Балатон

Вид на оз. Балатон

Балатон

Прісне/солоне прісне
Площа (кв.км) 594
Об’єм води 1,9 млрд куб. м
Середня глибина (м) 3,3
Півострови Тихань
Впадають річки Зала (річка)
Витікають річки Шіо
Тиханське абатство
Пляжний відпочинок на озері
На Балатоні мешкає велика кількість лебедів

Ба́латон (угор. Balaton, лат. Lacus Pelso, нім. Plattensee) — озеро в Угорщині.

Найбільше озеро в Центральній Європі.

Географічне положення

Розташоване на Середньодунайській рівнині біля південно-східного підніжжя гірського масиву Баконь на висоті 106 м. Відстань від північно-східного краю озера до м. Будапешта бл. 100 км. Площа — 594 км2, довжина — 75 км, ширина — 1,5–12 км. Найбільша глибина — 11,0 м, середня — 3,3 м. Об’єм води — 1,9 млрд м3.

Гідрологічна характеристика

В озеро впадає багато невеликих річок, найбільша — р. Зала. Стік з озера відбувається через р. Шіо, перетворену в канал ще римлянами в 292 (перебудовано у 19 ст.), яка сполучена з р. Дунай. Півострів Тихань (площа 12 км²) врізається в озеро на 5 км і розділяє його на дві частини, з’єднані протокою. Западина озера має тектонічне походження. Береги переважно низькі (місцями заболочені); звернені до гір Баконь, — круті, високі, місцями сильно порізані. Деякі ділянки крутого берега і вершини мають вулканічне походження і є шапками застиглої базальтової (див.Базальт) лави.

Особливістю озера є його невелика глибина. Найглибше місце — Тиханьська западина поблизу півострова Тихань (11,0 м). Профіль глибини різний для північного і південного берегів: у північній частині озера на відстані 20-30 м від берега глибина досягає 2,0 м, біля південного берега і на відстані 200–300 м від берега — близько 1,0 м. Характерні сейшеподібні коливання рівня.

Льодостав триває з листопада по квітень, товщина льоду досягає 20 см (в сувору зиму 1928–1929 — 70 см). Температура води влітку близько 20 °C, іноді прогрівається до 26 °C. За досить доброго екологічного стану вода в озері має невисоку прозорість через уміст в ній планктону. Мінералізація води становить 450 мг/дм3, хімічний склад — сульфатно-карбонатний.

Рослинний і тваринний світ

В озері водиться 25 видів риб, дозволений її обмежений промисловий вилов. Розвинене спортивне рибальство. На Балатоні живе велика кількість лебедів, наглядом за їх популяцією займається спеціальна служба. На берегах озера, особливо на Кіш-Балатон (Малому Балатоні) і внутрішніх озерах п-ва Тихань гніздиться велика кількість перелітних птахів — лелек, чапель, диких гусей і качок. Малий Балатон — заболочена територія на північний захід від Балатону недалеко від м. Кестхей, в гирлі р. Зала, має статус біосферного резервату. На п-ві Тихань розташовано ландшафтний заказник.

Береги Балатону і Кіш-Балатону на значній відстані заросли очеретом, який вкриває 2 % поверхні і відіграє важливу роль у процесі самоочищення води озера. В заростях очерету гніздяться птахи, нереститься риба. Взимку ведуть обмежене прибирання очерету, який іде на експорт.

Туризм та рекреація

Довгий час Балатон був курортним центром угорської аристократії. Лише в кінці 19 ст. з розвитком залізничного транспорту курорти на берегах озера почало відвідувати більше населення. В кінці 20 ст. місцевість навколо Балатону перетворилася на низку курортів міжнародного значення: Шіофок, Кестхей, Балатонфюред, Замарді. По озеру виконуються регулярні пасажирські рейси на суднах малої осадки і катамаранах. Розвинено вітрильний спорт. За 11 км від м. Кестхея розташований міжнародний аеропорт Балатон-Шармеллек.

Додатково

Найбільша проблема озера протягом 1990–2020 — падіння рівня, головним чином через зменшення припливу води з р. Зала, що, на думку вчених, пов’язано зі зменшенням кількості опадів та збільшенням випаровування.

Література

  1. A Balaton áttekintő térképe és települései // Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság. 2014. URL: http://www.kdtvizig.hu/hu/53ab9177-7e15-44eb-a7f3-c004010c2277
  2. Kutics K. Evolution of Water Quality of Lake Balaton // Ecocycles. 2019. Vol. 5. № 2. P. 44–73.
  3. Kutics K., Kravinszkaja G. Lake Balaton Hydrology and Climate Change // Ecocycles. 2019. Vol. 6. № 1. P. 88–97.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Балатон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балатон (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶