Баланс

Бала́нc (фр. balance, букв. — терези, рівновага, від пізньолат. bilancia — ваги з двома чашами, з лат. bis — двічі та лат. lanx — чашка, шалька) — багатозначний термін.

1) У економіці — форма фінансової, статистичної звітності. Див.: Баланс (економіка), Баланс платіжний, Баланс торговельний, Баланс трудових ресурсів, Балансові моделі.
2) У політології, міжнародному праві — концепція співвідношення сил (паритету) політичних суб’єктів, блоків, коаліцій держав тощо. Див.: Баланс сил, Баланс загроз.
3) У соціології — система спеціальних показників, яку використовують для вивчення соціальних процесів і явищ (наприклад, баланс часу, баланс довіри та ін.).
4) У природничих науках — система показників, що характеризують кількість і структуру природних ресурсів, їх розподіл та використання. Див.: Баланс водний, Баланс запасів корисних копалин, Енергетичний баланс.
5) У спорті, танцях, фізичній культурі — динамічна рівновага спортсмена, виконавця, здатність зберігати орієнтацію та утримувати різні пози тіла та його частин у просторі в умовах зменшеної опори. Див. Рівновага.

Термін широко використовують у різних галузях знань, зокрема медицині, психології, педагогіці, правознавстві тощо. Часто — у розумінні рівноваги, узгодженості, належного співвідношення опозицій (світлого й темного, гіркого й солодкого, чуттєвого і розумового тощо).

Редакція_ВУЕ

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶