Бальзамінові

Розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera). Автори світлин: Р. П. Мельник - загальний план; С. С. Савчук - врізка.

Бальзамі́нові (Balsaminaceae) — родина квіткових рослин порядку вересоцвітих.

Таксономія і характеристика

До складу родини входить 2 роди: гідроцера (Hydrocera) — моновидовий і розрив-трава (Impatiens), що включає близько 500 видів. У флорі України родина представлена одним родом розрив-трава і 4 видами. Однорічні та багаторічні трав’яні, напівсукулентні, прямостійні рослини, які ніколи не дерев’яніють, рідше напівчагарники. Листки прості, з розташованими біля основи залозами. Край листкової пластинки від цілісного до різноманітно-городчастого або зубчастого. Листкові пластинки м’ясисті, коли висихають — плівчасті; прилистки відсутні. Жилкування перисте. Квітки зигоморфні, поодинокі або в суцвіттях; чашолистків 5, часто забарвлені, один з них витягнутий у шпорець; віночок 5-членний, пелюстки вільні або попарно зрослі, непарна пелюстка розташована навпроти шпорця. Тичинок 5, зрослі між собою пиляки утворюють кришечку, яка відпадає в період дозрівання приймочки, що забезпечує перехресне запилення. Гінецей утворюють 5 плодолистків з коротким стовпчиком і 1–5 приймочок. Плід — соковита коробочка у видів роду Impatiens (розкривається раптово за допомогою 5 стулок, що скручуються), ягодоподібна коробочка у видів роду Hydrocera. Насіння кругле, гладеньке, матове, коричневе.

Біологічні й екологічні особливості

У представників родини бальзамінових є низка пристосувань до запилення й захисту квіток. Наприклад, на зубчиках і на черешках листків рослин багатьох видів з’являються краплі солодкого соку, що кристалізуються на цукор внаслідок випаровування. Цукор відволікає від квіток мурах у той час, як пилок та квітковий мед залишаються бджолам. Іншим пристосуванням є захист пилку від дощу: молоді квіткові бруньки сидять у пазухах листків на коротких квітконіжках, після видовження яких, квітки, що розпустилися, потрапляють під захист листків. Краплі дощу не потрапляють до квіток навіть за сильних злив. Спосіб запилення — орнітофілія (птахозапилення). Деякі тропічні види роду розрив-трава мають яскраво-червоні квітки та багато пилку, що приваблює птахів і забезпечує рослинам перехресне запилення. Ще однією особливістю рослин родини бальзамінових є активне розкидання насіння. За найменшого дотику плоди розкриваються з тріском, 5 стулок, що швидко скручуються в спіраль, вистрілюють насінням, яке відлітає на відстань до 2 м. Від цієї особливості походить українська назва роду розрив-трава. Насіння розносять тварини тінистих лісів на великі відстані. Для деяких видів роду, наприклад, розрив-трави звичайної (Impatiens noli-tangere) та розрив-трави дрібноквіткової (Impatiens parviflora), характерна клейстогамія. На рослинах поряд з яскраво забарвленими повноцінними квітками з’являються напіврозкриті квітки з недорозвиненими віночками і непоказні квітки, що зовсім не розкриваються. У рослин розрив-трави звичайної, що зростають на піску, щебені, вирубках або торфовищах розвиваються лише клейстогамні квітки. З насіння цих рослин, висіяного в лісовий ґрунт, виростають рослини, у яких квітки розкриваються і мають жовте забарвлення.

Поширення та екологія

Види родини поширені в помірній та тропічній зонах Європи, Азії, Північної Америки та Африки.

Література

  1. Бурда Р. І. Адвентивний вид Impatiens parviflora DC. (Balsaminaceae) у міських лісах Києва // Український ботанічний журнал. 2012. Т. 69. № 3. С. 352–362.
  2. Janssens S. B., Smets E. F., Vrijdaghs A. Floral Development of Hydrocera and Impatiens Reveals Evolutionary Trends in the Most Early Diverged Lineages of the Balsaminaceae // Annals of Botany. 2012. Vol. 109. № 7. P. 1285–1296. URL: https://academic.oup.com/aob/article/109/7/1285/101933?login=false
  3. Голівець М. О. Адаптивна стратегія Impatiens parviflora (Balsaminaceae) у вторинному ареалі. I. Закономірності організації популяцій на еколого-ценотичному градієнті // Український ботанічний журнал. 2014. Т. 71. № 2. С. 161–172.
  4. Cafa G., Baroncelli R., Ellison K. et al. Impatiens glandulifera (Himalayan balsam) Chloroplast Genome Sequence as a Promising Target for Populations Studies // PeerJ. 2020. № 8. P. 1–14. URL: https://www.readcube.com/articles/10.7717/peerj.8739
  5. Luo C., Huang W., Sun H. et al. Comparative Chloroplast Genome Analysis of Impatiens Species (Balsaminaceae) in the Karst Area of China: Insights into Genome Evolution and Phylogenomic Implications // BMC Genomics. 2021. № 22. P. 1–18. URL: https://doi.org/10.1186/s12864-021-07807-8

Автор ВУЕ

Р. П. Мельник


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мельник Р. П. Бальзамінові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бальзамінові (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶