Базаліома

Базаліо́ма — злоякісна пухлина шкіри, яка розвивається з клітин епідермісу; базально-клітинний рак. Пухлина отримала свою назву через схожість її клітин з клітинами базального шару шкіри. Серед злоякісних пухлин шкіри частка базаліом складає 60–80 %, що найчастіше зустрічаються у людей старших за 40 років. Типова локалізація базаліом: обличчя (лоб, ніс, внутрішній кут ока, носо-губна складка), шия.

Характеристика

Згідно з Міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду базаліоми належать до (C00-D48) Клас II. Новоутворення: C00-C97 Злоякісні новоутворення; C43-C44 Меланома та інші злоякісні новоутворення шкіри. Базаліома має характерні ознаки злоякісного процесу:

На відміну від інших злоякісних пухлин за базаліом практично відсутнє метастазування. Чинники, що сприяють виникненню базаліоми:

Виникнення базаліоми у дітей чи підлітків малоймовірне. Однак зустрічається вроджена форма базаліоми — синдром Горліна-Гольця (необазоцелюлярний синдром), що поєднує в собі плоску поверхневу форму пухлини, кісти нижньощелепної кістки, вади розвитку ребер та інші аномалії.

Будова і типи

Макроскопічно базаліома має вигляд плоскої бляшки, вузлика, або поверхневої виразки, іноді — великої глибокої виразки з темно-червоним дном. Мікроскопічно для базаліоми характерне утворення тяжів і комплексів, що складаються з дрібних, інтенсивно забарвлених клітин. Залежно від особливостей мікроскопічної будови розрізняють кілька типів базаліоми: поверхневу мультицентричну, солідну, кістозну, аденоїдну. Рідше зустрічаються гіалінізована, ослизнена, пігментована та інші. Майже в кожній базаліомі є ділянки солідної, кістозної і залозистої будови. Зрідка зустрічаються базаліоми пігментовані (або пігментні) з меланіном в клітинах і стромі; ослизнені — відрізняються різким ослизненням строми і паренхіми; гіалінізовані — з різким склерозом і гіалінозом (різновид білкової дистрофії) строми. Цей тип, на відміну від інших, зазвичай не вкривається виразками. За формою розрізняють базаліоми:

  • вузликово-виразкові;
  • пробідні;
  • бородавчасті (папілярні, екзофітні);
  • нодулярні (крупновузликові);
  • пігментні;
  • склеродерміформні;
  • рубцево-атрофічні;
  • плоскі поверхневі (педжетоїдні епітеліоми — пухлини з великих світлих епітеліальних клітин);
  • пухлину Шпіглера («тюрбанна» пухлина, циліндроми).

Симптоми і стадії

Симптоми і локалізація базаліом залежать від типу та форми новоутворення. Залежно від розмірів пухлини і глибини ураження тканин виділяють п’ять стадій базаліоми:

  • Стадія 0 — базаліома in situ (пухлина ще не сформувалася, але в шкірі вже з’явилися ракові клітини).
  • Стадія I — поверхнева базаліома (пухлина не перевищує 2 см в найбільшому розмірі).
  • Стадія II — плоска базаліома (пухлина від 2 см до 5 см в найбільшому розмірі).
  • Стадія III — глибока базаліома (пухлина більше 2 см в розмірі з виразкою поверхні). На цій стадії відбувається проростання пухлини в дерму, підшкірну жирову клітковину, м’язи, сухожилля і кістки.
  • Стадія IV — папілярна базаліома (пухлина понад 5 см в діаметрі з виразками і зруйнованими кістками, розташованими під новоутворенням).

Крім точної класифікації використовують більш просту, згідно з якою виділяють початкову (відповідає 0 і I стадіям), розгорнуту (II і початок III) і термінальну (III–IV) стадії базаліоми. У термінальній стадії пухлина має великий розмір — до 10 см або більше, і проросла в глибокі підлеглі тканини, включно з кістками. На цій стадії розвиваються численні ускладнення, що спричиняють руйнування органів. Важкі ускладнення аж до летальних наслідків виникають, коли процес зачіпає кістки, вуха, очі, оболонки головного мозку тощо.

Діагностика

Діагностику проводять за допомогою цитологічного (див. Цитологія) і гістологічного (див. Гістологія) дослідження (зішкріб або мазок-відбиток беруть з поверхні пухлини). Інформативність методики становить близько 88–98 %. Під час дослідження під мікроскопом виявляють тяжі або гніздоподібне скупчення клітин округлої, веретеноподібної чи овальної форми. Гістологічна картина базаліоми різноманітна (як і її клінічні форми). Важливу роль в діагностиці має її клінічна і цитологічна диференціальна діагностика з іншими шкірними захворюваннями. Плоску поверхневу базаліому диференціюють від червоного вовчака, червоного плоского лишаю, себорейного кератозу, хвороби Боуена. Склеродерміформну базаліому диференціюють від склеродермії і псоріазу, пігментну форму — від меланоми. За необхідності проводять додаткові лабораторні дослідження, спрямовані на виключення схожих з базаліомою захворювань.

Лікування

Спосіб лікування базаліоми підбирають індивідуально, залежно від розмірів пухлини, її розташування, клінічної форми і морфологічного виду, ступеня проростання в сусідні тканини. Має значення первинне це виникнення пухлини або рецидив. Враховують результати проведеного раніше лікування, вік і супутні захворювання пацієнта. Види лікування базаліоми:

  • оперативне (хірургічне) лікування (під місцевою анестезією);
  • рентгенотерапія (близькофокусна, сумарна доза становить 30–60 Грей);
  • кріодеструкція (руйнування пухлини з використанням холоду: температура — 180–2000 ºС, 1–2 аплікації);
  • місцева хіміотерапія (аплікації з метотрексатом, фторурацилом, колхаміном);
  • лазерна коагуляція пухлини;
  • комбінований метод — один з найефективніших методів щодо повторного утворення базаліоми, що полягає в опроміненні з наступним видаленням новоутворення.

Профілактика

Для людей похилого віку важливо дотримуватися профілактичних заходів, зокрема уникати перебування на сонці в години його найвищої активності (11:00 — 16:00). Улітку слід користуватися сонцезахисними засобами і захищати обличчя і шию. У харчовому раціоні варто зменшити кількість тваринних білків, натомість збільшити кількість рослинних білків, фруктів, овочів. Слід уникати травмування старих рубців, особливо якщо вони знаходяться в місцях постійного тертя або іншого впливу. За наявності на тілі ран, які погано гояться, слід звернутися за допомогою, оскільки постійне травмування шкіри може спричинити розвиток базаліоми.

Прогноз

Завдяки відсутності метастазування прогноз захворювання сприятливий, особливо за раннього лікування. Через схильність базаліоми до рецидивів (25–80 % випадків), пухлину понад 20 мм вважають занедбаною. Якщо лікування проведено до досягнення пухлиною таких розмірів і проростання в підшкірну клітковину, то для 95–98 % випадків воно успішне. За поширення базаліоми на підлеглі тканини після лікування залишаються значні косметичні дефекти.

Література

  1. Білинський Б. Т. Онкологія. 3-тє вид., перероб. і допов. Київ : Здоров’я, 2004. С. 158–174.
  2. Пухлини шкіри // Щепотін І. Б., Ганул В. Л., Кліменко І. О. та ін. Онкологія. Київ : Книга плюс, 2006. С. 459–474.
  3. Антіпова С. В. Злоякісні новоутворення шкіри // Вибрані лекції з клінічної онкології / За заг. ред. Г. В. Бондаря, С. В. Антіпової. Луганськ : Луганська обласна друкарня, 2009. С. 44–83.
  4. Шевченко А. І., Попович О. Ю., Колесник О. П. Онкологія. Запоріжжя : Запорізький державний медичний університет, 2009. 309 с.
  5. Боднар Г. В., Думанський Ю. В., Попович О. Ю. та ін. Онкологія. Київ : ВСВ «Медицина», 2013. 544 с.
  6. Попова М. Л., Бодяка В. Ю. Випадок лікування базаліоми шкіри лобної ділянки // Буковинський медичний вісник. 2019. Т. 23. № 3 (91). С. 142–144.
  7. Peris K., Fargnoli M., Garbe C. et al. Diagnosis and Treatment of Basal Cell Carcinoma: European Consensus–Based Interdisciplinary Guidelines // European Journal of Cancer. 2019. Vol. 118. P. 10–34.

Автор ВУЕ

К. В. Васильєва


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Васильєва К. В. Базаліома // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базаліома (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶