Баланс (економіка)

Бала́нс, баланс бухгалтерський, балансовий звіт — форма фінансової звітності, що узагальнено відображає, чим володіє підприємство, організація, банк тощо на певну дату, та за рахунок власних чи залучених джерел отримано ці активи.

Історична довідка

Згідно з дослідженням Р. де Рувера (1904; Бельгія — 1972; США), уперше термін «баланс» застосовано до фінансових звітів 1427. Як економічну категорію термін почали застосовувати у зв’язку з потужним розвитком акціонерних товариств.

Загальна характеристика

За національними стандартами бухгалтерського обліку баланс ще називають звітом про фінансовий стан. Мета складання балансу — надання користувачам повної, неупередженої інформації про фінансовий стан підприємства на звітну дату.

Баланс складається з активу (ліва частина) і пасиву (права частина). Баланс має рівновагу: активи = власний капітал + зобов’язання (А = квл. + Кз). В активі відображають необоротні та оборотні активи; необоротні активи, утримувані для продажу, та групи вибуття. У пасиві — власний капітал; довгострокові та поточні зобов’язання і забезпечення; зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу, та групами вибуття.

У балансі можна спостерігати 4 типи змін:

  • зміни в активі балансу без зміни його загального підсумку (А+ А–);
  • зміни в пасиві балансу без зміни його загального підсумку (П+ П–);
  • збільшення сум в активі та пасиві балансу зі зміною його загального підсумку (А+ П+);
  • зменшення сум в активі та пасиві балансу зі зміною його загального підсумку (А– П–).

За будовою баланс може бути: горизонтальним (двостороннім); вертикальним (одностороннім).

Різновиди: баланс виробничої потужності; баланс виробництва, споживання і нагромадження сукупного суспільного продукту; баланс грошових доходів і видатків підприємств; баланс економіки (народного господарства); баланс компанії; баланс матеріалів; баланс попиту і пропозиції; баланс поточних операцій; баланс руху капіталів і кредитів; баланс трудових ресурсів; ліквідаційний; баланс оборотних засобів; міжгалузевий баланс виробництва і розподілу продукції; об’єднавчий; платіжний; розрахунковий; розподільчий; торговельний; сальдовий; шаховий; щоденний.

Інформація, що міститься у балансі, має ключове значення для управління та прогнозування діяльності фінансових підприємств. Облікову інформацію балансу використовують для ухвалення та виконання управлінських рішень.

Джерела

  1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні: Закон України № 996-XIV від 16 липня 1999 р. // Відомості Верховної Ради України. 1999. № 40. Ст. 365. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14#Text
  2. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0336-13#Text

Література

  1. Економічна енциклопедія : у 3 т. / Відп. ред. С. В. Мочерний. Київ : Видавничий центр «Академія», 2000. Т. 1. 864 с.
  2. Загородній А. Г., Вознюк Г. Л. Фінансово-економічний словник. Львів : Львівська політехніка, 2005. 714 с.
  3. Кулинич М. Б. Бухгалтерський облік. Луцьк : ПФ «Смарагд», 2011. 410 с.
  4. Погорєлова Т. П., Сьоміна О. Р. Бухгалтерський баланс: його сутність, історія виникнення та технології складання // Агросвіт. 2017. № 1–2. С. 44–48.
  5. Писаренко Т. М., Кулинич М. Б. Зміна сутності, призначення та змісту бухгалтерського балансу в історичній ретроспективі // Економічний форум. 2021. № 4. С. 139–144.

Автор ВУЕ

В. А. Дерій


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дерій В. А. Баланс (економіка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баланс (економіка) (дата звернення: 14.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
24.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶