Менгір

Менгір

Менгі́р (бретон. menhir, від men — камінь і hir — довгий) — вид мегалітичної споруди.

Це найпростіший мегаліт, подібний до окремо поставленого, вкопаного в землю вертикального монолітного кам’яного блока, брили, стовпа (ортостату) 4–22 м заввишки, до 300 т вагою. Поверхню менгіра грубо оброблено. Іноді на неї нанесено різні знаки, сенс і датування яких наукою не з’ясовано. Менгіри найпоширеніші в Західній Європі (на Британських островах, острові Мальті, у Бретані), меншою мірою — в Азії, Африці, на півдні України, зокрема в Криму. Призначення і датування менгірів є дискусійними: переважають версії про їхнє сакральне призначення й використання у первісній астрономії. Найстародавніші менгіри датують 5–4 тисячоліттями до н. е., решту відносять до епох неоліту, енеоліту, бронзового віку.

Відомі менгіри як окремо розташовані, так і в складі комплексів мегалітичних споруд. Найпоширеніші композиції з менгірів:

  • диліти (парні ортостати);
  • триліти (парні ортостати з перемичкою угорі);
  • аліньмани — алеї з менгірів.

Іноді кам’яні блоки розміщували по колу, утворюючи кромлех.

Література

  1. Мардер А. П., Євреїнов Ю. М., Пламеницька О. А. та ін. Архітектура: короткий словник-довідник. Київ : Будівельник, 1995. С. 165.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 273.
  3. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 8.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Менгір // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Менгір (дата звернення: 3.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶