Базальний

База́льний (від грец. βάσις — крок, основа) — пов’язаний з основою, розташований поблизу основи, або той, що складає основу чого-небудь. Використовується в різних галузях знань, зокрема в біології, геології, географії тощо.

Характеристика

Термін поширений у різних галузях біології: анатомії, гістології, клітинній біології, філогенетичній систематиці тощо. У анатомії базальними називають органи чи групи клітин, розташовані ближче до центру тіла або органа, в основі видовженої частини тіла, на противагу віддаленим від основи чи центру і ближчим до верхівки органам (апікальні, дистальні). Наприклад, базальні ядра (ганглії) головного мозку розташовані ближче до центру мозку, на відміну від більш периферійної кори. Базальний шар епідермісу або іншого багатошарового епітелію лежить під іншими шарами шкіри. У ссавців в процесі розвитку формується базальна пластинка плаценти, розташована в основі цього органа, а також базальна пластинка нервової трубки — частина, розміщена ближче до центру тіла, в якій утворюються моторні нейрони вентральних рогів спинного мозку. У клітинній біології та гістології базальними називають структури, які розташовані в основі іншої структури. В основі джгутиків або війок розташовані базальні тільця. У основи епітеліальних клітин розташована базальна мембрана. Базальною групою у філогенетиці називають спільноту, яка еволюційно виникла раніше за інші, більш просунуті групи і розташована найнижче на філогенетичному дереві. У геології термін використовують для позначення структур і процесів у нижчих шарах літосфери. Базальною зоною називають місцевість в підніжжі гір. Базальним ковзанням називають рухи льодовика під впливом талої води, що утворюється між нижнім шаром криги та підстильної породи. Базальний конгломерат залягає в основі товщі породи. Базальний ангідрит лежить в основі товщі евапоритових порід. У літології виділяють базальний цемент та базальне цементування уламкових порід, які складають основну частину породи.

Додатково

Іноді термін «базальний» використовують як синонім до «базовий», «основний». Зокрема говорять про базальний рівень речовини (наприклад, «базальний рівень інсуліну»), процесів («базальна температура»). Проте більш вживаним є інший термін, наприклад, «основний обмін» замість «базальний обмін».

Література

  1. Krell Fr. T., Cranston P. S. Which Side of the Tree is More Basal? // Systematic Entomology. 2004. Vol. 29. № 3. P. 279–281.
  2. Черкасов В. Г., Бобрик І. І., Гумінський Ю. Й. та ін. Міжнародна анатомічна термінологія. Вінниця : Нова Книга, 2010. 392 с.
  3. Луцик О. Д., Чайковський Ю. Б., Білий Р. О. та ін. Гістологія. Цитологія. Ембріологія. Вінниця : Нова Книга, 2020. 496 с.

Автор ВУЕ

О. І. Болдирєв


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Болдирєв О. І. Базальний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Базальний (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶