Балі (море)

Море Балі розташоване між східною частиною о. Ява і о-вами Балі, Ломбок, Сумбава на півдні

Балі (море)

Площа (кв.км.) 45 000
Максимальна глибина (м) 1 590
Середня глибина (м) 800
Країни Індонезія
Порти Сурабая


На узбережжі моря Балі, о. Балі
Протока Балі сполучає море Балі та Індійський океан

Ба́лі, Балійське море — міжострівне море в західній частині Тихого океану на кордоні з Індійським океаном.

Географічне положення

Розташоване між східним краєм острова Ява і островами Балі, Ломбок, Сумбава на півдні, островом Мадура на заході, островами Кангеан на півночі, островами Тенга на сході. Омиває береги Індонезії.

Загальна характеристика

Площа — 45 тис. км2, об'єм — 32 тис. км3, середня глибина — 800 м, найбільша глибина — 1 590 м. Через дрібні протоки (глибиною близько 200 м) такі, як Балі, Ломбок та інші море Балі сполучається з Індійським океаном; невеликою кількістю мілководних проток — з морем Флорес; неглибокою протокою з Макасарским проходом, протокою Мадура та іншими — з Яванським морем.

Море Балі часто об’єднують на географічних картах з морем Флорес, проте на морських картах для цілей навігації Балі вказано як окреме море.

Рельєф дна

Характеризується незначним розчленуванням і переважанням невеликих глибин. Море оконтурює шельф, який особливо розвинений в західній і трохи менше — в північній частині. Материковий схил відносно рівний і пологий простежується тільки в найглибшій (до 1 500 м) південній частині. В улоговині переважають глибини трохи більше за 500 м. У північній частині моря розташовані коралові (див. Корали) банки з низькими кораловими островами. У центральній частині знаходиться підводна височина з глибинами близько 300 м над поверхнею.

Клімат

Море розташоване в субекваторіальній кліматичній зоні з мусонною циркуляцією атмосфери і властивою їй спекотною і дощовою погодою. Різні райони моря характеризуються місцевими особливостями клімату в залежності від рельєфу гористих берегів. З грудня по березень триває вологий сезон. Найбільшого розвитку в січні і лютому досягає північно-західний мусон, у відкритих районах моря швидкість вітру досягає 3–4, біля берегів під час шквалів — 10–15, у разі шторму — 20–25 м/с. Температура повітря в січні — лютому становить близько 28 °C над усім простором моря. Погода — спекотна, волога з хмарами, зливами і грозами. З травня по жовтень діє південно-східний мусон і триває сухий період з переважанням південних і південно-східних вітрів. Температура повітря в липні — серпні 28–29 °C. Переважає спекотна і волога погода, менш дощова, ніж в період північно-західного мусону, але з травня по жовтень можливі сильні дощі.

Гідрологічний режим

Гідрологічний режим моря Балі формується в умовах його малого розміру, невеликих глибин, утрудненого водообміну з сусідніми басейнами. Для поверхневих вод (0–50 м) характерні середня температура 26–28 °C (у травні у прибережних бухтах до 30,5 °C), солоність становить 32,0–34,0 ‰. Для підповерхневих вод на глибинах (50–300 м) температура води 25,0–26,0 °С, солоність — 34,5 ‰. Для проміжних вод, що формуються в умовах ізоляції улоговини від западин сусідніх басейнів, на глибинах понад 300 м відзначається температура 3,0–11,0 °С і підвищена в порівнянні з проміжними водами південної частини Тихого океану солоність — 34,6 ‰.

Загальна циркуляція вод моря Балі формується під дією мусонних вітрів, водообміну через протоки і вертикального перемішування. Течії поверхневих вод з грудня по березень спрямовані на схід (швидкість 0,7–1,0 м/с), з червня по жовтень — на захід (1,5–1,8 м/с). На глибинах простежується переміщення тихоокеанських вод через моря Банда і Флорес в східну частину моря Балі, де вони поширюються всією глибоководною зоною. Припливи (див. Припливні ритми) півдобові, їх величина досягає 1,5–2,0 біля берегів і близько 1,0 м у відкритому морі.

Цунамі

В історичних довідках зафіксовано кілька цунамі в морі Балі. В 1815 цунамі виникло в результаті одного з найбільш катастрофічних вивержень вулкану Тамбора на острові Сумбава. Через подальшу вулканічну активність цунамі виникло в 1818. Ще два цунамі в морі Балі були зареєстровані в 1857 і 1917 з максимальною висотою 3 м і 2 м відповідно.

Використання

В морі Балі розвинене рибальство, отримання морської солі в косметичних і лікувальних цілях. Море омиває північну частину о-ва Балі, відомого міжнародного центру туризму. По морю пролягають маршрути круїзних лайнерів.

Література

  1. Limits of Oceans and Seas. Special Publication № 23. 3rd ed. Monte-Carlo : International Hydrographic Organization, 1953. 38 p.
  2. Залогин Б. С., Косарев А. Н. Моря. Москва : Мысль, 1999. 400 с.
  3. Хільчевський В. К., Дубняк С. С. Основи океанології. 2-ге вид., допов. і перероб. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 255 с.
  4. Berlianty D., Yanagi T. Tide and Tidal Current in the Bali Strait, Indonesia // Journal of Marine Research. 2011. Vol. 36 (2). P. 25–36.
  5. Global Historical Tsunami Database // NOAA National Centers for Environmental Information. URL: https://www.ngdc.noaa.gov/hazel/view/hazards/tsunami/event-search

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Балі (море) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Балі (море) (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶