Бактероїди

Бактеро́їди (Bacteroidaceae) — родина грамнегативних паличкоподібних поліморфних бактерій.

Характеристика

У складі 2 роди і 27 видів: Bacteroides (22), Leptotrichia (5). Усі є представниками нормальної мікрофлори людини і тварин. Найбільше бактероїдів знаходиться в товстій кишці, кількісно значно переважають аеробну мікрофлору. Палички з біполярним забарвленням, значно варіюють за розмірами (0,5–0,8‧1–3 мкм), нерухомі або рухомі (рух — за допомогою джгутиків). Ріст багатьох видів значно стимулює гемін і вітамін К, які завжди додають в середовище для вирощування бактероїдів. Ростуть за температури 25 і 37 °С, каталазонегативні. За типом дихання — облігатні анаероби, не утворюють спори. Часто мають полісахаридну капсулу, яка є важливим чинником вірулентності. Характерний бродильний тип метаболізму. Типовий представник Bacteroides fragilis трапляється в кишківнику (найтиповіше місце), у ротовій порожнині (в складках слизової біля основи зубів). Одним з патогенів (спричинює пародонтоз) є Bacteroides forsythus. У ротовій порожнині основним місцем проживання бактероїдів є ясенна рідина і ясенний жолобок. У складі мікрофлори порожнини рота їх виявляють у новонароджених у перші дні життя. Найпоширеніші мікроорганізми, що разом з іншими з’являються у травному тракті дитини під час переходу на змішане вигодовування.

Значення

Належать до агресивної мікрофлори ротової порожнини. Активізуються за дисбактеріозу. Разом з іншими мікробами є компонентом змішаних інфекцій (мікст-інфекцій) за внутрішньолікарняних хірургічних інфекцій. Бактероїди є парадонтопатогенними мікроорганізмами широкого спектру патогенності, зокрема, виділяють летючі сірчані сполуки, які збільшують проникність слизової порожнини рота. Завдяки вмісту специфічних ліпополісахаридів можуть стати причиною імунопатологічних механізмів, які призводять до руйнування кісткової тканини. Такі властивості in vitro мають деякі види бактероїдів. Бактероїди нерідко спричинюють гнійно-запальні процеси, запалення м’яких тканин навколо зубів (парадонтоз), також інші небезпечні захворювання, такі як газова гангрена. Багато видів бактероїдів здатні продукувати ферменти, які інактивують антибіотики, що ускладнює лікування. Для лікування хвороб, викликаних облігатними анаеробами, такими як бактероїди, використовують барокамери, в які подають кисень під тиском 1–3 атм.

Література

  1. Levinson W. E. Review of Medical Microbiology and Immunology. 16th ed. New York : McGraw-Hill, 2020. 864 p.
  2. Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія / За ред. В. П. Широбокова. 3-тє вид., онов. та допов. Вінниця : Нова Книга, 2021. 920 с.

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бактероїди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактероїди (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶