Баконь

Ба́конь (угор. Bakony, від buk — жолудь, бук) — карстовий масив гірський у центральній частині Угорщини.


Баконь

Тип гірський хребет
Країни Угорщина
Найвища точка Керіш-хедь (709 м)
Ширина (км) 40
Довжина (км) 80
Площа (кв. км) 4 000


Географічне положення

Розташований у Центрально-Задунайському краї, більша частина — у медьє Веспрем, інші — у медьє Дьєр-Мошон-Шопрон і Феєр.

Простягається з південного заходу на північний схід. Гірське пасмо переривчасте.

Характеристика

Площа масиву — близько 4 тис. км². Ширина хребта гірського — близько 40 км, довжина — 80 км.

Найвища вершина — г. Керіш-хедь (709 м).

Масив розділений розломом на дві частини: Північний Баконь та Південний Баконь (проходить між містами Девечером та Варпалотою з заходу на схід). Кестхейське плато відокремлене від масиву Південного Баконю Балатонським нагір’ям і Тапольцайською улоговиною, однак також вважається частиною Баконю.

Масив більшою мірою складений з морських відкладів (вапняків, доломітів, мергелів) тріасового (див. Тріасовий період і тріасова система) та юрського (див. Юрський період і юрська система) періодів. У його південних районах також з’являється вулканічний базальт. Основні сучасні форми гірського хребта сформувались близько 45 млн років тому. У регіоні Баконю є велика кількість печер, серед яких 15 перебувають під охороною.

Вітер у регіоні здебільшого дме в північно-західному напрямі (перпендикулярно масиву), тому найбільше атмосферних опадів випадає у північно-західних районах Баконю (подекуди понад 800 мм на рік). Південно-східна частина масиву, особливо плато Веспрем, сухіша (опадів менше 600 мм на рік). Середньорічна температура в Північному Баконі становить +8,5 °C, а в Південному Баконі — до +10 °C. На схилах, що виходять до озера Балатон, переважає середземноморський вплив, тому літо тут ще спекотніше, а зима ще м’якша.

Більшість території вкрита лісовими масивами. На півдні ростуть запашна цибуля, папороть, косарики болотні. У тепліших територіях Балатонської височини вирощують інжир і виноград. В областях з більшою кількістю опадів дерева утворюють густу й висотну лісосмугу, що є важкопрохідною. Платоподібні вершини масиву та їхні пологі схили вкриті дубово-буковими лісами або використовуються як пасовища. Тут водяться олені, муфлони, кабани, рисі, 190 видів птахів (з 350, що живуть в Угорщині). У басейні Марцаль є місця гніздування лелек.

Характерними галузями економіки у регіоні Баконю є тваринництво, деревообробка, лісове господарство, а на території, що переходить у Малу Середньодунайську рівнину, — орне землеробство. У районі Балатонської височини розвинуті виноградарство та землеробство.

Література

Bakony szócikk // A magyar nyelv szótára : 6 k. Pest : Emich, 1864. K. 2. 438 p.

Автор ВУЕ

О. М. Лейберюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Баконь // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Баконь (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶