Багатство національне

Бага́тство націона́льне — сукупність створених працею всіх попередніх поколінь і накопичених матеріальних та нематеріальних активів, що належать країні або її резидентам і перебувають на економічній території цієї країни та за її межам. Один з індикаторів стану розвитку економіки країни.

Історична довідка

Першими почали використовувати термін «національне багатство» і досліджувати явище як наукову проблему представники меркантилізму: Дж. Лок, Ч. Давенант (1656–1714), Т. Ман (1571–1641), В. Стаффорд (1554–1612; усі ― Велика Британія), А. де Монкретьєн, і фізіократії: Ф. Кене, В. Р. Мірабо, А. Р. Тюрго та ін. Проте вони зосереджували увагу лише на окремих компонентах. Не зважали на нематеріальні елементи національного багатства у своїх розвідках засновник класичної політичної економії В. Петті та основоположник класичної економічної науки А. Сміт. Підґрунтя сучасного розуміння змісту й значення категорії з урахуванням усіх форм багатств заклав К. Маркс.

Характеристика

Багатство національне визначають як потенціал соціально-економічного розвитку країни, що є сукупністю наявних у державі ресурсів, на які встановлено право власності держави або резидентів країни. Ці ресурси можуть бути використані для реалізації економічних інтересів фізичних і юридичних осіб з метою суспільного розвитку, за винятком непогашених зовнішніх фінансових зобов’язань. Багатство національне є показником могутності та потенційних можливостей держави.

Склад

Складники:

  1. суспільне, створене працею, речове багатство;
  2. природні багатства (природні ресурси);
  3. нематеріальне багатство (освітній, кваліфікаційний, науковий, культурний, організаційний потенціал).

До багатства національного належать земля та її надра, вода, ліси. В умовах постіндустріального суспільства головною формою суспільного багатства стає багатство людської особистості, зростання її інтелектуального потенціалу, що визначає розвиток економіки й суспільства.

Оцінка

На початок третього тисячоліття сукупне багатство світу оцінено в 550 трлн дол. США, зокрема, людський капітал — 365 трлн дол. США. Станом на кінець 2020 за даними Credit Suisse сукупне багатство світу складає 418 трлн дол. США. Більша частина світового багатства належать країнам із найбільш розвинутими ринковими економіками (країни Європи, США, Японія).

Сукупне багатство України відповідно до «Global Wealth Databook 2021» становить 454 млрд дол. США.

Додатково

Відповідно до Конституції України (ст. 15) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Література

  1. Національне багатство України / За ред. С. І. Дорогунцова. Київ : Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, 2005. 224 с.
  2. Бобух І. М. Пропорції та перспективи формування національного багатства України. Київ : ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», 2010. 368 с.
  3. Чухно А. А. Економічна теорія : у 2 т. Київ : ДННУ «Академія фінансового управління», 2010.
  4. Хвесик М. А., Пирожков С. І., Лизун С. О. та ін. Економічна оцінка природного багатства України. Київ : ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України», 2015. 395 с.
  5. Національні та глобальні детермінанти економічного зростання України / За ред. І. М. Бобух. Київ : ДУ «Інститут економіки та прогнозування НАН України», 2018. 390 с.
  6. Global Wealth Report // Credit Suisse. URL: https://www.credit-suisse.com/about-us/en/reports-research/global-wealth-report.html


Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Багатство національне // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Багатство національне (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶