели, на яких у схематичній манері зображено фігуру воїна.

Слов’янські статуї

Слов’янські статуї (2–5 ст. н. е.) найпоширеніші в Подністров’ї та на Південному Побужжі; стилістично дуже неоднорідні. Частина з них відома як ідоли та стели черняхівської культури, деякі пов’язані з поховальним обрядом, інші знайдено у святилищах (Іванківське святилище, Збруцький ідол).

Тюркські статуї

Скульптури тюркських племен (10–13 ст.) переважно стелоподібні, є також круглі. Відомі чоловічі та жіночі статуї, серед них — унікальна статуя жінки з дитиною (Чорнухинська мадонна із смт Чорнухиного Попаснянського району Луганської області). Характерні риси половецьких баб кам’яних — деталізація в зображенні одягу, прикрас, речового інвентарю; певні канони зображення людської постаті та речей.

Баби кам’яні зберігаються в історичних музеях міст Києва, Дніпра та інших.

Література

  1. Дашкевич Я., Трыярски Э. Каменные бабы Причерноморских степей: коллекция из Асканни-Нова. Вроцлав : Институт истории материальной культуры ПАН, 1982. 370 с.
  2. Гераськова Л. С. Скульптура середньовічних кочовиків степів Східної Європи. Київ : Наукова думка, 1991. 158 с.
  3. Телегін Д. Я. Вартові тисячоліть. Монументальна антропоморфна скульптура далеких епох. Київ : Наукова думка, 1991. 80 с.
  4. Тєлєгін Д. Я., Потєхіна І. Д. Кам’яні «боги» мідного віку України. Київ : УТОПІК, 1998. 46 с.
  5. Довженко Н. Д. Найдавніші «кам'яні баби» України та проблеми їх етнокультурного вивчення // Наукові записки НаУКМА. 1999. Т. 14: Історія. С. 8–17.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Довженко Н. Д. Баби кам'яні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баби кам'яні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Довженко Н. Д. Баби кам'яні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баби кам'яні (дата звернення: 28.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶