Банда море

Ба́нда мо́ре — міжострівне море в західній частині Тихого океану на кордоні з Індійським океаном між островами Малайського архіпелагу.

Море Банда - західна частина Тихого океану, між островами Малайського архіпелагу

Банда море

Площа (кв.км.) 714000
Максимальна глибина (м) 7440
Середня глибина (м) 2737
Острови Банда
Порти Амбон


Острови в морі Банда: Ран (ліворуч) і Наіляка в західній частині острівної групи Банда
Дельфіни в морі Банда

Географічне положення

Море Банда розташоване між архіпелагом Бангай, островами Сула, Буру й Серам на півночі; островами Таянду, Ватубела, Горонг на сході; островами Барат-Даля, Алор, Солор, північно-східним узбережжям острова Флорес на півдні; південно-східним узбережжям західної частини острова Сулавесі, острова Салаяр на заході. Омиває береги Індонезії.

Із сусідніми морями море Банда з’єднане порівняно глибокими протоками, найглибші з них (понад 1 000 м) на півночі та північному сході — з морем Серам, на південному заході — з морем Флорес. Менш глибокі південні протоки ведуть в Арафурське море, Саву й Тиморське море, північно-західні — у Молуккське море.

Загальні відомості

Площа моря Банда становить 714 тис. км2, об’єм — 1 954 тис. км3.

Середня глибина — 2 737 м, найбільша — 7 440 м.

Характеристика

Рельєф дна

Рельєф дна складний і нерівний. Шельф простежено лише на окремих ділянках східного й південного узбереж острова Сулавесі та на західній околиці моря; окреслюється ізобатою 200 м.

Материковий схил майже повсюдно крутий і занурюється до глибин 2500–3000 м. Біля східного берега острова Сулавесі пологий материковий схил утворює уступ на глибинах близько 1 000 м, далі глибини різко збільшуються до 2 500 м.

Ложе (глибини — 3000–5000 м) складається з кількох глибоких улоговин із крутими схилами й підводними хребтами. Найглибші в індонезійських морях улоговини виявлено в східному й північному районах моря з глибинами понад 5 000 м. Тут розташований жолоб Банда з найбільшою глибиною. У центральній і західній частинах є невеликі замкнуті улоговини й заглиблення до 4 500 м, розділені височинами і хребтами.

Берегова лінія

Околиці моря небезпечні для судноплавства через численні малі скелясті острови. Трапляються групи невеликих островів, зокрема Банда. Є бухти.

Гідрологічний режим

Структура водних мас моря та його гідрологічний режим формуються як результат водообміну через протоки (здебільшого з Тихим океаном, менше — з Індійським океаном) та взаємодії з атмосферою. Для вод поверхневих (на глибинах 0–50 м) характерні середні температура +27–28 °C і солоність 33,6–34,0 ‰, у північній частині її показники близькі до тихоокеанської екваторіальної поверхневої води. Значення температури для підповерхневих вод (50–200 м) становить +14–25 °C, солоності — 34,4–34,6 ‰. Для проміжних вод (200–1500 м) характерні температура +4–14 °C і солоність 34,6 ‰. Глибинна вода (від 1 500 м) має постійну температуру +3,3–4,0 °C. Температура води на поверхні у відкритій частині моря протягом усього року змінюється від +27 °C до +29 °C, у захищених бухтах становить +30,5 °C.

Загальна циркуляція вод досить складна, її формують поверхневі течії, водообмін через протоки й вертикальне перемішування. Течії поверхневих вод зумовлені вітрами (мусонною циркуляцією) у відкритому морі та припливами в прибережній зоні. З грудня до березня за північно-західного мусону течії спрямовані на південний схід і схід (швидкість — 0,2–0,3 м/с), з квітня до листопада в сезон південно-східного мусону — на північний захід і захід (швидкість — 0,4–0,5 м/с).

Припливна хвиля надходить із Тихого океану через північні та східні протоки, поширюється на захід і частково південь, створюючи неправильний півдобовий приплив заввишки близько 1 м у відкритому морі та до 1,5 м біля берегів.

Клімат

Море Банда розташоване в екваторіальній і субекваторіальній кліматичних областях. Клімат прибережних районів залежить від орографії берегів, їхніх обрисів і вулканічної діяльності на деяких островах. Над морем відзначено мусонну атмосферну циркуляцію, сформовану під впливом Азійського максимуму (див. Азійський антициклон) й Австралійського мінімуму в зимові місяці, Південно-Азійського мінімуму й Австралійського максимуму в літні.

Із квітня до листопада над морем панують південно-східні, південні вітри зі швидкістю 3–4 м/с і надходженням відносно сухого тропічного повітря. Середньомісячна температура повітря над морем становить +28–29 °C. У південній частині погода зазвичай спекотна, із сильними зливами, у північній — волога.

Від грудня до березня за північно-західного мусону, що дме зі швидкістю 4–5 м/с, переважає порівняно вологе морське тропічне повітря. Середньомісячна температура — +27–28 °C. У цей час у всій акваторії зазвичай спекотна, волога, хмарна погода зі зливами і грозами.

У прибережних частинах моря, за наявності гірських ланцюгів на узбережжях островів, великий вплив на клімат мають місцеві вітри з короткочасними зливами й сильними шквалами.

Рослинний і тваринний світ

Згідно з визначенням Всесвітнього фонду дикої природи, море Банда є окремим морським екорегіоном. Це складник Коралового трикутника з найбільшою різноманітністю коралових рифів в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Острови, що оточують море Банда, належать Індонезії та є частиною Воллесії — біогеографічного регіону, розташованого між Азією і Австралією. Острови Воллесії умовно поділені на дві частини: в одній флора й фауна подібні за видовим складом до тропічної Азії, в іншій — до Австралії та Нової Гвінеї.

Фауна різноманітна, представлена численними морськими видами безхребетних (черви, головоногі молюски, голкошкірі, ракоподібні, медузи) і хребетних тварин (риби, плазуни, ссавці тощо). Серед великих риб відмічені види роду тунець, риба-меч, вітрильник індо-тихоокеанський, акули, скатоподібні; із ссавців — дельфінові та інші види китоподібних, зокрема смугач блакитний або синій кит — одна з найбільших тварин на Землі.

Значення

Розвинене рибальство.

Морем пролягають маршрути круїзних лайнерів. Деякі острови (зокрема Банда й Кай) туристи відвідують заради відпочинку та занять сноркелінгом.

Одним із найбільших портів є Амбон (адміністративний центр провінції Малуку).

Додатково

Геотектонічні умови району (розташування на стику трьох літосферних плит — Євразійської, Тихоокеанської та Індо-Австралійської) зумовлюють часті землетруси різної інтенсивності. Зафіксовано кілька потужних землетрусів (1629, 1852, 1938). Так, останній (магнітуда землетрусу — 8,5) спричинив цунамі, за якого висота хвилі сягнула 1,5 м.

Література

  1. Limits of Oceans and Seas. 4th ed. Monaco : International Hydrographic Organization, 1986. 215 p.
  2. Tomascik T., Mah A., Nontji А. et al. The Ecology of the Indonesian Seas. Oxford : Oxford University Press, 1997. 672 р.
  3. Залогин Б. С., Косарев А. Н. Моря. Москва : Мысль, 1999. 400 с.
  4. Spalding M. D., Fox H. E., Allen G. R. Marine Ecoregions of the World : A Bioregionalization of Coastal and Shelf Areas // BioScience. 2007. Vol. 57. Is. 7. P. 573–583.
  5. Хільчевський В. К., Дубняк С. С. Основи океанології. 2-ге вид., доп. і перероб. Київ : ВПЦ «Київський університет», 2008. 255 с.
  6. Muripto I. Analyses of Water Dynamics in Banda Sea and Its Influences on Continental Shelf Fishing Area // International Journal on Advanced Science, Engineering and Information Technology. 2016. Vol. 6. № 5. Р. 574–581.

Автор ВУЕ

В. К. Хільчевський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Хільчевський В. К. Банда море // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Банда море (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶