Мегаліти

Мегалі́ти (від грец. μέγας — великий, λίθος — камінь) — стародавні споруди доби енеоліту і бронзи 5–2 тис. до н. е. з великих, грубо відколотих необроблених каменів, без використання будівельного розчину.

Мегаліти. Аліньман у Карнаку (п-ів Бретань) середини 3 тис. до н. е.
Мегаліти. Дромос кургану у Нью-Гренджі (Ірландія) 3100 до н. е.
Мегаліти. Стоунхендж

Характеристика

Мегаліти відомі в Європі, Азії, Південній Америці. Найбільше найкраще збережених і досліджених є у Західній Європі — на Британських островах, півострові Бретань (тепер Франція), островах Мальті, Сицилії й Сардинії.

Функціональне призначення мегалітів є дискусійним: основним вважають (О. Шпенглер, М. Еліаде та інші) сакральне: відправлення релігійних культів, здійснення поховальних обрядів, спостережень первісної астрономії тощо. Поблизу мегалітів зазвичай містяться старовинні могильники, іноді на території мегалітичних споруд виявляють поодинокі поховання. Згідно з О. Шпенглером, усі стародавні велетенські споруди, значні розміри яких не можна пояснити задоволенням суто утилітарних потреб, є своєрідною архітектурною жертвою, яку архаїчні спільноти приносили могутнім надлюдським силам для досягнення порозуміння з ними. Крім того, для архаїчних суспільств, які не знали писемності, архітектурна організація середовища святилищ у вигляді комплексів мегалітів була важливим засобом фіксації і передачі норм соціальної поведінки.

Різновиди

Розрізняють такі основні типи мегалітичних споруд:

  • менгіри;
  • диліти і триліти — найпростіші композиції з двох і трьох менгірів;
  • аліньмани — алеї з менгірів; найбільші з них, датовані серединою 3 тис. до н. е., збережено у Карнаку (півострів Бретань): це 11 паралельних рядів завдовжки понад 1 км з 10 000 каменів (з них збережено 3 000);
  • дольмени – кам’яні скрині [за визначенням археолога Ю. Січинського (1859–1937; тепер Україна)], іноді — сховані в курганах як поховальні камери, з викладеними каменями дромосами, які вели до них [дромос кургану у Нью-Гренджі (тепер Ірландія) 3100 до н. е.];
  • крепіди — камені, вертикально вкопані в землю по периметру основи кургану, що запобігали його руйнуванню;
  • кромлехи; найвідоміший — Стоунхендж (див. Стоунхендж та Ейвбері) поблизу м. Солсбері у Великій Британії.

Мегаліти в Україні

В Україні мегаліти представлено поховальними комплексами — дольменами, фланкованими антами, а також курганами до 30 м у діаметрі, в основі, оточеними кам’яною крепідою з ровом перед нею; у Приазов’ї відомі курганні святилища значно більших розмірів.

Значення

Мегаліти є найхарактернішим явищем початкового етапу розвитку всесвітньої архітектури, який називають мегалітичною архітектурою. Після відкриття археологами 1994 мегалітичного комплексу Гьобеклі Тепе в Туреччині нижню хронологічну межу спорудження мегалітів визначено як 10 тис. до н. е.

Література

  1. Moloney N. Archeology. Oxford : Oxford University Press, 1995. 160 p.
  2. Тимофієнко В. Архітектура і монументальне мистецтво: терміни і поняття. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва ; Головкиївархітектура, 2002. С. 270–271.
  3. Вечерський В. Курс історії архітектури. Київ : Інститут проблем сучасного мистецтва, 2006. С. 11–13.
  4. Тимофієнко В. Історія архітектури Стародавнього світу. Київ : Наукова думка, 2006. С. 83–108; 22–26.
  5. Клименюк Т., Проскуряков В., Ковальчук Х. Ілюстрований словник архітектурних термінів. 3-тє вид., допов. і перероб. Львів : Львівська політехніка, 2019. С. 8–9.

Автор ВУЕ

В. В. Вечерський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вечерський В. В. Мегаліти // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Мегаліти (дата звернення: 5.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.03.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶