Бактеріємія

Бактеріємі́я — наявність життєздатних бактерій у крові людини чи тварини. Патологічний стан, пов’язаний з проникненням мікроорганізмів у кров з місць їхньої локалізації. Перебіг бактеріємій може бути як безсимптомним, так і з клінічними проявами.

Залежно від походження, особливостей перебігу виділяють такі різновиди бактеріємій: транзиторна, ендогенна, екзогенна, ятрогенна, первинна, вторинна тощо.

Транзиторна бактеріємія розвивається внаслідок фізичних навантажень і стресових ситуацій (важкі фізичні вправи, безсоння, переохолодження, перегрів тощо). Не має клінічних проявів, перебіг безсимптомний, короткочасний. На підставі численних досліджень встановлено факт циркуляції в кровотоці практично здорових людей низки грампозитивних чи грамнегативних бактерій. Здебільшого такі мікроорганізми є частиною нормальної мікробіоти, однак за певних умов стають патогенами. До таких бактерій належать стафілокок епідермальний (Staphylococcus epidermidis), анаеробні бактерії з групи бактероїдів (Prevotella melaninogenica), клостридія перфрінгенс (Clostridium perfringens).

Ендогенна бактеріємія може бути ланкою патогенезу інфекційного захворювання, тобто вираженням генералізації інфекційного процесу. Наприклад, бактеріємії спостерігають за черевного тифу, паратифів А і Б, рикетсіозів, сифілісу, лептоспірозу та інших ендогенних інфекційних хвороб. У більшості випадків бактеріємія спричиняє клінічну симптоматику, характерну для даного захворювання. Незалежно від етіології основним клінічним проявом є лихоманка.

За первинної бактеріємії збудник проникає у кров, наприклад, зі шкірних покривів. За вторинної бактеріємії — з наявного вогнища, зокрема абсцесів різної локалізації.

Бактеріємія екзогенного походження найчастіше виникає внаслідок травматичних ушкоджень, що призводять до безпосереднього проникнення мікроорганізмів із зовнішнього середовища в кров.

Ятрогенні бактеріємії розвиваються як ускладнення під час оперативних втручань, катетеризації, інфузії, ін’єкцій тощо. Грампозитивні й грамнегативні бактеріємії розрізняють за типом збудників: грампозитивних чи грамнегативних бактерій. Найчастіше грампозитивні бактеріємії спричиняє потрапляння в кров різних видів виді стафілококів, зокрема стафілокока епідермального (Staphylococcus epidermidis), стафілокока сапрофітного (Staphylococcus saprophyticus), стафілокока золотистого (Staphylococcus aureus). Грамнегативні бактеріємії часто спричиняють сальмонели (Salmonella choleraesuis, Salmonella typhi).

Література

  1. Медична мікробіологія, вірусологія та імунологія / За ред. В. П. Широбокова. 3-тє вид., онов. та допов. Вінниця : Нова книга, 2021. 920 с.

Автор

В. П. Полянська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Полянська В. П. Бактеріємія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бактеріємія (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶