Баланс торговельний

Бала́нс торгове́льний — частина балансу платіжного, що характеризує співвідношення вартості експорту та імпорту країни за певний період часу (як правило, за рік).

Історична довідка

Поняття «баланс торговельний» ввели в обіг представники школи меркантилізму. Економіст Е. Місселден (1608–1654; Велика Британія) у трактаті «Коло торгівлі» (англ. «Circle of trade»; 1623) відобразив перші розрахунки балансу торговельного для Англії 1621. Економіст Т. Ман (1571–1641; Велика Британія) у праці «Багатство Англії в зовнішній торгівлі» (англ. «England’s wealth in foreign trade»; 1628) застосовував поняття «загального балансу торговельного». Він зазначив, що дефіцит у торгівлі зовнішній з одними країнами може компенсуватися додатним сальдо торгівлі з іншими: сальдо балансу торговельного розраховують на основі загального балансу торговельного.

Відповідно до теорії балансу торговельного представників пізнього меркантилізму (друга половина 16 ст. — середина 17 ст.) — держава стає тим багатшою, чим більшою є різниця між вартістю вивезених і ввезених товарів. Вони виступали за досягнення та збереження активного сальдо балансу торговельного. Держава при цьому має стимулювати виробництво товарів на експорт, обмеження імпорту, забезпечувати приплив золота і срібла з-за кордону.

Види та структура

Види балансу торговельного:

  • баланс товарів;
  • баланс послуг;
  • баланс товарів і послуг.

У структурі балансу торговельного виділяють 2 частини:

  • актив — надходження від експорту товарів, послуг, вироблених або здобутих у країні, а також товарів, що раніше були ввезені з-за кордону і піддалися переробці;
  • пасив — платежі за імпорт товарів іноземного походження для внутрішнього вжитку або переробки з метою їх подальшого вивозу.

Різниця експорту та імпорту становить сальдо балансу торговельного. Розрізняють активне (додатне) та пасивне (від’ємне, дефіцитне) сальдо. Якщо експорт товарів країни перевищує імпорт, вона має активне сальдо. Якщо країна ввозить іноземних товарів більше, ніж вивозить своїх, її баланс торговельний буде пасивним. Баланс торговельний, активні та пасивні частини якого рівні, називають нетто-балансом.

За рекомендаціями Статистичної комісії Організації Об’єднаних Націй щодо дотримання єдиної методології відносно системи і бази обліку вартісних показників у зовнішній торгівлі, під час складання балансу торговельного вартість товарів, що імпортуються, розраховується на базі цін СІФ (від англ. CIF: Cost, insurance and freight — вартість, страхування і фрахт; тобто за транспортування сплачує продавець), а товарів, що експортуються, — на базі цін ФОБ (від англ. FOB: Free On Board — Франко борт; тобто за перевезення сплачує покупець). Різниця між цінами СІФ та ФОБ дорівнює вартості доставки до порту призначення. Баланс торговельний складається відповідними статистичними, фінансовими і зовнішньоторговельними органами кожної країни для оцінки її зовнішньоекономічної позиції, рівня конкурентоспроможності товарів національного виробництва, купівельної здатності національної валюти. Методологія підрахунку вартості експорту та імпорту в різних країнах має свою специфіку. Стан балансу торговельного країни відображає її конкурентоспроможність на міжнародних ринках. Пасивний баланс торговельний — негативне явище, що виявляє недостатню конкурентоспроможність товарів країни на світовому ринку (але для споживачів торговельний дефіцит не є несприятливим, адже в країні з’являється більше імпортних товарів, що частіше є якіснішими та дешевшими).

Баланс торговельний в Україні

В Україні баланс торговельний складається та відображається як частина платіжного балансу Національним банком України відповідно до «Керівництва з платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції». Головним джерелом даних із зовнішньої торгівлі товарами є інформація Державної служби статистики України, яка формується на підставі даних вантажних митних декларацій, звітів підприємств про товари, що не проходять митне декларування, та товари, придбані в портах перевізниками.

Джерела

  1. Balance of Payments and International Investment Position Manual. 6th ed. Washington, 2010. 371 р.

Література

  1. Булатова О. В., Марена Т. В. Міжнародні фінанси. Маріуполь : МДУ, 2013. 504 с. #Голіков А. П., Довгаль О. А., Беренда С. В. та ін. Світова економіка. Харків : ХНУ імені В. Н. Каразіна, 2015. 268 с.
  2. Якобчук В. П., Богоявленська Ю. В., Тищенко С. В. Історія економіки та економічної думки. Київ : ЦУЛ, 2015. 476 с.
  3. Шнирков О. І., Філіпенко А. С., Заблоцька Р. О. та ін. Світова економіка. Київ : Київський університет, 2018. 607 с.

Автор ВУЕ

О. В. Захарова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Захарова О. В. Баланс торговельний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баланс торговельний (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

{{#related:Баланс платіжний}


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶